Migranti koji se nalaze sa bjeloruske strane granice ponovo su pokušali preći u Poljsku, saopštile su poljske vlasti u srijedu. Sa druge strane, novi kontigent vojske raspoređen je kako bi ih spriječili u prelasku u ovu zemlju Evropske unije.
Najmanje 2.000 migranata nalazi se na bjeloruskoj strani granice, na otvorenom i hladnoći. Oko granice su postavljene ograde od žilet žice, a poljski vojnici više puta su blokirali njihove pokušaje prelaska. Prema riječim poljskog ministra odbrane Mariusza Blaszczaka na granici se nalazi 15.000 vojnika koji spriječavaju prelazak.
Poljska i druge države EU optužuju Bjelorusiju da ohrabruje migrante sa Bliskog istoka, Afganistana i Afrike da ilegalno prelaze granicu u znak osvete za sankcije koje su uvedene Minsku zbog kršenja ljudskih prava.
Poljska i Bjelorusija se međusobno optužuju za korištenje nasilja na granici.
Timu BBC-a, zajedno s drugim novinarima, zabranjen je dolazak na lice mjesta zbog vanrednog stanja u Poljskoj u toj oblasti.
Međutim, poljsko ministarstvo odbrane objavilo je na Twitteru video u kojem se navodi da je bjeloruski vojnik ispalio hitac kako bi zastrašio migrante koji su kampirali u blizini ograde od žilet-žice.
"Nije bila mirna noć. Zaista, bilo je mnogo pokušaja da se probije poljska granica," rekao je ministar odbrane Mariusz Blaszczak poljskom radiju.
U dva odvojena incidenta privedeno devet osoba
Policija je govorila o dva odvojena incidenta u kojima su učestvovale grupe od oko 50 ljudi. U međuvremenu, graničar je saopštio da je u proteklom danu bilo 599 pokušaja ilegalnog prelaska i da je privedeno devet osoba, svi sa Bliskog istoka.
Ministar odbrane je rekao da su raniji pokušaji bili fokusirani na područje oko velikog graničnog prelaza Kuznica, ali da se to sada promenilo.
Vaš browser nepodržava HTML5
Video snimci od ove sedmice pokazuju gomile ljudi na bjeloruskoj strani. Temperature preko noći na granici su pale ispod nule, a neki od onih koji su tamo zaglavljeni upozorili su da im ponestaje hrane i vode.
Humanitarni radnici žale se da vanredno stanje u Poljskoj znači da nisu u mogućnosti da uđu u pogođeno područje.
"Za nas je srceparajuće. Ovdje smo, blizu granice i ne možemo ući u zonu i pomoći ljudima. Možemo pomoći samo onima koji uspiju prijeći granicu i izaći iz zabranjenog područja", rekla je Ania Chmielewska za BBC.
Ranija kršenja granice uključivala su upotrebu rezača i stabala drveća, dok su poljski stražari pokušavali da ih odbiju.
Mnogi od migranata su mladići, ali ima i žena i djece, uglavnom sa Bliskog istoka i Azije.
Njemački ministar vanjskih poslova: Blok će raditi na proširenju sankcija EU
Evropska komisija optužila je bjeloruskog autoritarnog lidera Aleksandra Lukašenka da je namamio migrante lažnim obećanjem o lakom ulasku u EU kao dio "nehumanog pristupa u stilu gangstera" i navela je dvadesetak zemalja iz kojih su migranti doletjeli u Minsk, uglavnom na turističke vize.
Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas izjavio je u srijedu da EU neće biti ucjenjivana. Rekao je da će blok raditi na proširenju sankcija EU.
"Sankcionisaćemo sve one koji učestvuju u ciljanom krijumčarenju migranata", rekao je Maas.
Lukašenko je negirao optužbe da su migranti pozivani, a da se zatim šalju na granice njegove zemlje sa Poljskom, Litvanijom i Letonijom u znak osvete za sankcije EU. Mnogi opozicioni aktivisti koji su uspjeli pobjeći iz Bjelorusije sada su smješteni u tri susjedne zemlje.
"Ovaj napad koji Lukašenko sprovodi ima svoj mozak u Moskvi, glavni um je predsednik Putin", rekao je u utorak u poljskom parlamentu premijer Mateusz Morawiecki.
Optužio je ruske i bjeloruske lidere da pokušavaju destabilizirati EU - u kojoj dvije zemlje nisu dio - dozvoljavajući migrantima da putuju kroz Bjelorusiju i uđu u blok.
Dodao je da je to prvi put u 30 godina da je poljska granična sigurnost tako "brutalno napadnuta".
Pročitajte i ovo: Poljska optužila Rusiju da podržava Bjelorusiju u orkestriranju migrantske krizeLitvanija je u utorak proglasila vanredno stanje na granici s Bjelorusijom.
'Nema načina da se pobjegne'
Poljska je optužena da gura migrante nazad preko granice u Bjelorusiju, suprotno međunarodnim pravilima o azilu.
"Niko nam ne dozvoljava da uđemo nigdje, u Bjelorusiju ili Poljsku", rekao je 33-godišnji Shwan Kurd iz Iraka za BBC putem video-poziva.
Opisao je kako je početkom novembra iz Bagdada stigao u glavni grad Bjelorusije, Minsk, a sada se nalazio u improviziranom kampu nekoliko metara od poljske ograde od bodljikave žice.
"Nema načina da se pobjegne", rekao je. "Poljska nas ne pušta unutra. Svake noći lete helikopterima. Ne daju nam da spavamo. Tako smo gladni. Ovdje nema vode ni hrane. Ima male djece, staraca i žena, i porodica."
U intervjuu za bjelorusku državnu novinsku agenciju, Lukašenko je rekao da želi izbjeći bilo kakvu vojnu eskalaciju na granici koja bi Rusiju mogla uvući u sukob.
Rekao je da "nije ludak" i da zna šta je u pitanju, ali je ostao prkosan, rekavši "nećemo kleknuti".
Rusija je pohvalila "odgovorno" postupanje svog saveznika u graničnom sporu i rekla da pomno prati situaciju.
Pročitajte i ovo: Poljska zaustavila hiljade migranata na granici sa Belorusijom