Vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske Milka Devušić podnijela je u subotu, 8. jula neopozivu ostavku na tu funkciju, javlja Radio-televizija Republike Srpske (RTRS).
Ostavka dolazi nakon što je predsjednik tog bosanskohercegovačkog entiteta Milorad Dodik dan ranije potpisao sporni zakon o visokom predstavniku. Zakonska procedura podrazumijeva da nakon toga odluka bude objavljena u Službenom glasniku RS.
Riječ je o zakonskim izmjenama kojima se odluke Ureda visokog predstavnika u BiH (OHR) više ne objavljuju u tom bh. entitetu.
Dodik je to uradio uprkos tome što je Christian Schmidt, svojim odlukama od 1. jula u potpunosti obustavio kompletan zakonodavni postupak.
SAD i EU su Dodikov potez ocijenile kao kršenje Ustava Bosne i Hercegovine i potkopavanje Dejtonskog sporazuma.
Novi vršilac dužnosti Milan Lukić
Za novog vršioca dužnosti Službenog glasnika RS Vlada je u subotu imenovala Miloša Lukića, navodi RTRS.
Lukić je na ovu poziciju izabran na telefonskoj sjednici Vlade RS-a, a odluka je objavljena i u Službenom glasniku RS. Stupa na snagu u nedjelju, 9. jula.
Lukić je za isti medij izjavio da će mu prvi zadatak na novoj funkciji biti objavljivanje Ukaza predsjednika RS Milorada Dodika o proglašenju Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS.
Ovaj zakon je usvojila Narodna skupština Republike Srpske u drugoj polovini juna. Pored ovog zakona entitetski parlament je usvojio i zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
Uobičajeno je da zakoni postanu važeći osam dana nakon objavljivanja u glasniku, ali je u entitetskom parlamentu izglasano da stupe na snagu već dan nakon objave.
Pročitajte i ovo: Šta ako Dodik pređe s riječi na djela?Iz Tužilaštva BiH je ranije na upit Radija Slobodna Evropa odgovoreno da oni zajedno sa agencijama za provođenje zakona "prate situaciju u pogledu postojanja elemenata kaznenih djela iz nadležnosti Tužilaštva BiH".
Delegacija EU: Dodikov potpis nema pravnu vrijednost
Iz Delegacije Evropske unije u BiH navode da Dodikov potpis na amandmane kojima se onemogućava objavljivanje odluka visokog predstavnika "nema pravnu vrijednost".
"Ova eskalacija ne vodi Bosnu i Hercegovinu naprijed. To produbljuje političku krizu, dovodi do dalje pravne nesigurnosti i odvraća ulaganja, negativno utiče na živote građana", poručila je Delegacija EU na Twitter nalogu.
Blinken: Dodik krši Ustav BiH
Američki državni sekretar Antony Blinken optužio je predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorada Dodika da svojim potezima krši Ustav Bosne i Hercegovine i potkopava Daytonski sporazum.
Pročitajte i ovo: Blinken optužio Dodika da krši Ustav BiH i potkopava Daytonski sporazumBlinken je u subotu na Twitter nalogu napisao da Dodik "potpisivanjem zakona kojim se odbijaju ovlaštenja visokog predstavnika krši se Ustav Bosne i Hercegovine i potkopava Daytonski sporazum".
"Sjedinjene Države podržavaju OHR BiH kao i suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine", dodao je u svojoj poruci američki državni sekretar.
I specijalni izaslanik Sjedinjenih Država za Zapadni Balkan Gabriel Escobar je ocijenio u subotu da ga u Bosni i Hercegovini "više zabrinjava" mogućnost ekonomskog i demografskog kolapsa od rata, dodajući da je to "puno realnija opcija.
Escobar je rekao da će Sjedinjene Države zaštititi Daytonski sporazum, teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, kao i centralne institucije od Dodikovih napada.
Uz to će biti spremne "reagovati vrlo snažno" pravnim sredstvima poput sankcija ako se ispostavi da Dodikova najava referenduma o statusu Republike Srpske nije samo još jedna prazna prijetnja, rekao je Escobar.