Hitna sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) na kojoj je trebalo dati saglasnost na nekoliko važnih sporazuma je otkazana, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) zastupnik opozicione Stranke demokratske akcije (SDA) Šemsudin Mehmedović.
Jedan od razloga je, kako kaže Mehmedović, što nije prihvaćen zahtjev Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), stranke kojom rukovodi Milorad Dodik, da se o svim tačkama koje su bile na dnevnom redu na sjednici glasa "u paketu".
Na sjednici su zastupnici trebali dati saglasnost za ratifikaciju Sporazuma o priznavanju stručnih kvalifikacija doktora medicine, doktora dentalne medicine i arhitekata u kontekstu Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini, te davanje saglasnosti za ratifikaciju Sporazuma o priznavanju visokoškolskih kvalifikacija na Zapadnom Balkanu.
Ovi sporazumi su, zajedno sa šefovima vlada zemalja Zapadnog Balkana, potpisani u novembru prošle godine u okviru samita Berlinskog procesa, te zahtijevaju parlamentarnu ratifikaciju.
"Dogovoreno je da će se o svim tačkama raspravljati u redovnoj proceduri krajem oktobra", naveo je Mehmedović.
Svi sporazumi koji su se našli na dnevnom redu su ranije dobili odobrenje Predsjedništva BiH.
Pročitajte i ovo: Potpisani sporazumi koji građanima država Zapadnog Balkana olakšavaju putovanja, studiranje i posaoMehmedović: Priznati diplome uz slobodu kretanja
Ratifikacija sporazuma u Parlamentu BiH neophodna je da bi mogla početi primjena, ali SDA se protivi, kako kaže Mehmedović, selektivnom izboru sporazuma.
"Ne vidim poentu da se usvoje sporazumi iz Berlinskog procesa, ako oni nisu kompletni. Radi se o tome da se usvajaju ono koji se odnose na priznavanje stručnih kvalifikacija, ali ne i na slobodu kretanja. Šta će nama priznate diplome sa Kosovom, ako ni mi ni stanovnici Kosova ne možemo slobodno da se krećemo i radimo", rekao je Mehmedović.
Sporazum o slobodi kretanja samo sa ličnim kartama na Zapadnom Balkanu Kosovo je ratifikovalo u februaru ove godine.
Građanima Kosova za ulazak u Bosnu i Hercegovinu je potrebna viza, jer ta zemlja ne priznaje nezavisnost Kosova, ali priznaje pasoš kao važeći dokument.
Takođe, državljanima BiH je od 2014. isto potrebna viza da dođu na Kosovo, jer su tada uvedene recipročne mjere na vizni režim.
Pročitajte i ovo: Otac koji čeka da BiH ukine vize Kosovu: Živim za taj danNa dnevnom je redu bilo i davanje saglasnosti za ratifikaciju Ugovora o finansiranju zaključen između Bosne i Hercegovine, Republike Srpske (RS) i Evropske investicione banke.
Riječ je o 75 miliona eura vrijednom projektu koji je namijenjen proširenju medicinskog kompleksa Banja Luka.
Poslanici su smatrali kako je upitna realizacija ovog ugovora, jer, kako kaže Mehmedović, u njemu je klauzula o tome da sredstvima ne mogu raspolagati osobe koje su sankcionisane i nalaze se na crnim listama.
Na crnim listama i pod američkim sankcijama nalaze se svi vodeći zvaničnici koji dolaze iz tog entiteta, a pri tome su i bliski Dodiku.
"Dogovoreno je da će se o svim tačkama raspravljati u redovnoj proceduri krajem oktobra", naveo je Mehmedović.
Svi sporazumi koji su se našli na dnevnom redu su ranije dobili odobrenje Predsjedništva BiH.