Odlazeći predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Joe Biden izjavio je da je predsjednik Rusije Vladimir Putin "u lošem položaju" nakon objave SAD-a i Velike Britanije o novim koordiniranim sankcijama protiv ruskog energetskog sektora zbog rata u Ukrajini.
"Zaista je vrlo važno da mu se ne ostavi nikakav predah", rekao je američki predsjednik novinarima u petak navečer.
Američke i britanske vlade objavile su u petak nove sankcije protiv ruskog energetskog sektora, između ostalog protiv Gaspromnjefta, kako bi bio prekinut "najveći izvor financiranja Kremlja" kojim se pomaže rat u Ukrajini.
Biden na konferenciji za novinare rekao da bi sankcije mogle da dovedu do povećanja cijena benzina.
"No, to će imati mnogo veći uticaj na kapacitet Rusije da nastavi da djeluje kao što djeluje u vođenju rata, rekao je, prenosi Beta.
Nekoliko dana pred inauguraciju novog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, 20. januara, američko ministarstvo financija je objavilo niz sankcija protiv dvije glavne ruske kompanije u tom sektoru, Gaspromnjeft i Surgutnjeftgas.
London je također uveo sankcije tim dvjema kompanijama koje, kako je navedeno, "same proizvode više od milion barela nafte dnevno, što je vrijednost od oko 23 milijardi dolara godišnje po sadašnjim cijenama".
Odluku je Gaspromnjeft, filijala državne grupe Gasprom, odmah osudila kao "neopravdanu i nelegitimnu", prenijele su ruske novinske agencije.
Pomoćnik savjetnika za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Dalip Sing je rekao da su te sankcije najveće koje su SAD ikad uvele ruskom energetskom sektoru.
"Te sankcije teško pogađaju sve ključne karike lanca proizvodnje i distribucije ruske nafte, dodao je on.
Britansko ministarstvo vanjskih poslova također je navelo uvjeravanje da su prihodi od nafte "neophodni za ratnu privredu Rusije, i predstavljaju oko četvrtinu ukunog budžeta Rusije u 2023. godini".
Akcije usmjerene na naftne kompanije će iscrpjeti ratni trezor Rusije, a "svaka rublja koju oduzmeno iz Putinovih ruku će doprinijeti spašavanju života Ukrajinaca", rekao je šef britanske diplomacije David Lemmy.
Vashington je u petak objavio i sankcije protiv oko 200 tankera koji rade za potrebe Rusije i predstavljeni su kao dio takozvane "fantomske flote" Moskve, koja se koristi da zaobiđe sankcije. Neki od tih tankera su registrirani pod zastavom Barbadosa ili Paname.
Pored proizvođača nafte i brodova, američke sankcije uperene su na cijeli lanac, pogađajući jedan broj posrednika, snabdjevača usluga na naftnim poljima kao i političke zvaničnike tog sektora.
Američko ministarstvo financija je navelo da sankcije stupaju na snagu 27. januara.
SAD ne isključuju mogućnost uvođenja sankcija svim osobama koje žele da djeluju ili koje djeluju u ruskom energetskom sektoru, navodi se u saopćenju ministarstva.
Sankcije se dodaju na brojne mjere već uvedene protiv Rusije, kao što je uvođenje plafona za cijenu za rusku naftu, od decembra 2022. godine.
Vashington je 21. novembra uveo niz restriktivnih mera protiv pedesetak ruskih bankarskih ustanova, među kojima i financijske filijale Gasproma, Gasprombanke, da bi smanjili prihode od prodaje energenata.
Sankcije donose zamrzavanje imovine koje direktno ili indirektno drže firme bazirane u SAD.