Velika Britanija će Francuskoj dati gotovo 500 miliona funti tokom tri godine kako bi spriječila migrante da malim čamcima prelaze kanal La Manche.
Finansijska pomoć je najavljena na samitu u Parizu između britanskog premijera Rishija Sunaka i predsjednika Francuske Emmanuela Macrona, koji je rekao da će Francuska takođe dati doprinos.
Novac će biti upućen za troškove dodatnih 500 policajaca i novi centar za pritvor u Francuskoj, koji neće biti potpuno operativan do kraja 2026.
Velika Britanija je planirala da plati Francuskoj oko 63 miliona funti ove godine za rješavanje problema prelaska migranata.
Čini se da ovaj novi paket barem udvostručuje taj iznos, a Britanija je obećala 120 miliona funti u periodu 2023-24.
Pročitajte i ovo: Pariz i London potpisali sporazum o suzbijanju migrantskih ruta na LamanšuFrancuska će takođe povećati svoje finansiranje izvršenja plana kontrole, ali nije izvjesno u kojem obimu.
Macron je pohvalio zajedničke napore britanskih i francuskih timova koji rade na smanjenju prelaska malih brodova.
Govoreći na zajedničkoj konferenciji za medije u Jelisejskoj palati, Macron je rekao da je spriječeno 30.000 prelazaka malih brodova i izvršeno 500 hapšenja u prošloj godini.
Sunak je rekao da će novac pomoći da se "stane na kraj odvratnoj trgovini ljudskim životima".
Dodao je: "Radeći zajedno, Velika Britanija i Francuska će osigurati da niko ne može nekažnjeno iskorištavati naše sisteme".
Sunak je rekao da će novi dogovor dvojice lidera omogućiti rat 500 dodatnih francuskih policijskih službenika koji će koristiti "poboljšanu tehnologiju" kao što su dronovi za sprječavanje prelaska kanala.
Novac će takođe ići za novi pritvorni centar u Francuskoj u kojoj već postoji 26 takvih centara.
Downing Street je rekao da će pritvorni centar omogućiti da se više migranata " ukloni s francuske obale".
Sunak je zaustavljanje prelaska brodova s migrantima naveo kao jedno od svojih ključnih obećanja za vladu koju vodi.
Međutim, ako centar bude dovršen prema tom rasporedu, neće u potpunosti funkcionisati prije izbora u Britaniji, koji se mogu održati najkasnije do januara 2025.
Pročitajte i ovo: Šest puta brodom ilegalno preko LamanšaObojica su rekla da je samit u Parizu označio novi početak u anglo-francuskim odnosima.
Macron je rekao da je to bio "trenutak ponovnog povezivanja", dok je Sunak opisao sastanak kao "obnovljenu antantu".
Prošle godine zabilježen je ogroman porast broja ljudi koji su pokušavali doći do Velike Britanije prelaskom kanala La Manche u malim, često slabim čamcima.
Prema planovima, svako za koga se utvrdi da je ilegalno ušao u Veliku Britaniju ne samo da bi bio udaljen u roku od 28 dana, već bi mu se takođe onemogućio povratak ili traženje britanskog državljanstva u budućnosti.
Nacrt zakona žestoko su kritikovale neke humanitarne organizacije i Agencija za izbjeglice Ujednjenih nacija (UNHCR).