Lukašenkov režim u Bjelorusiji kažnjava kritičare oduzimanjem djece

Režim u Bjelorusiji sve češće oduzima djecu opozicionim aktivistima, koji tvrde da se ove taktike koriste kako bi ih zastrašili. (arhivska fotografija)

U Bjelorusiji su Vasil i njegova porodica nedavno stavljeni na službenu listu porodica u "socijalno opasnoj situaciji", status koji bi mogao dovesti do toga da on i njegova supruga izgube roditeljska prava, a djeca budu poslana u državne sirotišta, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Vasil, aktivista čije je ime izmijenjeno zbog sigurnosnih razloga, kaže da su njihova imena dodana na listu nakon što je prošle godine proglašen krivim za "širenje ekstremističkog materijala".

Optužba za "širenje ekstremističkog materijala", koja se prema zakonu vodi kao prekršaj, često se u Bjelorusiji koristi protiv onih koji dijele ili lajkuju postove na društvenim mrežama kritične prema režimu Aleksandra Lukašenka.

Lista sadržaja koje policija smatra "ekstremističkim materijalom", koju redovno ažurira Ministarstvo unutrašnjih poslova, uključuje brojne web stranice nezavisnih medija koji su zabranjeni u Bjelorusiji. Samo pretplata na takve medije, komentarisanje ili dijeljenje njihovih članaka može dovesti do optužbi za ekstremizam.

"Socijalna radnica mi je rekla da posebna komisija u lokalnoj vlasti provodi samo 15 minuta na jednu porodicu kako bi raspravila i odlučila hoće li ih dodati na listu onih u 'socijalno opasnim situacijama'," rekao je Vasil za Radio Slobodna Evropa.

Vasil kaže da je od škole svoje djece i brojnih lokalnih vladinih agencija koje su procjenjivale situaciju u njegovoj porodici dobio "izvrsne" izvještaje. Međutim, ti dobri izvještaji nisu utjecali na odluku komisije, koju Vasil smatra politički motivisanom kaznom za njegove antivladine stavove.

Aleksandar Lukašenko je na vlasti od 1994. godine. (arhivska fotografija)

Ranije su Bjelorusiju kritikovale grupe za ljudska prava zbog oduzimanja djece političkim zatvorenicima – ili prijetnje da će to učiniti – stavljajući ih na listu navodno ugroženih porodica.

Vlada insistira da u Bjelorusiji nema političkih zatvorenika. Međutim, organizacije za ljudska prava navode da ima do 1.300 političkih zatvorenika, od kojih su mnogi uskraćeni za medicinsku njegu i kontakt s porodicom.

'Lažni' izbori

Lukašenko, nekada nazvan "posljednjim diktatorom Evrope", na vlasti je od 1994. godine. Kao blizak saveznik Rusije, bjeloruski lider optuživan je za izbornu manipulaciju, sistemsku represiju prema neistomišljenicima te stroga ograničenja prema medijima i civilnom društvu.

Prema tvrdnjama Vasila i drugih roditelja u Bjelorusiji, vlasti sada proširuju ovu praksu na roditelje optužene za širenje ekstremističkog materijala, kako bi ušutkali sve kritičare vlade uoči predsjedničkih izbora zakazanih za 26. januar, na kojima se očekuje da će Lukašenko (70), osvojiti sedmi mandat.

Izbori su naširoko kritizirani kao farsa i samo pokušaj da se osnaži Lukašenkova vlast. Dana 17. januara, tadašnji američki državni sekretar Antony Blinken rekao je da legitimne demokratske predsjedničke izbore ometa bjelorusko "represivno okruženje".

Pročitajte i ovo: 'Lukašenkova osveta': Četiri godine nakon masovnih protesta, stisak države i dalje preoblikuje Bjelorusiju

Jednom kada su stavljeni na listu, roditelji koji su razgovarali s RSE kažu da se suočavaju s konstantnom prijetnjom da će izgubiti starateljstvo nad svojom djecom.

Porodice na crnoj listi su pod strogim nadzorom, a porodice prijavljuju da ih lokalni službenici i ljekari nenajavljeno posjećuju do šest puta sedmično zbog navodnih provjera socijalne skrbi.

Situacija ostavlja posljedice, rekao je Vasil, ali je više zabrinut zbog posljedica po djecu, koja su već izložena neumornoj vladinoj propagandi u školi.

"Status 'porodice u nepovoljnom položaju' negativno utječe na djecu i može ih okrenuti protiv roditelja", rekao je Vasil. "Djeca pomisle da imaju probleme zbog oca ili majke, pa im se čini boljim da se distanciraju od njih i ne slijede njihov primjer".

Policija koristi vodeni top protiv antivladinih demonstranata tokom protesta u Minsku u oktobru 2020. godine.

Suzbijanje neistomišljenika

Vasilu je dato tri mjeseca da, kako kaže, "krene putem korekcije" ili će mu djeca biti "oduzeta iz porodice". Umjesto toga, odlučio je napustiti Bjelorusiju.

Nije poznato koliko je roditelja pogođeno kampanjom vlasti da koriste starateljstvo nad djecom kao oružje protiv svojih kritičara.

Prema riječima Svjetlane Iljušine, sutkinje iz regije Brest na jugozapadu Bjelorusije, bjeloruski sudovi su u 2023. godini ukinuli roditeljska prava za 1.225 muškaraca, 595 žena i 467 parova.

Pročitajte i ovo: Bjelorusija pojačava 'vojno-patriotske' kampove za siročad i drugu ugroženu djecu

Nije jasno koliko je ovih slučajeva bilo politički motivirano.

Hiljade ljudi je uhapšeno tokom i nakon masovnih antivladinih protesta koji su izbili nakon spornih predsjedničkih izbora 2020. godine, na kojima je Lukašenko dobio šesti mandat.