Zastupnici političkih stranaka iz Republike Srpske, jednog od dva bh. entiteta, odlučili su u srijedu, 19. aprila, da napuste sjedicu Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Darko Babalj, iz opozicionog kluba zastupnika Srpske demokratske stranke, Partije demokratskog progresa i Liste za pravdu, kao razlog je naveo "sveopću situaciju u BiH koja nije dobra za građane".
Babalj je, također, spomenuo zajedničku izjavu posvećenu državnoj imovini koju su u srijedu potpisali članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić i predsjednici nekoliko političkih stranaka, piše Fena.
"Evo i ova današnja izjava Bošnjaka. To je jedan naš odgovor upozorenja. Dajte ljudi da se više bavimo običnim građanima, akcizama, evropskom putem, napretkom BiH", kazao je obraćajući se zastupnicima.
Pročitajte i ovo: Komšić i Bećirović traže procesuiranje za neustavno knjiženje državne imovinePredsjedavajući Zastupničkog doma Denis Zvizdić proglasio je polusatnu pauzu, nakon što su napuštanje najavili i ostali zastupnici iz Republike Srpske, a među njima i oni iz Saveza nezavisnih socijaldemorkata (SNSD), koji su dio vladajuće koalicije u Zastupničkom domu BiH.
Zvizidić je kazao da jasno da je razlog napuštanja sjednice izjava o državnoj imovini koju je potpisalo nekoliko političkih lidera.
"Pokušalo se to na neki način prikriti lošom atmosferom ovdje u Parlamentu BiH. Ali kao što smo čuli, izjava u vezi sa državnom imovinom je ključni i bazni razlog zbog čega su predstavnici stranaka iz RS-a napustili današnje zasjedanje", naveo je Zvizdić.
Šta piše u izjavi?
U zajedničkoj izjavi upozoreno je da BiH i državna imovina ne smiju biti predmet bilo kakve političke trgovine.
Potpisnici su pozvali Tužilaštvo BiH i druge nadležne organe da procesuiraju one koji najavljuju da će nastaviti neustavno i nezakonito knjiženje državne imovine na entitet Republika Srpska (RS).
Predstavnici međunarodne zajednice pozvani su da poduzmu odlučne korake "kako antidejtonska i antiustavna politika organa vlasti RS ne bi doživjela eskalaciju, sa nepredvidivim i nesagledivim posljedicama".
Ustavni sud BiH stavio je 2. marta privremeno van snage Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti u RS-u, do donošenja konačne odluke Ustavnog suda, a ranije ga je suspendirao Ured visokog predstavnika (OHR) u BiH.
Prema tom zakonu, nepokretna imovina koju koriste vlasti RS-a, jedinice lokalne samouprave, javna preduzeća, javne ustanove i druge službe koje je osnovao RS, "po sili zakona" pripada njima.
Osim članova Predsjedništva BiH, zajedničku izjavu posvećenu državnoj imovini potpisali su i predsjednici Stranke demokratske akcije (SDA) i Socijaldemorkatske partije (SDP), Bakir Izetbegović i Nermin Nikšić.
Potpisali su je, također, lider stranke Narod i pravda Elmedin Konaković, predsjednik Naše stranke Edin Forto, te Nermin Ogrešević iz Narodnog evropskog saveza i Semir Efendić iz Stranke za BiH.