Ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine (BiH) Bisera Turković potpisala je odluku kojom se uređuje i usko koordinira postupanje zaposlenih u Ministarstvu vanjskih poslova BiH i diplomatsko-konzularnih predstavništva BiH kada je riječ o upotrebi grba, zastave i državne himne BiH.
Kako navode u Ministarstvu vanjskih poslova BiH za Radio Slobodna Evropa (RSE), odluka je donesena u skladu sa Zakonom o zastavi BiH.
Na osnovu ove odluke, uposlenici diplomatsko-konzularne mreže BiH će moći prijaviti Ministarstvu vanjskih poslova BiH ukoliko je zastava BiH uništena ili je nema.
Zakonom o zastavi BiH se uređuje oblik i izgled zastave Bosne i Hercegovine, kao i njeno isticanje na nivou države.
Ovaj zakon propisuje, između ostalog, da se zastava osim na institucijama BiH, ističe i na svim zgradama diplomatsko-konzularnih predstavništava BiH.
Navodi se i da nepoštovanje zastave BiH predstavlja kažnjivo djelo.
Bivši visoki predstavnik u BiH Carlos Westendorp nametnuo je 4. februara 1998. godine Zakon o zastavi BiH, budući da se izabrani dužnosnici nisu mogli dogovoriti o njenom izgledu. Između ostalog, zastava je nametnuta i kako bi takmičari iz BiH mogli nastupiti na Zimskim olimpijskim igrama u Naganu koje su otvorene tri dana kasnije.
Parlament BiH je izmjenama zakona 2001. promijenio plavu boju podloge iz boje kakva je u zastavi Ujedinjenih nacija, u tamniju, plavu boju kakva je u zastavi Evropske unije.
Odlukom Turković je, između ostalog, propisano da su svi zaposleni u Ministarstvu vanjskih poslova (MVP) i diplomatsko-konzularnim predstavništvima (DKP) BiH obavezni bez odlaganja obavijestiti pomoćnika ministra za opće poslove i načelnika Odjela za diplomatski protokol u MVP BiH, odnosno šefa DKP BiH pisanim putem ukoliko uoče fizički ili drugi nedostatak na grbu ili zastavi BiH koji su javno upotrijebljeni, istaknuti ili izloženi od strane MVP BiH ili DKP BiH.
Isto su dužni učiniti i ako uoče da su grb ili zastava izgledom ''nepodobni za upotrebu ili nisu podesni za javno izlaganje''.
Šef DKP BiH ovom odlukom je obavezan, po sopstvenom saznanju ili po prijemu obavijesti od strane zaposlenih u DKP BiH, bez odlaganja obavijestiti ministra vanjskih poslova BiH pisanim putem o saznanju da su grb ili zastava BiH javno upotrijebljeni, istaknuti ili izloženi na način protivan odredbama Zakona o grbu BiH ili Zakona o zastavi BiH tokom bilateralnih ili multilateralnih susreta, takmičenja ili drugih skupova koje organizuje država prijema, strana diplomatsko-konzularna predstavništva ili međunarodne organizacije akreditovane u državi prijema.
Šef DKP-a je, prema ovoj odluci dužan obavijestiti ministra vanjskih poslova i ako je država prijema, strano diplomatsko-konzularno predstavništvo ili međunarodna organizacija propustila istaknuti zastavu BiH tokom takvih susreta ili skupova, ili je zastavu BiH istaknula zajedno sa drugim zastavama.
Pročitajte i ovo: Turković o cijepanju zastave EU: Vandalski čin