Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović će, kako je najavljeno, u srijedu 20. jula odlikovati Đuru Matuzoviću kome se trenutno sudi pred Sudom Bosne i Hercegovine za ratne zločine koje je počinio tokom rata kao komandant Hrvatskog vijeća obrane u Orašju, na sjeveru BiH.
To nije prvi put da Milanović dodjeljuje odlikovanja optuženima za ratne zločine.
Nije ni jedini hrvatski predsjednik koji je to uradio.
Odlikovanja osuđenim za ratne zločine i onima kojima se sudi za ratni zločin su praksa i u Bosni i Hercegovini i Srbiji.
Sva hrvatska odlikovanja
Hrvatska na Zapadnom Balkanu prednjači u dodjeli odlikovanja osuđenim i osumnjičenim ratnim zločincima.
Tamošnji predsjednici su odličja, između ostalog, dali Dariju Kordiću, Jadranku Prliću, Slobodanu Praljku, Valentinu Ćoriću, Bruni Stojiću, Zlatanu Miji Jeliću, Milivoju Petkoviću, Tihomoru Blaškiću.
Pročitajte i ovo: Hrvatski predsjednik ponavlja sporna odlikovanja HVO-uHrvatski predsjednik Zoran Milanović je, za Dan pobjede, 4. augusta 2020. godine, odlikovao ratnog zapovjednika HVO-a u Mostaru Zlatana Miju Jelića.
Jelić je optužen u Bosni i Hercegovini za ratne zločine nad bošnjačkim civilima u Mostaru 1993. i 1994. godine.
Pred podizanje optužnice 2015. godine otišao je iz BiH u Hrvatsku i bio bjegunac pred bh. pravosuđem. Pet godina kasnije bosanskohercegovačko pravosuđe je postupak protiv Jelića prepustilo Hrvatskoj.
Milanović je bio kritikovan i zbog odlikovanja brigade HVO koja je učestvovala u akciji "Oluja" i Specijalne jedinice MUP-a samoproglašene Hrvatske Republike Herceg-Bosna (HR HB).
Haški sud je u novembru 2017. godine osudio na 25 godina zatvora bivšeg predsjednika Vlade samoproglašene Hrvatske republike "Herceg-Bosne" Jadranka Prlića, bivšeg ministra obrane Brunu Stojića i bivše načelnike Glavnog stožera HVO-a Slobodana Praljka i Milivoja Petkovića na po 20 godina zatvora.
Bivši zapovjednik Vojne policije HVO-a Valentin Ćorić dobio je 16, a načelnik Ureda za razmjenu zarobljenika Berislav Pušić deset godina zatvora.
Oni se terete za ratne zločine počinjene nad Bošnjacima 1993.-1994. godine, tokom rata u BiH.
Milivoj Petković osuđen na 20 godina zatvora je u Hrvatskoj vlasnik sedam odlikovanja, kako piše portal Novosti 2018. Dobio je odličja Reda kneza Domagoja s ogrlicom, Reda bana Jelačića, Reda hrvatskog trolista, Reda hrvatskog pletera, nosilac je Spomenice domovinske zahvalnosti za pet i deset godina, te Spomenice domovinskog rata i medalja "Bljesak", "Oluja" i "Iznimni pothvat".
Jadranko Prlić osuđen na 25 godina zatvora pred Haškim Tribunalom odlikovan je Redom hrvatskog trolista, Redom Ante Starčevića, Redom kneza Trpimira s ogrlicom i Danicom. Ima i Spomenicu domovinske zahvalnosti.
Bruno Stojić, osuđen na 20 godina zatvora, odlikovan je Redom bana Jelačića, a Valentin Ćorić, osuđen na 16 godina, je vlasnik Reda hrvatskog trolista.
Slobodan Praljak koji je nakon izricanja osuđujuće presude izvršio samoubistvo pred kamerama je bio nosilac Reda kneza Domagoja s ogrlicom, Red bana Jelačića, Spomenicu domovinske zahvalnosti i Spomenicu domovinskog rata.
Odlikovanje ima i Dario Kordić, koji je osuđen na 25 godina zatvora u Hagu za ratni zločin nad civilima u Ahmićima, u srednjoj BiH. On je odlikovan Redom kneza Branimira s ogrlicom.
Tihomir Blaškić koji je zbog ratnih zločina u BiH osuđen na 45 godina zatvora, ali je u drugostepenoj presudi odbačeno 16 od 19 tačaka optužnice, pa je osuđen na devet godina zatvora, ima Spomenicu domovinskog rata i medalje "Ljeto" i "Oluja".
Pročitajte i ovo: Obilježene godišnjice zločina u Ahmićima i TrusiniMesić i Josipović oduzimali odlikovanja
Bivši hrvatski predsjednik Ivo Josipović je u svom mandatu oduzeo sedam visokih odlikovanja Branimiru Glavašu, koji je bio pravosnažno osuđen na osam godina zatvora za ratne zločine, ali je ta presuda ukinuta, kao i prvostepena od deset godina, a predmet vraćen na novo suđenje Županijskom sudu u Zagrebu.
Sadašnji predsjednik Zoran Milanović je poništio odluke o oduzimanju odlikovanja i čina Glavašu.
Josipović je činove generala oduzeo i Vladimiru Zagorcu i Mirku Norcu, dok je Siniši Rimcu oduzeo čin bojnika HV-a. Sva odlikovanja Josipović je oduzeo i bivšem premijeru Ivi Sanaderu.
Bivši predsjednik Stjepan Mesić odlikovanja je oduzeo generalima Mirku Norcu, Vladimiru Zagorcu i Ivanu Koradeu, kao i osuđenim za ratne zločine Tihomiru Oreškoviću, Siniši Rimcu, Tomislavu Duiću, Anti Gudiću, Davoru Baniću, Stjepanu Grandiću i Anđelku Botiću.
Zagorcu, Rimcu i Norcu oduzeo je i ratne medalje.
Ko je sve odlikovan u Bosni i Hercegovini?
Radovan Karadžić, Momčilo Krajišnik i Biljana Plavšić imaju povelje koje im je dodijelio Organizacioni odbor za obilježavanje 25 godina Skupštine jednog od dva entiteta u BiH Republike Srpske (RS).
Odbor je odluku donio 24. oktobra 2016.godine kao ad hoc tijelo, kojeg su činili svi dosadašnji predsjednici entitetske skupštine, te rukovodstvo devetog saziva Narodne skupštine RS-a i šefovi klubova poslanika tog saziva.
"Riječ je o poveljama koje su dodijeljene projektima, institucijama i međunarodnim organizacijama zaslužnim za rad Narodne skupštine Republike Srpske", navedeno je u saopštenju početkom prošle godine nakon što je bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko tražio od tog zakonodavnog tijela da se ponište povelje osuđenima za ratne zločine.
U Inzkovom pismu koje je uputio predsjedniku NSRS-a i predsjednicima svih klubova poslanika u entitetskom parlamentu je navedeno da su postupci odlikovanih Radovana Karadžića, Momčila Krajišnika i Biljane Plavšić "tokom oružanog sukoba šokirali svijet i uzrokovali nezamislive ljudske patnje".
Pročitajte i ovo: OHR: Zadržavanjem povelja zločincima Skupština RS blokira put u bolju budućnostInzko je tada podsjetio da su Karadžić, Krajišnik i Plavšić, pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju osuđeni za ratne zločine.
Skupština RS-a je odbacila Inzkov zahtjev 11. maja prošle godine.
U Zaključcima je konstatovano da "visoki predstavnik ne može biti ni u kom slučaju nadređen Republici Srpskoj".
O prijedlogu zaključaka usaglasili su se klubovi svih stranaka iz RS-a.
Pročitajte i ovo: Skupština RS odbacila Inckov zahtjev da poništi povelje osuđenima za ratne zločineRadovan Karadžić, prvi predsjednik bh. entiteta Republika Srpska, pravomoćno je osuđen u Hagu na doživotnu kaznu zbog genocida u Srebrenici, kao i zbog zločina protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH.
Ratnog predsjednika Skupštine Republike Srpske Momčila Krajišnika i prvog člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu, 2009. godine pravosnažno je osudio na 20 godina zatvora zbog zločina nad nesrpskim stanovništvom u Bosni i Hercegovini.
Biljana Plavšić je 2003. godine osuđena na 11 godina zatvora za zločine nad nesrpskim stanovništvom u 37 opština u BiH, što je i priznala pred Tribunalom.
Odlikovanja u Srbiji
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović uručio je krajem decembra 2021. godine vojne spomenice za učešće u odbrani od NATO bombardovanja na tadašnju SR Jugoslavije 1999. godine Vinku Pandureviću.
Pročitajte i ovo: YIHR: Spomenica Pandureviću nastavak državne zaštite murala MladićuPandurević je pravosnažno osuđen na 13 godina zatvora po osnovu komandne i individualne odgovornosti za ubistva, istrebljenje i progone u i oko Srebrenice, u julu 1995. godine, što je pravno kvalifikovano kao zločin protiv čovječnosti i kršenje zakona ili običaja ratovanja.
Pretresno vijeće ga je proglasilo krivim za zločin protiv čovječnosti, ubistvo kao kršenje zakona i običaja ratovanja, nečovječna djela, prisilno premještanje i dr.
Pandurević je 2016. godine odlikovan i najvećim opštinskim priznanjem Višegrada, a tadašnji načelnik ga je nazvao i "ličnošću budućnosti".
Pročitajte i ovo: Pandurevića Haški tribunal osudio, a Višegrad mu dodijelio grbPrilikom primanja odlikovanja Pandurević je rekao: "Smatram da je nedavna ratna prošlost dovoljno inspirativna za nekoga novog romanopisca sličnog našem Ivi Andriću da te događaje ukoriči i ovekoveči u literarnom obliku".