Specijalni predstavnik Evropske unije (EU) u Bosni i Hercegovini (BiH) Johan Sattler uručio je 8. novembra predsjedavajućoj Vijeća ministara BiH Borjani Krišto godišnji izvještaj o njenom napretku ka EU.
Evropska komisija preporučuje otvaranje pristupnih pregovora Bosne i Hercegovine (BiH) sa Evropskom unijom (EU) kad se postigne neophodan stepen usklađenosti sa kriterijima za članstvo.
Komisija će izvijestiti Vijeće EU do marta 2024. o svakom napretku, navodi se zvaničnom dokumentu.
U godišnjem izveštaju o BiH se poručuje da, kada ocijeni da je Bosna i Hercegovina postigla neophodan stepen usklađenosti sa kriterijima za članstvo, a posebno da je ispunila ključne prioritete, "Komisija će preporučiti otvaranje pregovora o pristupanju EU".
"Na osnovu zaključaka Vijeća iz decembra 2019. godine, Komisija svoje godišnje izvještaje fokusira na implementaciju 14 ključnih prioriteta Bosne i Hercegovine", stoji u dokumentu.
Sattler je poručio kako su vrata EU širom otvorena, na pozitivan način, a na BiH je da izvrši potrebne reforme. On je naveo i negativne korake koji se navode u izvještaju, a koji koče njen put ka EU.
"Tu govorim o potezima u Republici Srpskoj koji idu u pogrešnom smjeru. Narodna skupština koja je usvojila nekoliko zakona, kao što je neprimjenjivanje odluka Ustavnog suda BiH. Sa takvima aktivnostima treba prestati. Tu je i kriminalizacija klevete u RS što je nesporan nazadak u slobodi medija, tu su i očekivanja da neće doći do usvajanju zakona o stranim agentima, jer bi se time smanjio prostor za djelovanje civilnog društva", kazao je Sattler.
Predstavnici vladajuće koalicije u Bosni i Hercegovini prethodno su izjavili da su zadovoljni izvještajem Evropske komisije.
To je potvrdila na konferenciji za novinare i Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, inače kadar Hrvatske demokratske zajednice BiH.
"Naglasila bih da ovo izvješće je sadržajno i da nam treba dosta vremena da ga iščitamo. Ono što smo mogli vidjeti jeste da se ovo izvješće bazira na onome što je učinjeno od strane BiH, kao i da je napravljen značaj iskorak, posebno u vladavini prava, usklađivanju sa stavovima EU, na jačanju ekonomske stabilnosti", kazala je Krišto.
Pročitajte i ovo: BiH mora da pokaže rezultate da bi počela pregovore sa EUBosna i Hercegovina je 2016. zvanično podnijela zahtjev za članstvo u EU, a u decembru 2022. godine dobila je status kandidata za članstvo u EU.
Evropska komisija je u maju 2019. pred Bosnu i Hercegovinu postavila 14 prioriteta koje mora ispuniti kako bi bili otvoreni pregovori za članstvo.
Mišljenje Evropske komisije (Avis) je definisano u 14 prioriteta podijeljenih u četiri područja - Demokratija i funkcionisanje institucija, Vladavina prava, Osnovna prava i Reforma javne uprave – koje BiH treba ispuniti kako bi počela pregovore o punopravnom članstvu.