Josep Borrell, visoki predstavnik Europske unije za vanjsku politiku, pozvao je ovaj blok da ojača svoju obrambenu industriju i obnovi svoje zalihe kako bi bio spreman suočiti se s potencijalnim prijetnjama dok nastavlja pružati vojnu pomoć Ukrajini.
Ukrajina, koja se uvelike oslanja na zapadnu, a posebno na američku isporuku vojne opreme, bila je prisiljena racionalizirati svoje zalihe municije pred sve intenzivnijim napadom Rusije.
"Nakon dvije godine rata visokog intenziteta, raspoložive zalihe su iscrpljene, a sukob se prebacio iz rata opskrbe u rat proizvodnje", napisao je Borrell u članku od 11. marta o Europskoj obrambenoj industrijskoj strategiji koja je predstavljena Europskoj komisiji 5. marta.
Dok je ključni paket vojne pomoći vrijedan 60 milijardi dolara ostao blokiran u Zastupničkom domu Kongresa Sjedinjenih Američkih Država zbog republikanskog protivljenja, Ukrajina je postala ovisnija o opskrbi od europskih saveznika.
Borrell je rekao da EU mora hitno prevladati trenutnu fragmentaciju svoje obrambene industrije i postati "spremna za obranu" kroz više zajedničkih nabava i više zajedničkih obrambenih projekata.
Dok konsolidira vlastite obrambene sposobnosti i povećava proizvodnju, EU bi "mogla iskoristiti neočekivanu profit od ruske zamrznute imovine za kupnju oružja za Ukrajinu i/ili pomoć u jačanju njezine obrambene industrije", napisao je Borrell.
"Do sada smo razmatrali korištenje ove profiti za potporu obnovi Ukrajine. Međutim, trenutno glavno pitanje u Ukrajini nije toliko obnova, već izbjegavanje daljnjeg uništenja", napisao je.
Borrellovi komentari uslijedili su nakon što je CNN, citirajući neimenovanog visokog dužnosnika europske obavještajne službe, 11. marta izvijestio da Rusija isporučuje tri puta više topničkih granata nego Sjedinjene Države i EU zajedno.
"Ono u čemu se sada nalazimo je rat proizvodnja", rekao je visoki dužnosnik NATO-a za CNN.
Rusija trenutno proizvodi 250.000 topničkih granata mjesečno, ili oko tri miliona godišnje, rekao je izvor za CNN, dodajući da Sjedinjene Države i Europa zajedno imaju kapacitet poslati Ukrajini oko 1,2 miliona granata godišnje.
Dok je pojačala vlastite proizvodne kapacitete, Rusija također navodno uvozi goleme količine topničkih granata iz Sjeverne Koreje i Irana.
Krajem januara Borrell je priznao da EU neće ispuniti svoj prethodno postavljeni cilj slanja milion topničkih granata u Ukrajinu do marta, rekavši da je otprilike polovica isporučena do tog roka, a da će ostatak biti poslan do kraja godine.
"Moramo učiniti više, znam. Nikada nije dosta kad se ratuje. Nikada nije dovoljno", kazao je Borrell u intervjuu za RFE/RL prošlog mjeseca na marginama Münchenske sigurnosne konferencije.
Vaš browser nepodržava HTML5