Kisić: Amandman za Brčko je istorijski

  • Maja Bjelajac

Siniša Kisić

Nakon 14 godina funkcionisanja dejtonski Ustav BiH krajem prošlog mjeseca je promijenjen. Poslanici državnog Parlamenta su usvojili prvi ustavni amandman kojim se reguliše položaj Brčko Distrikta. Postizanje ovog političkog dogovora dobilo je pohvalne riječi od novog visokog predstavnika Valentina Inzka, ali i od ministara vanjskih poslova Francuske, Švedske i Češke, koji su prije nekoliko dana posjetili BiH. Razgovarali smo sa bivšim gradonačelnikom Brčkog, Sinišom Kisićem, koji je sada koordinator Vijeća ministara za prvi i jedini bh. distrikt.
Usvajanje amandmana 1 na Ustav BiH o statusu Brčko Distrikta velika je pobjeda za Brčko i za BiH u cjelini, ocijenio je za Radio Slobodna Evropa Siniša Kisić, koordinator Kancalarije Brčko Distrikta u Savjetu ministara BiH i bivši gradonačelnik tog grada.

Podsjetimo da se amandmanom 1 Distrikt uređuje kao jedinica lokalne samouprave pod suverenitetom države. Teritorija Brčko Distrikta definiše se kao teritorija u zajedničkoj svojini entiteta. Amandmanom se Ustavnom sudu BiH daje nadležnost da odlučuje o bilo kom sporu u vezi sa zaštitom utvrđenog statusa i ovlaštenja distrikta i BiH, koji se može javiti između entiteta ili države i distrikta. Dan usvajanja amandmana, kaže Kisić, je veliki istorijski dan koji se može posmatrati i sa političkog aspekta:

„To je jedan od primjera da se u BiH politički lideri mogu dogovoriti o ključnim stvarima, kao što je evo po prvi puta, i pravno i formalno i tehnički, promjena Ustava BiH.“

Druga značajna stvar, objašnjava koordinator Kancelarije Brčko Distrikta u Savjetu ministara, jeste što su počeli intenzivni razgovori o redefinisanju samog Aneksa 4, a to je Ustav BiH:

„I treća stvar jeste da je pokazano potpuno političko jedinstvo u samom Brčko Distriktu postizbornih predstavnika političkih partija koji čine Skupštinu Brčko Distrikta i poslanika. U principu, 16 političkih partija i dva predstavnika nacionalnih manjina su jednoglasno usvojili rezoluciju u smislu podrške izmjene Ustava i na neki način pozicioniranja Brčko Distrikta u Aneks 4, znači u Ustav BiH.“


Brčko je sastavni dio Ustava BiH, posebna jedinica lokalne samouprave koja ima mogućnost da donosi zakone, podsjeća Kisić. Zasniva se na principu tri stuba vlasti: izvršne, zakonodavne i sudske, uz formiranje svih instrumenata i institucija koje su potrebne za dugotrajnu opstojnost Brčko Distrikta kao ustavne kategorije i kao posebne jedinice lokalne samouprave, objašnjava bivši gradonačelnik Brčkog:

„Uključujući nezavisnu reviziju, pravobranilaštvo, Kancelariju za upravljanje javnom imovinom, Kancelariju koordinatora Distrikta Brčkog u Vijeću ministara, koja postoji već tri godine, i dalje raspolaganje i upravljanje svojom javnom imovinom - i još jedna vrlo, vrlo važna stvar, a to je financijska održivost Brčko Distrikta, dugoročna.“


Siniša Kisić smatra da je model Brčkog u dosta segmenata trebao da bude model za cijelu BiH:

„Npr. po pitanju obrazovanja, po pitanju nekih drugih naprednih stvari - policije, reforme javne uprave koja je trebalo da bude primjer Bosni i Hercegovini. Nažalost, to se jako sporo realizuje u BiH. Mi i dan-danas u BiH imamo pod jednim krovom dvije škole, što je jedna vrsta segregacije, nemamo jedinstvene planove i programe u jednom dijelu BiH itd. Mislim da ima dosta stvari koje se mogu od Brčkog naučiti, ali isto tako Brčko nije pusto ostrvo i Brčko Distrikt mora da uči i od entiteta i od države.“


Na pitanje da li davanje jednakih mogućnosti uticaja jedinici lokalne samouprave i entitetima, otvara prostor za eventualne težnje ka novim prekompozicijama države u budućnosti, Kisić odgovara da ne želi davati političke ocjene:

„Stvar političara je da tumače ovaj čin i to poprilično usaglašen, poprilično jednoglasan u oba doma Parlamentarne skupštine BiH. To je dobra stvar koja se desila u ovoj državi.“