Otkako je u nekim dijelovima Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) u kolovozu 2017. godine počelo naplaćivanje RTV takse putem računa za struju, sve je više kritika u javnosti - kako je takav model naplate nezakonit.
Javni servis Bosne i Hercegovine čine tri zasebna javna radijsko-televizijska kanala - Radio-televizija Bosne i Hercegovine (BHRT) te dva entitetska: Radio-televizija Federacije BiH (RTV FBiH), Radio-televizija Republike Srpske (RTRS).
Kada je 2005. godine usvojen Zakon o Javnom RTV sistemu BiH, RTV taksa se naplaćivala putem telekom operatera. Godine 2015. istekao je ugovor o takvom načinu naplate, tako da je rukovodstvo BHRT-a moralo pronaći nove modele.
S druge strane, posljednjih godina građani su se počeli masovno isključivati s fiksne telefonije, tako da su prihodi od naplate RTV takse drastično pali, a sve to ugrozilo je opstanak javnih servisa u BiH.
Sredinom prošle godine BHRT i RTV FBiH potpisali su ugovor s Elektroprivredom BiH o naplati RTV takse putem računa za struju.
Plaćanje RTV takse u Republici Srpskoj građanima omogućeno je na šalterima pošta bez provizije.
- Zašto Dodik voli Čovićevu televiziju?
- Sudbina BHRT: Prvi bankrot javnog servisa u Evropi?
- Televizija jedne države ili kanali tri naroda
Fondacija Centar za javno pravo nedavno objavila je analizu o novom modelu naplate RTV takse, to jest putem računa za struju. U analizi se navodi niz nezakonitosti tog modela naplate, među kojima su i kršenja prava potrošača.
Autorica analize i pravnica u Fondaciji Centar za javno pravo Lejla Ramić naglašava kako taj sistem nema odobrenje Odbora javnog RTV sistema, što je prva nepravilnost.
"Da bi se mogla povjeriti naplata RTV takse drugom preduzeću potrebno je da postoji o tome afirmativna odluka Odbora javnog RTV sistema, no to se u ovom slučaju nije desilo", naglašava Ramić.
Ramić također dodaje kako je u analizi ukazano i na problem diskriminacije koji je nastao primjenom ovog modela naplate.
"Trošak takse, ovim modelima, plaćaju samo oni potrošači koji uslugu napajanja električne energije dobijaju od Javnog poduzeća Elektroprivreda BiH. To znači da su oni na taj način dovedeni u jedan nepovoljniji položaj u odnosu na druge potrošače koji tu uslugu dobivaju od drugih pružaoca električne energije", zaključuje Ramić.
Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača BiH također je početkom ove godine ukazala kako je ovaj model naplate direktno krši i Zakon o potrošačima BiH.
"Zakonom o zaštiti potrošača je propisano da se računi dostaviti posebno za svaku uslugu. U konkretnom slučaju, potrošaču je izdat račun, koji trgovac u skladu s definicijom Zakon o zaštiti potrošača, uopšte ne pruža niti se radi o nekoj srodnoj djelatnosti", istakla je pomoćnica ombudsmana za zaštitu potrošača, Tajma Tanović.
Radio Slobodna Europa (RSE) je kontaktirao i Ured generalnog direktora BHRT-a, Belmina Karamehmedovića. Na pitanje kako komentira nepravilnosti koje proizvodi model naplate RTV takse putem računa struju, Karamehmedović je mailom odgovorio: "Nemam nikakav komentar na pitanje koje ste postavili".
O ovom pitanju nedavno se raspravljalo na sjednici Zastupničkog doma državnog Parlamenta. Klub zastupnika SDS-a tražio je ukidanje plaćanja RTV takse jer on diskriminira građane.
"Razloga zašto ukinuti RTV taksu je mnogo. Jedan od njih je to što upravo ta RTV taksa treba obezbijediti nezavisnost, nepristranost javnih servisa. Vidjeli smo izvještaj Regulatorne agencije za komunikacije BiH u kojem stoji da naši javni servisi to nisu", kazala je zastupnica Kluba Srpske demokratske stranke (SDS) u državnom Parlamentu Aleksandra Pandurević.
Zakon nije prošao u Parlamentu, tako da će RTV taksu i dalje plaćati samo jedan dio građana Federacije BiH, koji uslugu električne energije dobivaju od Elektroprivrede BiH.