Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine raspolaže podacima da je Ministarstvo unutrašnjih poslova eniteta Republika Srpska u proteklom periodu telefonski kontaktirao pripadnike Oružanih snaga (OS) BiH koji žive na teritoriji Republike Srpske i tražio od njih određene podatke.
Podaci su traženi uz obrazloženje da su u postupku izrade službenih evidencija, saopćilo je Ministarstvo odbrane BiH u ponedjeljak, 14. marta.
"Obzirom da je dosadašnja praksa bila da se ove i slične aktivnosti entitetskih MUP-ova provode slanjem zahtjeva prema Ministarstvu odbrane BiH, koje je tražene podatke ustupalo predmetnim institucijama, nejasno je zbog čega se pristupilo traženju podataka na ovaj način", saopćilo je Ministarstvo.
Pročitajte i ovo: Oružane snage BiH nisu u povišenim mjerama borbene gotovostiKako je navedeno u saoopćenju, "posebno je simptomatično da je ova aktivnost započela u jednoj općini u Podrinju, na istoku BiH, u toku vikenda i da su tada kontaktirani samo pripadnici Oružanih snaga BiH iz reda bošnjačkog naroda".
"Nakon naše reakcije, to je prošireno na pripadnike OS BiH iz drugih naroda, na ostale općine, kao i na zaposlene drugih državnih institucija", kaže se u saopćenju.
Iz Ministarstva odbrane BiH ističu kako su navedena saznanja proslijedili nadležnim državnim agencijama na dalje postupanje.
Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač izjavio je ranije za agenciju Srna da je riječ o "klasičnom policijskom poslu".
Pročitajte i ovo: Ministar policije RS pozvan na saslušanje u Tužilaštvo BiH"Uputstvom MUP-a Republike Srpske iz 1994. godine, koje je ažurirano prošle godine, definisano je prikupljanje niza drugih relevantnih informacija s ciljem vladanja bezbjednosnom situacijom", kazao je Lukač.
Lukač je naveo da je "neophodno imati informacije o licima koja bi eventualno mogla po prirodi svog posla pružiti kakvu stručnu pomoć, kako bi se na određenom mikro prostoru vladalo bezbjednosnom situacijom, te u kontinuitetu prikupljala obavještenja koja mogu pružiti pomoć u rasvjetljavanju ili razrješenju određene bezbjednosne situacije".
"U MUP-u Republike Srpske od njegovog nastanka do danas osnovni metod obavljanja policijskih poslova na području policijskih stanica jeste rad policije na bezbjednosnom sektoru. Podjela područja na bezbjednosne sektore proizilazi iz potreba za što cjelovitijim poznavanjem određenog područja na čemu se i bazira uspješan rad policije," rekao je Lukač.
Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), najveće partije u RS, počeo je na jesen prošle godine sa najavama osnivanja entitetskih institucija i neustavnim prenosom nadležnosti.
Narodna skupština Republike Srpske je 10. decembra prošle godine zadužila entitetsku Vladu da u roku do šest mjeseci, utvrdi i Skupštini Republike Srpske uputi zakone iz oblasti odbrane i sigurnosti, kao i zakon o porezu na dodatu vrijednost u RS i zakon o akcizama RS.
Pročitajte i ovo: Dodik poručio da su Oružane snage BiH i Uprava za indirektne poreze nelegitimniTužilaštvo BiH je nakon ovih aktivnosti otvorilo predmet protiv više osoba zbog osnovane sumnje da su počinila krivično djelo napad na ustavni poredak.
Dodik je u februaru izjavio da su "Oružane snage BiH i Uprava za indirektno oporezivanje BiH nelegitimne strukture".
Govoreći na konferenciji za novinare, u Istočnom Sarajevu 10. februara, naveo je da je "entitet Republika Srpska ukinuo suglasnost za njihovo formiranje".
"Narodna skupština Republike Srpske ukinula je saglasnost za formiranje Oružanih snaga i saglasnost da se indirektni porezi organizuju na državnom nivou i to su nelegalne i vanustavne strukture", kazao je tada Dodik.
Potezi u entitetu Republika Srpska ka stvaranju paralelnih institucija naišli su na jednoglasnu osudu Evropske unije (EU) i Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
Američko Ministarstvo finansija je 5. januara objavilo proširenu listu sankcija za djela korupcije, kojom je obuhvaćen i Dodik.
Narodna skupština Republike Srpske je nadležnost u oblasti odbrane prenijela na nivo BiH 1. septembra 2005. godine usvajanjem reforme odbrane.
Odluka, kojom je praktično prihvaćeno ukidanje Ministarstva odbrane i Generalštaba Vojske RS, te podržana njena transformacija u Oružane snage BiH od 1. januara 2006. godine, usvojena je dvotrećinskom većinom.
Istu je odluku u septembru te godine donio i Parlament Federacije BiH.