Zbog povećanog broja zaražene djece od morbila, u Sarajevu će u četvrtak, 25. januara biti otvorena dva punkta za vakcinaciju za one koji nisu primili vakcinu protiv ove bolesti.
To je najavio ministar zdravstva Kantona Sarajevo Enis Hasanović 24. januara, navodeći da je trenutno potvrđeno 11 slučajeva, ali da se još uvijek ne radi o epidemiji.
"Jedno dijete bilo je hospitalizirano na Klinici za infektivne bolesti KCUS-a, te je danas otpušteno s liječenja. Dvoje druge djece koje je primljeno danas ima blažu kliničku sliku", rekao je Hasanović.
On je pozvao roditelje da u što većem broju dovedu djecu na vakcinaciju na dva punkta pri Domu zdravlja Vrazova i Domu zdravlja Saraj-Polje.
"Ovo nam se dešava isključivo zato što djeca nisu vakcinisana. Sramotno je da nam u jednom evropskom gradu u 21. vijeku prijeti epidemija, a što se može spriječiti. Prioritet nam je da spriječimo širenje i vakcinišemo što više djece, stoga pozivam roditelje da se masovno odazovu i vakcinišu svoju djecu", rekao je Hasanović.
Hasanović je prethodno održao sastanak sa predstavnicima Zavoda za javno zdravstvo, Javne ustanove dom zdravlja, Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, Opšte bolnice "Prim.dr. Abdulah Nakaš" i Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.
Pročitajte i ovo: Sve više nevakcinisane djece unatoč zakonskoj obavezi i novčanim kaznama u BiHVakcinacija djece protiv zaraznih bolesti predstavlja zakonsku obavezu u Bosni i Hercegovini, a za roditelje koji to izbjegavaju predviđene su i novčane kazne do 2.000 maraka (oko 1.000 eura).
Propisi, također, omogućavaju vrtićima i školama da pri upisu djece od roditelja traže ljekarska uvjerenja i potvrdu o primljenim vakcinama.
No, podaci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) pokazuju da je u posljednjih 20-ak godine smanjen broj vakcinisane djece protiv malih boginja, odnosno morbila.
Tako je prema podacima te organizacije, dvije doze vakcine protiv ove zarazne bolesti 2.000 godine primilo 74 posto djece, dok je 2022. njihov broj pao na 60 posto.
Maksimalna kazna u entitetu Federacija BiH za roditelje koji ne vakciništu djecu od zaraznih bolesti iznosi 1000 eura, a u entitetu Republika Srpska 500 eura.
Kazne izriču inspekcije na 12 nivoa vlasti, ali nema podataka o ukupnom broju kažnjenih roditelja.
Male boginje su zarazna bolest koja se prenosi kapljičnim putem i inkubacija traje od sedam do 14 dana. Kliničku sliku uglavnom prate povišena tjelesna temperature, te osip po tijelu.
Najčešće komplikacije su upale uha, pluća, moždanih ovojnica i mozga, što može dovesti do trajnih oštećenja i smrti.
Epidemija malih boginja proglašena je 19. januara u Tuzlanskom kantonu, na sjeveru zemlje, gdje je oboljelo 52 mališana, dok je trenutno četvero djece hospitalizirano.