Protivučinci fiskalizacije u Federaciji BiH

Fiskalne kase moraju uvesti i prodavači voća i povrća na tržnicama.

Uvođenje fiskalnih blagajni za neka mala i srednja poduzeća u Federaciji BiH uskoro bi moglo značiti i njihovo gašenje. To se posebno odnosi na prodavače voća i povrća na tržnicama, koji su već najavili zatvaranje tezgi zbog visokih trškova nabavke uređaja za fiskalizaciju. Jedan od njih je i Mujo Hasanović.

„I ovako nema posla nikako. Ništa - truba. Sad kad to uvedu, ja vjerujem da će većina odustati od ovog posla. Nema raja para, baš nema, platežna moć je slaba. Cijene i nisu nešto skupe, ali baš ono tuga“
, kaže Hasanović.

Amra Kihić više od 15 godina prodaje povrće na sarajevskoj tržnici Markale. Odluka da se fisklane blagajne uvode na tržnice za nju je apsurdna.

„To bi značilo propast. Što će nama kasa? Na marku, na dvije, na tri - i ovo domaće što se donese malo. Ima nešto i uvoza, da se ne bi lagalo, ali u suštini to je iz bašta. U cekeru što donese ili pola kartona, šta će - za to mu treba kasa? Zaista mu ne treba kasa. Ja je nemam prvo gdje stav
"Ako nije do sada kroz kasu provlačio promet, neće ni od sada. Onda će inspekcija imati isto onoliko posla koliko je imala, a efekat neće biti n i u čemu popravljen“, ocjenjuje Alija Remzo Bakšić
iti. Pola svijeta je nepismeno, staro. To zaista pijaci ovoj nije potrebno“
, tvrdi Amra Kihić.

Proces fiskalizacije u startu je zamišljen kao jedan od načina borbe protiv sive ekonomije, međutim postoji bojazan da bi on mogao izazvati protivučinke.

Poslodavci ističu da se povećanje prihoda u proračunu, što je osnovni cilj svega, moglo riješiti i bez fiskalizacije.

„Ako se smanji ona kvota ostvarenog prometa sa 50.000 na 30.000, vi ćete automatski dobiti sigurno veći broj poreskih obveznika, a na ovaj način se još uvijek ne nazire hoće li se postići pozitivni efekti ili ne. Vi znate na kraju-krajeva, Bosanac ste, živite u ovoj državi, kako trgovci spretno rade sa kasama. Ako nije do sada kroz kasu provlačio promet, neće ni od sada. Onda će inspekcija imati isto onoliko posla koliko je imala, a efekat neće biti n i u čemu popravljen“
, ocjenjuje Alija Remzo Bakšić, predsjednik Asocijacija poslodavaca BiH.

Olakšice izostale


Ekonomski analitičari smatraju da država također nije izvršila određene pripreme na vrijeme kako bi se proces fiskalizacije u Federaciji odvijao što bezbolnije.

Fiskalna kasa
„Postavlja zahtjeve, a ne preuzima praksu EU da se ponaša kao opšti poduzetnik i nacionalni dušebrižnik u smislu da je dala neke olakšice, pa bar i simbolične prirode, i stimulacije baš za neke kategorije obveznika fiskalizacije, dalje, nije sa bankarskim sektorom uspostavila kreditne linije za ponudu kreditiranje nabavke fiskalnih sistema“, kaže Dževad Šabić, savjetnik za privredni sistem i ekonomsku politiku Vanjskotrgovinske komore BiH.

S druge strane predstavnici vlasti naglašavaju pozitivne učinke dosadašnje primjene fiskalizacije, te da ne vide mogućnost negativnih efekta o kojima upozoravaju naši prethodni sugovornici.

„Negativnosti po meni ne postoje. Prednosti su prije svega, ono što je najbitnije, ukidanje, odnosno totalno anuliranje korupcije na relaciji porezni inspektori - porezno obveznik. Znači više neće biti mogućnosti da se inspektor ponaša na drugačiji način, osim na profesionalan, korektan, vrijedan one institucije za koju on radi, zatim povećanje pdv-obveznika, samnjenje sive ekonomije, povećanje prihoda i budžetskih i vanbudžetskih fondova“
, tvrdi Elmir Jahić, član Povjerenstva za fiskalizaciju FBiH.

Republika Srpska proces fiskalizacije primjenjuje od 2008. godine i predstavnici njihovih vlasti kažu da je prihod u proračunu RS povećan za oko 100 mlijuna KM. S druge strane, nijedna zemlja u regiji, kao i mnoge europske zemlje, ne primjenjuje proces fiskalizacije. One su to riješile efikasnijim radom inspekcije na terenu.