Tri decenije od zločina u Štrpcima: 'Porodice žrtava i dalje čekaju pravdu'
RSE
Komemoracijom na Železničkoj stanici u Podgorici, 27. februara obeleženo je 30 godina od zločina u Štrpcima.
Simbolično, na sedištima kupea postavljene su ruže i imena nastradalih. Najmlađa žrtva zločina u Štrpcima imala je 16 godina, a najstarija 59.
"Od 20 osoba koji su mučeni i ubijeni pronađeni su posmrtni ostaci samo četvoro. Za ostalima se traga a to traganje traje tri decenije. Porodice i dalje nisu dobile tijela najdražih kako bi ih sahranili", kazala je koordinatorka Inicijative mladih za ljudska prava, Mehdina Kašić Šutković.
Na fotografiji članovi podrodica žrtava i predstavnici nevladine organizacije Inicijativa mladih za ljudska prava, koja je i organizovala komemoraciju.
Na železničkoj stanici Štrpci u Bosni i Hercegovini, uniformisane osobe pod komandom Milana Lukića izvele su iz 20 ljudi iz voza, odveli ih u nepoznatom pravcu i ubili.
U Crnoj Gori je za ovaj zločin osuđen samo Nebojša Ranisavljević na 15 godina zatvora.
Predstavnici Inicijativa mladih za ljudska prava u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini povodom 30 godina od ratnog zločina u Štrpcima predali su "paket odgovornosti" premijerima Srbije, Crne Gore i entiteta Republika Srpska u BiH.
Tim dokumentu, između ostalog, zahtevaju da se hitno formira regionalna komisija koja bi utvrdila "istinu o odgovornosti državnih organa za zločin u Štrpcima".
U proteklih godinu dana, sudovi u Srbiji i Bosni i Hercegovini doneli su tri prvostepene presude za ovaj zločin.
Međutim, Fond za humanitarno pravo (FHP), Žene u crnom, Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda i Inicijativa mladih za ljudska prava podsećaju da porodice žrtava ni posle 30 godina nisu dobile pravdu.
Stajanje u tišini i imena otetih i ubijenih putnika iz voza 671 na pruzi Beograd - Bar.
Nevladine organizacije i aktivisti u centru Beograda obeleželi su tri decenije od zločina u Štrpcima.
Obeležavanje godišnjice počelo je simbolično u 15 sati i 48 minuta, kada je iz Beograda pre trideset godina krenu voz iz kojeg je ubijeno i oteto 20 ljudi, većinom bošnjačke nacionalnosti.
Kratko izvođenje dela predstave DAH Teatra Priča o čaju, koja govori o zločinu u Štrpcima.
"Mi smo danas ovde da podsetimo društvo u kojem živimo na ovaj zločin. Sve dok zvanična istorija ne upiše ove žrtve u istoriju, zadatak nas kao civilnog društva je da obelodanjujemo istinu o njima", kazao je Miloš Urošević član mirovne grupe Žene u crnom.