Predsednici SAD i Kine, Džo Bajden i Si Đinping, izašli su sa svog prvog sastanka u godinu dana s obećanjem da će stabilizovati odnose i sa skromnim sporazumima o borbi protiv proizvodnje fentanila i ponovnom uspostavljanju komunikacija vojski dve zemlje. Međutim, i dalje opstaju duboke razlike u pogledu ekonomske konkurencije i globalnih bezbednosnih pretnji.
Dvojica lidera provela su u sredu četiri sata zajedno na imanju na severu Kalifornije – sa sastancima, radnim ručkom i šetnjom u bašti – u nameri da pokažu svetu da, iako su dve zemlje globalni ekonomski rivali, nisu u obračunu u kojem pobednik uzima sve.
Jedan od najpozitivnijih momenata sastanka za Bajdena bio je da ako je jedan od njih zabrinut, "treba da uzmemo telefon i pozovemo drugog i prihvatićemo poziv. To je važan napredak", rekao je on na konferenciji za novinare posle razgovora.
"Planeta Zemlja je dovoljno velika da dve zemlje uspeju", rekao je Si Bajdenu.
Bajden je Siju rekao da je najvažnije da se njih dvojica jasno razumeju kao lideri bez pogrešnih shvatanja ili komunikacije. "Moramo osigurati da konkurencija ne pređe u sukob."
Njihov sastanak, na marginama konferencije Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje, ima dalekosežne implikacije za svet suočen s ekonomskim problemima, sukobima na Bliskom istoku i Evropi, tenzijama na Tajvanu i još mnogo toga drugoga.
Oni su postigli očekivane sporazume o suzbijanju nelegalne proizvodnje fentanila i ponovnom otvaranju vojnih veza, rekao je Bajden. Mnoge hemikalije koje se koriste za proizvodnju sintetičkog fentanila iz Kine dolaze do kartela koji krijumčare moćni narkotik u SAD, gde vlada kriza predoziranja tom drogom.
Obnova komunikacije
Najviši vojni lideri će nastaviti razgovore, rekao je Bajden, što je posebno važno s obzirom na porast nebezbednih incidenata u kojima su učestvovali brodovi i avioni dve zemlje.
"Vratili smo se direktnoj, otvorenoj jasnoj direktnoj komunikaciji na direktnoj osnovi", rekao je Bajden.
Pored toga, Bajden je rekao da su on i Si pristali na komunikaciju na visokom nivou. Ali u komentaru koji je verovatno iznervirao Kineze, Bajden je kasnije rekao novinarima da nije promenio stav da je Si diktator.
"Pa, vidite, jeste. Mislim, on je diktator u smislu da je on tip koji vodi državu koja je komunistička zemlja", rekao je Bajden.
Pročitajte i ovo: Između očekivanja i realnosti koje donosi susret Bidena i SijaSi je rekao Bajdenu da negativni stavovi u SAD o Komunističkoj partiji nisu fer, rekao je zvaničnik novinarima posle sastanka.
Bajden i Si su ušli u razgovore kako bi izgladili težak period u odnosima koji su se pogoršali nakon što je u februaru kineski balon za nadgledanje navodno prešao preko SAD, posle čega ga oborio američki vojni avion.
Bela kuća je saopštila da je Bajden istakao oblasti koje brinu Vašington, uključujući pritvorene američke državljane u Kini, ljudska prava u Sinđangu, Tibetu i Hongkongu i agresivne aktivnosti Pekinga u Južnom kineskom moru.
"Samo razgovor, samo da budemo otvoreni jedni prema drugima da ne bi bilo nesporazuma", rekao je Bajden.
Vojske SAD i Kine imale su niz incidenata s bliskim kontaktima tokom prošle godine. Nakon obećanja da će obnoviti komunikacije, američki ministar odbrane Lojd Ostin (Lloyd Austin) sastaće se sa kineskim kolegom kada bude imenovan ministar odbrane Kine, rekao je visoki američki zvaničnik.
Fentanil, Tajvan, Iran, veštačka inteligencija...
Bajden i Si su dogovorili da Kina prekine izvoz proizvoda koji se koriste za pravljenje opioidnog fentanila, koji je vodeći uzrok predoziranja u SAD. "To će spasiti živote", rekao je Bajden, dodajući da ceni Sijevu "posvećenost" tom pitanju.
Dva lidera su se takođe saglasila da okupe stručnjake kako bi razgovarali o rizicima veštačke inteligencije.
Prema američkom zvaničniku, Si i Bajden su razgovarali i o Tajvanu, ostrva s demokratskom samoupravom koje Kina smatra svojom teritorijom. Kina preferira mirno ujedinjenje s Tajvanom, rekao je Si Bajdenu, ali je i govorio o uslovima u kojima se može koristiti sila.
Bajden je rekao da je naglasio potrebu za mirom i stabilnošću u Tajvanskom moreuzu. Američki zvaničnik je rekao da se Bajden zalagao za održavanje statusa kvo i da Kina poštuje izborni proces na Tajvanu.
"Predsednik Si je odgovorio 'Vidi, mir u redu, ali u nekom trenutku moramo da krenemo ka opštem rešenju'", rekao je zvaničnik citirajući Sija.
Pročitajte i ovo: Kineski plan za slanje posade na Mjesec pooštrava rivalitet sa SADSi je takođe pozvao SAD da prestanu da šalju oružje na Tajvan i podrže mirnu reunifikiaciju Tajvana s Kinom, prenele su kineski mediji.
Bajden je takođe pozvao Sija da iskoristi svoj uticaj na Iran kako bi jasno stavio do znanja da Teheran i njegovi saveznici ne bi trebalo da preduzimaju korake koji bi doveli do širenja rata između Izraela i Hamasa.
Ministar spoljnih poslova Vang Ji uverio je SAD da su Kinezi preneli zabrinutost Iranu po tom pitanju. Američki zvaničnik, koji je govorio o detaljima sastanka uz zahtev da ne bude imenovan, rekao je da su SAD ne mogu da utvrdi koliko ozbiljno Iran shvata zabrinutost koju je izneo Peking.
Prema navodima kineske državne televizije, Si je bio najviše fokusiran na Tajvan i američke sankcije i ograničenja nametnuta kineskim proizvodima i kompanijama.
"Nadamo se da američka strana može ozbiljno da shvati zabrinutost Kine i preduzme mere za uklanjanje jednostranih sankcija i obezbeđivanje fer, pravednog, nediskriminatornog okruženja za kineska preduzeća", rekao je kineski predsednik.
Pročitajte i ovo: Blinken u Pekingu: Zauzdavanje tenzija u odnosima SAD i KineOba lidera su priznala važnost njihovog odnosa i potrebu za boljom koordinacijom. Ali njihove razlike su vidljive: Si je nagovestio da želi bolju saradnju – ali pod kineskim uslovima. I nastojao je da projektuje snagu svojoj domaćoj publici u pogledu politike SAD ua ograničavanja uvoza iz Kine i ograničavanja transfera tehnologije u Kinu.
Bajden i Si su ipak nastojali da se vrate na stabilnu osnovu nakon što su ionako napeti odnosi poremetili pošto su SAD oborile, kako navodi Vašington, kineski špijunski balon koji je preleteo kontinentalni deo SAD, i usred nesuglasica oko Tajvana, kineskog hakovanja mejlove zvaničnika Bajdenove administracije i drugih pitanja.
Izvor: AP, Reuters