OHR i Brisel poslali posljednja upozorenja Dodiku

Valentin Inzko i Miroslav Lajčak, foto:Midhat Poturović

U razgovoru za britanski "Guardian", Valentin Inzko, visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH izjavio je da je ova zemlja "suočena s najtežom krizom od okončanja rata zbog secesionističke politike bosanskih Srba koja paralizira zemlju".

Visoki predstavnik u BiH najavio je da će odbaciti izglasanu odluku o referendumu o radu Suda i Tužilaštva BiH, ocjenjujući je direktnim napadom na Dejtonski sporazum.

Ukoliko predsjednik RS-a Milorad Dodik, na čiju je inicijativu referendum i raspisan, dalje nastavi prkositi međunarodnoj zajednici, Inzko je najavio i sankcije.

Iz Kancelarije visokog predstavnika je saopšteno da se reakcija može očekivati u narednih nekoliko dana, nakon što se procijene rezultati posjete Miroslava Lajčaka, specijalnog izaslanika EU za Balkan, kaže portparol Kancelarije visokog i specijalnog predstavnika EU u BiH, Jamila Milović Halilović.

„Republika Srpska ima kratak period da reaguje. A poruka međ
RS ima kratak period da reaguje. A poruka međunarodne zajednice je jasna: RS kao entitet ne može provoditi referendum o nadležnostima koje pripadaju državi - poruka je iz OHR-a.
unarodne zajednice je jasna: Republika Srpska kao entitet ne može provoditi referendum o nadležnostima koje pripadaju državi. Postoje dva načina da se ovo riješi. Prvi – da djeluju organi RS-a, i drugi – da djeluje visoki predstavnik. Drugi metod nije preferentni izbor, ali, kao visoki predstavnik, gospodin Inzko ima krajnju odgovornost da osigura poštivanje Dejtonskog sporazuma“
, prenosi Jamila Milović Halilović.

Zeleno svjetlo za intervenciju Inzko je dobio i od EU, čiji je visoki funkcioner Miroslav Lajčak ovih dana u diplomatskoj misiji u BiH.

„Očekujemo od visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, gospodina Inzka, da pokaže inicijativu i da predloži svoj plan. Za rješavanje te situacije ima našu snažnu podršku“
, rekao je Lajčak.

Moguća potpuna finasijska blokada BiH


Kako se saznaje, Lajčak iz BiH odlazi zabrinutiji nego li je došao, ne samo zbog referenduma u RS nego i izuzetno složene političke situacije u cijeloj zemlji jer još uvijek nije formirana vlast na nivou države, kaže za naš program jedan od učesnika razgovora u Banja Luci, predsjednik Demokratske partije Dragan Čavić.

Miroslav Lajčak u Sarajevu, 28. aprila 2011
„Lajčak mi je prenio da se, i pored višegodišnjeg iskustva i političkog i diplomatskog rada u regoinu, suočio sa toliko oprečnim stavovima, u kojima i on vidi da je situacija krajnje komplikovana. Izvjesnost formiranja vlasti na nivou Bosne i Hercegovine je i po njegovom mišljenju, u nekom realnom periodu stavljena potpuno van ikakvih opcija očekivanja da je moguće. Ako ne bude formiranja vlasti na nivou Bosne i Hercegovine, blokada svih finansijskih ulaza u BiH i njene entitete na sve nivoe vlasti, sada je to potpuno izvjesno, je realno očekivanje“, kaže Čavić.

Čavić dodaje da se pitanje referenduma u RS nije moglo zaobići.

„Preneseno mi je da je crvena linija pređena, i to da su pređene dvije crvene linije. Jedna crvena linija je da je referendum, po njihovom mišljenju, 'usmjeren ka rušenju legitimnih institucija Bosne i Hercegovine'. Druga je usmjerena na međunarodnu zajednicu kao legitimne predstavnike ovdje u BiH. Rekli su mi da su krajnje zabrinuti i da oni, jednostavno, moraju preduzeti odgovarajuću akciju i da taj plan za akciju osmišljavaju. U svakom slučaju, to ide u pravcu neke vrste suspenzije“
, smatra Čavić.

Američka podrška


U međunarodnim krugovima od Lajčakove posjete Banja Luci očekuje se puno, a prije svega da Dodika odgovori od provođenja referenduma jer bi se u suprotnom mogao naći pod sankcijama.

Za najavljene odluke Visoki predstavnik dobio je podršku i američkog ambasadora u BiH Patricka Moona koji je za sljedeću sedmicu i sam najavio posjetu Banja Luci. Moon ističe da SAD i EU imaju usaglašene iste stavove o situaciji u BiH, ali i njenom eventualnom rješenju.

„Mi veoma blisko sarađujemo sa EU po pitanju našeg pristupa BiH. Mogu reći da se slažemo sa Lajčakovim ocjenama i nadam se da će njegova posjeta Banja Luci kao i moja naredne sedmice imati isti cilj i rezultat - a to je da se izbjegnu sankcije“, rekao je ambasador.

Predsjednik RS-a Milorad Dodik, i pored izrečenih upozorenja, za sada je ostao pri stavu da neće pokrenuti proceduru koja bi omogućila povlačenje odluke o referendumu o radu Suda i Tužilaštva BiH.

„Odluka o referendumu u Republici Srpskoj je potpuno legalna i legitimna, zasnovana je na Ustavu RS i Zakonu o referendumu, i na političkoj volji dvotrećinske većine u Parlamentu RS. Takva odluka je donešena, ona sa stanovišta mene kao predsjednika je legitimna i ona treba da bude ispoštovana“
, kaže Dodik.

Upravo ovakav Dodikov stav je signal da međunarodna zajednica ipak mora intervenisati u BiH i to je jasno i iz Lajčakovog nastupa, smatra politički analitičar iz Sarajeva Neven Kazazović. Dosadašnja politika Evrope prema BiH nije uspjela i sada je odlučnija akcija neophodna, upozorava Kazazović.

„Očigledno da će biti oštriji stavovi jer se ovo previše oteglo, a jedna strana na neki način zateže konopac sve više i više. Pitanje je gdje će se to završiti. S druge strane, ta dosadašnja politika Evrope da kaže 'Sjednite i dogovorite se, potreban je kompromis' – pa ne može se kompromis praviti ako neko zateže konopac. To je jasno k'o sunce. Očigledno je da Evropa, odnosno Brisel, počinje da diktira neke drugačije stavove
“, zaključuje Kazazović.