MMF odobrio novu pozajmicu

Sjedište MMF-a

Vlasti u BiH očekuju da novi kreditni aranžman sa MMF-om spriječi ekonomski kolaps, dok se ekonomisti pitaju ko će izdržati novo zaduženje
Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda odobrio je u srijedu kasno uveče odluku o stand by aranžmanu za BiH, vrijednom 1,2 milijarde eura. Isplata ovih sredstava zbog teške ekonomske situacije u Federaciji BIiH bila je dovedena u pitanje. Prepreke su otklonjene nakon što se federalna Vlada obavezala da će ispuniti sve potrebne uslove, koji se prije svega odnose na smanjenje javne potrošnje, a koje je tražio MMF.

Od kreditnog aranžmana sa MMF-om u BiH se očekuje mnogo, prije svega da spriječi ekonomski kolaps koji, kako tvrde stručnjaci, prijeti državi. Ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić je opštimističan. Smatra da će odluka koja treba biti donesena večeras biti pozitivna. U saopštenju za medije podsjetio je da su se domaće vlasti obavezale na svim nivoima donijeti odluke o ukupnim budžetskim uštedama od oko 600 miliona konvertibilnih maraka, što je i urađeno.

Većina ekonomskih analitičari tvrdi da je aranžman sa MMF-om neophodan i da ovaj novac treba biti upotrijebljen prije svega za provođenje započetih reformi u oblasti privatizacije i javne potrošnje, ali i za oživljavanje bh. privrede. Profesor sa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Besim Ćulahović:

„Ovo treba smatrati kao prvi korak koji će omogućiti da uhvatimo malo vazduha, da se presaberemo i da idemo hrabrije u reforme, posebno javnog sektora i javne potrošnje, tamo gdje su najveći problemi.“


Uslove koji su stavljeni pred, prije svega, Vladu u FBiH biće teško ispuniti, smatra profesor s Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Vjekoslav Domljan:

„Program koji je pripremila Vlada nije potpuno adekvatan. Ima tu dosta nedoumica, nejasnoća, nerazjašnjenih pitanja sa socijalnim partnerima, naročito sa sindikatima. Pitanje socijalnih programa također nije adekvatno riješeno, tako da se mogu očekivati i nepredviđeni izlivi nezadovoljstva i shodno tome problemi za Federaciju BiH. Aranžman sa MMF-om je od izuzetno velike važnosti za BiH, a posebno za FBiH. Imajući u vidu poteškoće s kojima se susreću organi vlasti u BiH u fiskalnom sektoru, vrlo bi teško bilo razriješiti probleme bez aranžmana sa MMF-om.“


Novo opterećenje ili jedina šansa


Mustafa Mujezinović, Foto: Midhat Poturović
Premijer Federacije Mustafa Mujezinović više puta je ustvrdio da će svi potrebni uslovi za aranžman sa MMF-om biti ispunjeni:

„Za sada smo na dobrom putu. Ispunjavamo sve što se traži od nas vezano za stand by aranžman. Završen je posljednji korak u tom nizu, a to je usvajanje dokumenta na Fiskalnom vijeću o makroekonomskoj politici u BiH u 2010. godini.“

Ekonomska analitičarka iz Banje Luke Svetlana Cenić kaže da ne zna kako će bosanskohercegovačka privreda i građani izdržati takvo kreditno zaduženje:

„Jer ovako krpljenje i zaduživanje i stavljanje na leđa narodu ja ne znam čemu vodi. Zar nije bilo logičnije oživjeti privredu, pa da ima da se puni budžet, smanjiti administraciju? Zar nije bilo logičnije umjesto zaduživati narod, smanjiti ovu birokratiju koja je narasla do neviđenih razmjera?“


Poslanici u državnom Parlamentu jedinstveni su u stavu da bez kreditnog zaduženja kod MMF-a Bosni i Hercegovini prijeti ekonomski kolaps. Smatraju da je zaduživanje kod ove svjetske organizacije jedina šansa za ekonomski oporavak zemlje. Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Hilmo Neimarlija:

Centralna banka BiH
„Ja se nadam da će vrijediti više od pukog ublažavanja ovih nevolja koje imamo, da neće značiti samo gašenje nekakve vatre, kako mnogi smatraju, nego da će ova pozitivna odluka doprinijeti ipak stabiliziranju prilika i osiguranju jedne sigurnije perspektive ili bliže budućnosti za BiH.“

Novac koji se očekuje od kreditnog aranžmana sa MMF-om u ovom trenutku najvažnije je upotrijebiti za servisiranje međunarodnih zaduženja BiH, smatra delegat Zoran Koprivica:

„To neće biti sredstva koja će biti samo dovoljna da u ovom momentu riješimo sve naše probleme, ali sigurno će nam pomoći da u ovom teškom vremenu polako idemo ka luci spasa - jer sigurno je da je svjetska ekonomska kriza, pored naših unutrašnjih problema i nedaća koje mi u BiH imamo i osjetimo svi na svojim plećima. Ja se nadam se da će omogućiti jedan bolji život svim građanima BiH.“


Prva tranša stand by aranžmana od oko 400 miliona eura mogla bi biti uplaćena već u ponedjeljak 13. jula. Sredstva će biti uplaćena Centralnoj banci BiH, koja će, djelujući kao fiskalni agent vlada, raspoređivati ova sredstva, i to dvije trećine Federaciji BiH i jednu trećinu RS-u.