Bivši predsjednik Igor Dodon pušten je iz kućnog pritvora zbog više krivičnih prijava, ali mu je naloženo da ne napušta zemlju 60 dana.
Oslobađanje promoskovskog Dodona 18. novembra uslijedilo je nakon presude Vrhovnog suda pravde u kojoj su sudije odbile zahtjev Tužilaštva za borbu protiv korupcije za produženje kućnog pritvora.
Dodon, koji je na čelu Socijalističke partije i koji je bio u kućnom pritvoru od 26. maja, odmah je obećao pristalicama ispred zgrade suda nakon puštanja na slobodu da će nastaviti protestirati protiv prozapadnog vodstva Moldavije pod predsjednicom Maiom Sandu i premijerkom Natalijom Gavrilitom.
"Ovo je naša prva pobjeda, ali borba se nastavlja", rekao je u Kišinjevu Dodon, koji se dugo zalagao za bliže veze sa Rusijom.
Hiljade demonstranata ispunile su ulice Kišinjeva posljednjih sedmica kako bi uzvikivale Gavrilitinu vladu usred rastuće zimske energetske krize i inflacije dok ruska invazija na susjednu Ukrajinu raste, što je situacija dodatno zakomplikovana nedavnim hakovanjem naloga visokih zvaničnika na društvenim mrežama.
Pročitajte i ovo: Na protestu protiv Vlade Moldavije zatraženi vanredni izboriTužilac za borbu protiv korupcije Petru Iarmaliuc je prošlog mjeseca proslijedio sudu takozvani dosije "Kuliok" optužujući Dodona da je omogućio korupciju i da je prihvatio podršku "kriminalne grupe" za svoje socijaliste.
Navodno je primio čak milion dolara 2019. od demokratskog oligarha Vladimira Plahotniuca i njegovog povjerljivog lica Sergeja Iaralova.
Istrage se nastavljaju.
Američko ministarstvo finansija je prošlog mjeseca objavilo sankcije protiv bivših moldavskih političara, uključujući bivšeg poslanika i šefa Demokratske partije (PDM) Plahotniuca i odbjeglog biznismena i partijskog lidera Ihora Šora i njegovu suprugu, zajedno sa nekolicinom ruskih državljana.
Moldavija, bivša sovjetska republika od oko 3 miliona stanovnika, uklesana između Ukrajine i Rumunije, u velikoj mjeri zavisi od ruskog gasa i energije.
Ruski Gazprom je sugerirao da bi mogao obustaviti isporuke gasa Moldaviji zbog spora oko plaćanja.