Preporuka Saveta da se Bosni i Hercegovini dodeli status kandidata je poruka svim građanima BiH da je njihova budućnost u Evropskoj uniji, objavio je evropski šef diplomatije Žozep Borelj (Josep Borrell).
"Stalni napredak u reformama je ključan da bi ova prespektiva bila ispunjena", napisao je Borelj na Tvitteru.
Savet opštih poslova Evropske unije odobrio je kandidatski status za Bosnu i Hercegovinu na sastanku u utorak, 13. decembra.
Sledeća je potvrda Evropskog saveta, nakon čega će je potvrditi šefovi država vlada zemalja članica Evropske unije na samitu koji će biti održan u četvrtak, 15 decembra.
Evropska komisija je za Bosnu i Hercegovinu u oktobru preporučila status kandidata za punopravno članstvo u EU, uz očekivanje da će se ispuniti osam određenih uslova:
- prioritetno usvojiti izmene u postojećem Zakonu o Visokom sudskom i tužilačkom savetu
- usvojiti zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu i usvojiti zakon o sudovima Bosne i Hercegovine
- doneti zakon o sprečavanju sukoba interesa
- preduzeti odlučne korake za jačanje prevencije i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala
- odlučno unaprediti rad na obezbjeđivanju efikasne koordinacije na svim nivoima kapaciteta upravljanja granicom, kao i obezbeđivanju funkcionisanja sistema azila
- obezbediti zabranu torture, posebno uspostavljanjem nacionalnog preventivnog mehanizma protiv torture i zlostavljanja
- garantovati slobodu izražavanja i medija i zaštitu novinara, posebno osiguravanjem odgovarajućeg sudskog postupanja u slučajevima pretnji i nasilja nad novinarima i medijskim radnicima
- obezbediti rezultate u funkcionisanju na svim nivoima mehanizma koordinacije o pitanjima EU, uključujući razvoj i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje pravne tekovine EU
Pitanje dodele kandidatskog statusa za BiH je je pokrenuto nakon što je EU odobrila ovaj status za Ukrajinu i Moldaviju.
Pročitajte i ovo: Šta BiH donosi kandidatski status?Bosna i Hercegovina je 2016. godine podnela zahtev za punopravno članstvo u Evropsku uniju.
Evropska unija je 2003. godine u Solunu izrazila spremnost da sve zemlje Zapadnog Balkana primi kao članice. Od tada je jedino 2013. godine Hrvatska postala punopravnom članicom. Srbija i Crna Gora su u pristupnim pregovorima, kao i od jula meseca ove godine Severna Makedonija i Albanija, dok je Kosovo potencijalna članica.