Američki državni sekretar Antony Blinken izjavio je 5. novembra da američki dužnosnici rade na osiguravanju "humanitarne pauze" kada je u pitanju rat u Gazi, koja bi omogućila dopremanje više pomoći i izvlačenje Hasmasovih talaca.
Obraćajući se novinarima u Bagdadu, Blinken je rekao da je u ovom trenutku 100 kamiona pomoći na putu prema opkoljenoj palestinskoj enklavi, ali da to nije dovoljno.
Blinken je novinarima, također, govorio o naporima Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da da se rat ne proširi na druge dijelove Bliskog istoka.
"Postoji zabrinutost da bi se mogli uključiti i drugi regionalni akteri. Ovo je vrlo hitan posao američke diplomacije", rekao je.
Također je kazao da palestinski stavovi, glasovi i težnje moraju biti "u središtu" razgovora o budućnosti Gaze.
Sedmog oktobra u napadu Hamasa, organizacije koju su SAD 1997. proglasile za terorističku, ubijeno je 1.400 ljudi, većinom civila, a oteto je više od 240.
Kao odgovor na to, izraelska vojska je napala Pojas Gaze, a do sada je prema tvrdnjama ministarstva zdravlja koje kontrolira Hamas, ubijeno oko 9.500 ljudi, takođe većinom civila.
Tokom iznenadne posjete Bagdadu, gdje je sa dužnosnicima Iraka razgovarao o rizicima eskalacije u ratu između Izraela i Hamasa, on je osudio napade na američke trupe u Iraku.
"Jasno sam dao do znanja da su napadi ili prijetnje koje dolaze od milicija koje su povezane s Iranom potpuno neprihvatljivi. Poduzet ćemo sve potrebne korake da zaštitimo naše ljude", rekao je Blinken.
Blinkenova posjeta dolazi nakon niza napada usmjerenih na baze američkih trupa u Iraku.
Američke trupe koje su smještene u Iraku su dio međunarodne koalicije za borbu protiv terorističke organizacije Islamska država. Odgovornost za većinu napada preuzela grupa pod nazivom "Islamski otpor u Iraku".
Irački premijer Mohamed Shia al-Sudani osudio je napade i rekao da su u toku istrage kako bi se utvrdili počinitelji.
Irački premijer više puta je pozvao na prekid vatre u Pojasu Gaze i opisao izraelsku vojnu operaciju na obalnom području kao "genocid" nad palestinskim narodom. Irak ne priznaje Izrael kao državu i njegova je vlada bliska Iranu, koji podržava Hamas.
Vaš browser nepodržava HTML5
Blinkenova posjeta Iraku uslijedila je nakon boravka u okupiranoj Zapadnoj obali, te kratkog zaustavljanja na Cipru, a nije bila unaprijed najavljena iz sigurnosnih razloga.
Oko 2.500 američkih vojnika raspoređeno je u Iraku, sa zadatkom da savjetuju svoje iračke kolege u borbi protiv grupe "Islamska država".
Od početka rata između Izraela i Hamasa, 7. oktobra, niz napada raketama i bespilotnim letjelicama ciljao je na vojne baze u kojima su smještene američke snage u Iraku.
Washington je optužio Iran da je dio napada koji su također ciljali američke trupe u Siriji. Podaci koje je Pentagon objavio u petak pokazuju da je između 17. oktobra i 3. novembra bilo 17 napada u Iraku i 12 u Siriji.