Tužilaštvo Bosne i Hercegovine i SIPA (Državna agencija za istrage i zaštitu BiH) će u narednom periodu donijeti odluku o daljim aktivnostima u vezi skrivanja i pronalaska posmrtnih ostataka u Brčkom.
Ovo se navodi u odgovoru iz ove pravosudne institucije 31. januara za Radio Slobodna Evropa (RSE), nakon što je dan ranije iz Instituta za nestale osobe BiH za RSE rečeno da nekompletni posmrtni ostaci dvije osobe koje su pronađeni zabetonirani u fontani u dvorištu privatne kuće u Brčkom u septembru prošle godine, pripadaju dvjema žrtvama genocida počinjenog u Srebrenici 1995. godine.
Ovo je utvrđeno nakon ekshumacije i na osnovu DNK analize.
Žrtve su već ranije identifikovane i ukopane u Potočarima, a porodice će tek biti obaviještene.
Nekompletni ostaci ove dvije žrtve ekshumirani su 2000.godine.
"Predmet koji se odnosi na proces ekshumacije i identifikacije u radu je u Posebnom odjelu za ratne zločine Tužiteljstva BiH", navodi se u odgovoru iz Tužilaštva BiH za RSE.
podsjetite se U Brčkom bili zabetonirani posmrtni ostaci dvije žrtve genocida u SrebreniciEkshumacija kostiju je izvršena 21. septembra prošle godine pod nadzorom Tužilaštva Bosne i Hercegovine, prema naredbi Suda BiH.
Doktor iz Brčkog, na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine, je u svom dvorištu, prema sopstvenom priznanju, skrivao zakopane kosti jedne od žrtava.
Ostaci u dvorištu brčanskog ortopeda Nebojše Mraovića zakopane su prije 11 godina, nakon čega je iznad njih izgradio betonsku fontanu.
Mraović već godinama u Brčkom ima privatnu ortopedsku ambulantu.
Mraović je u septembru prošle godine izjavio za Radio Slobodna Evropa da "ne vidi ništa sporno u cijelom slučaju", navodeći da su kosti korištene za "planiranje operacija".
"Ja sam ih koristio u bolnici, koristio za planiranje operacija, oni su valjali stotinama ljudi", rekao je Mraović za Radio Slobodna Evropa u kratkom telefonskom razgovoru, ne objašnjavajući na koji način ih je koristio.
U Udruženju "Majke enklave Srebrenica i Žepa" kažu za RSE su 30. decembra izjavili kako će od glavnog tužioca Bosne i Hercegovine na sastanku 6. februara zatražiti informaciju u vezi sa istragom o pronalasku nekompletnih posmrtnih ostataka dvije osobe koje pripadaju dvjema žrtvama genocida počinjenog u Srebrenici 1995. godine.
ne propustite
Srebrenica: Svaka fotografija je neispričana pričaMarš mira: 'Miris smrti i nakon 28 godina'TV Liberty: Dilema koja tišti porodice ubijenih u genocidu: Ukopati nekoliko kostiju ili čekati?Skoro tri decenije nakon završetka rata u Bosni i Hercegovini, još se traga za 7.597 nestalih osoba, od čega 1.200 samo u Srebrenici.
Posmrtni ostaci Bošnjaka ubijenih u Srebrenici, gdje je prema presudama međunarodnih i domaćih sudova u julu 1995. ubijeno više od 8.000 ljudi, nakon rata su pronađeni u više od 80 masovnih grobnica širom srednjeg Podrinja.
čitajte Doktor iz Brčkog priznao da je u dvorištu skrivao ostatke žrtve rata