Bosna i Hercegovina se treba pripremiti za pristupne pregovore imenovanjem operativnog glavnog pregovarača i pregovaračkog tima, kazali su za Radio Slobodna Evropa iz Evropske komisije.
"Ključno je da Bosna i Hercegovina može govoriti jednim glasom", navela je Ana Pisonero Hernandez, glasnogovornica Evropske komisije za RSE.
Evropska komisija je u svom posljednjem izvještaju objavljenom 30. oktobra, pored ostalog, navela da će Evropsko vijeće otvoriti pregovore s BiH kada budu poduzeti "svi relevantni koraci u skladu sa preporukom iz oktobra 2022. godine".
Jedna od obaveza je i imenovanje pregovaračkog tima na čelu s glavnim pregovaračem.
Glavni pregovarač je "kontakt tačka" između BiH i Evropske unije, a zemlje koje su pregovarale ili pregovaraju o članstvu su na te pozicije imenovale stručne osobe i profesionalne diplomate.
Pročitajte i ovo: BiH postigla rezultate, ali secesionističko djelovanje podriva put ka EU, navodi Evropska komisija
Predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto inicirala je na sjednici 30. oktobra, istog dana kad je objavljen izvještaj Evropske komisije, uspostavu ureda glavnog pregovarača BiH.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara Staša Košarac su nakon sjednice Vijeća ministara saopćili da glavni pregovarač sa EU mora da bude Srbin iz Republike Srpske. Zahtjev su obrazložili time da je Hrvatica na čelu Vijeća ministara BiH, a ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković po nacionalnosti Bošnjak, te da "ne pristaju ni na kakve modifikacije".
Postojao je prijedlog da BiH imenuje tri glavna pregovarača iz tri naroda koji će se rotirati na mjestu predsjedavajućeg, po uzoru na tročlano Predsjedništvo BiH.
Ministar Konaković je nakon sjednice Vijeća ministara 30. oktobra izjavio da nema ništa protiv da glavni pregovarač bude neko iz Republike Srpske, da ne isključuje nijednu drugu opciju i da je mnogo važnije ko su i šta rade njegovi saradnici.
Bosna i Hercegovina je podnijela zahtjev za članstvo u februaru 2016. godine, u decembru 2022. godine dobilaje kandidatski status, a u martu 2024. "zeleno svjetlo" iz Brisela o otvaranju pregovora o punopravnom članstvu u Evropskoj uniji.
Prije početka pregovora BiH mora usvojiti nacionalni plan za usvajanje pravnog nasljeđa EU i imenovati glavnog pregovarača i njegov tim kao i koordinatora za IPA program iz kojeg se osiguravaju pretpristupna sredstva EU.
Neke od obveza su usvajanje ili izmjena zakona o sudovima, o tijelu koje imenuje sve suce i tužitelje u državi osim ustavnih, o zaštiti ličnih podataka i o kontroli granice.