Situacija sa migrantskom krizom u Bosni i Hercegovini (BiH) je stabilna, a trenutno je oko dvije hiljade migranata u prihvatnim centrima u BiH.
Ovo je poručio ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić nakon sastanka sa ministrom za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlidom Hurtić i šefom Delegacije Evropske unije (EU) u BiH i specijalnim predstavnikom EU u BiH Johannom Sattlerom u Sarajevu. Oni su azgovarali, između ostalog, o upravljanja migracijama.
"BiH je spremna pristupiti procesu tranzicije, da preuzme obaveze koje su dale međunarodne organizacije, ali je potrebno da Evropa bude uz nas i da nam pomognu po pitanju finansija. Upoznali smo Sattlera da migrantska kriza nije problem BiH nego cijele EU i da je BiH kolateralna šteta migrantske krize", izjavio je Nešić.
Trenutno je u prihvatnim centrima u Bosni i Hercegovini dvije hiljade migranata. Kapacitet za smještaj miganata je šest hiljada.
Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić dodao je da je da ministarstvo planiralo tražiti 500.000 maraka (oko 250.000 eura) budžetskih sredstava za humanitarnu pomoć migrantima koji dolaze u BiH. Tražit će, kako je rekao, i povećanje budžeta za rješavanje migrantske krize.
"Druga stvar, a o čemu se malo razgovara, je dolazak legalnih migranata u BiH. Naši poslodavci imaju velike probleme. O tome se ne priča. Imamo oko 4.000 dozvola za ljude koji dolaze u BiH da rade iz inostranstva, Indije, Nepala, Pakistana ili neke druge zemlje. Ovdje rade kod poslodavaca neko vrijeme i onda se tokom noći pokupe preko Save ili Izačića. To je gorući problem za naše poslodavce", naglašava Hurtić.
Šef Delegacije Evropske unije (EU) u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH Johann Sattler izjavio je da su u proteklim godinama "ostvareni značajni iskoraci u upravljanju migracijama u BiH".
"Evropska Unija je uložila 20 miliona eura u rješavanje migrantske krize u Bosni i Hercegovini i devedeset posto novca je iskorišteno upravo u te svrhe", kazao je Sattler.
Tokom 2023. u BiH je došlo do porasta broja migranata.
Oni u BiH ulaze na istočnoj granici sa Srbijom ili preko granice sa Crnom Gorom.
Hrvatska granična policija saopćila je početkom septembra da bilježi pojačan pritisak iregularnih migranata na granici sa BiH, zbog čega, kako je tada rečeno, nedaleko od granice priprema i dodatne registracijske centre.
U proteklih osam mjeseci, hrvatska policija saopćila je kako je otkrila 850 krijumčara ljudi, što je 50 posto više nego u istom razdoblju prošle godine.
Vaš browser nepodržava HTML5