Kako Radio Slobodna Evropa (RSE) saznaje iz pouzdanih izvora u Evropskoj uniji, obojica glavnih pregovarača Kosova i Srbije su potvrdili dolazak u Brisel 17. septembra.
I ako ne bude zajedničkog susreta, potvrda njihovog dolaska u evropsku prestonicu znači, u najmanju ruku, da će oni imati odvojene razgovore sa specijalnim izaslanikom EU za dijalog, Miroslavom Lajčakom.
Izvori obavešteni u ovaj proces su kazali da su obe strane odgovorne za mogući krah u organizaciji zajedničkog susreta glavnih pregovarača.
Prema navodima ovih izvora, obe strane su pokušale da diktiraju dnevni red trilateralog susreta i nisu pristale na ono što je tražila druga strana. Oni su istovremeno, kažu ovi izvori, ignorisali prvobitni evropski predlog agende.
Zamenik premijera Kosova Besnik Bisljimi (Bislimi), ujedno i glavni pregovarač u dijalogu sa Srbijom, izjavio je ranije u petak da je prihvatio učešće na trilateralnom sastanku zakazanom za 17. septembar, ali da ga je Srbija odbila.
On je na društvenoj mreži X napisao da je Kosovo prihvatilo sastanak prema agendi koju je odredio posrednik u dijalogu, ali da je Srbija pokušala da nametne agendu "uglavnom za unutrašnju političku upotrebu".
Bisljimi je pozvao Lajčaka da demantuje "dezinformacije" medija u Srbiji, koji su izvestili da je kosovska strana odbila trilateralni sastanak.
Lajčak je prethodnih dana održao sastanke u Prištini i Beogradu radi priprema za narednu rundu dijaloga na nivou glavnih pregovarača.
- Kurti o dijalogu sa Srbijom: Imamo sporazum koji treba implementirati
- Vučić nakon sastanka sa Lajčakom najavio zahteve Srbije povodom 'napada na Srbe na Kosovu'
Dijalog na tehničkom nivou vode Bisljimi i direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije, Petar Petković.
Strane vode dijalog o normalizaciji odnosa od 2011. godine u Briselu, pod posredstvom Evropske unije.
Dijalog na visokom političkom nivou između premijera Kosova Aljbina (Albin) Kurtija, i predsednika Srbije Aleksandra Vučića nije održan već godinu dana.
Lajčak je nedavno u intervjuu za RSE ocenio da društva na Kosovu i u Srbiji nisu spremna za normalizaciju odnosa.