Britanski premijer Boris Johnson rekao je ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu da bi svaki upad u Ukrajinu bio tragična pogrešna procjena jer se Sjedinjene Države spremaju poslati hiljade vojnika u Europu kako bi osnažili saveznike u NATO-u.
Johnson i Putin razgovarali su telefonom 2. februara usred tekućih diplomatskih napora za ublažavanje napetosti zbog jačanja ruske vojske u blizini Ukrajine.
Glasnogovornik Johnsonova ureda rekao je da je "izrazio svoju duboku zabrinutost zbog trenutačnih neprijateljskih aktivnosti Rusije na ukrajinskoj granici" i "naglasio potrebu da se pronađe put naprijed koji poštuje i teritorijalni integritet Ukrajine i pravo na samoobranu".
Johnson je naglasio da bi svaki daljnji upad Rusije na ukrajinski teritorij bio "tragična pogrešna procjena", rekao je glasnogovornik.
U saopćenju Kremlja navodi se da je tokom poziva "primijećena" "nespremnost NATO-a da adekvatno odgovori" na ruske zabrinutosti.
Nakon što je organizirala razmještanje trupa u blizini Ukrajine, Rusija je u decembru zatražila pravno obavezujuća jamstva od Sjedinjenih Država i NATO-a da se Ukrajina nikada neće pridružiti bloku, da će NATO zaustaviti raspoređivanje oružanih sistema u blizini ruskih granica i da će snage NATO-a biti povučene s istočne strane Europe.
Iz NATO-u su rekli da neće slati trupe u Ukrajinu te da Savez ima politiku otvorenih vrata koja nije za pregovore, a Washington je naglasio da suverene države imaju pravo birati vlastite vojne saveze.
Sjedinjene Države su poručile Rusiji da su spremne voditi razgovore o recipročnom sporazumu o raspoređivanju raketa ili borbenih snaga u Ukrajini, prema dokumentima koje je 2. februara objavio španjolski list El Pais, a čiju autentičnost je potvrdio glasnogovornik Pentagona John Kirby.
Putin, koji je prethodno rekao da su ruski zahtjevi "ignorirani", rekao je Johnsonu da se NATO "skriva" iza svoje politike otvorenih vrata, što je u kako se navodi "protiv temeljnog načela nedjeljivosti sigurnosti".
Dodaje se da je Putin optužio Ukrajinu za "hroničnu sabotažu" sporazuma iz Minska o rješavanju tekućeg sukoba na istoku Ukrajine, gdje je ubijeno više od 13.000 ljudi.
Kriza dolazi osam godina nakon što je Rusija anektirala ukrajinski južni poluotok Krim i podržala krvavu pobunu u istočnoj regiji Donbasa. Rusija negira da podržava pobunjenike na istoku Ukrajine.
Zapad je optužio Rusiju za pružanje vojne i financijske pomoći separatistima, što su optužbe koje Moskva odbacuje.
Napetosti između Rusije i Zapada o Ukrajini traju sedmicama, dok Zapad optužuje Moskvu da se priprema za moguću invaziju.
Rusija poriče da planira invaziju unatoč tome što je okružila svog susjeda s oko 100.000 vojnika na sjeveru, istoku i jugu. Tvrdi se da su Sjedinjene Države i NATO huškači, a kao dokaz navodi odgovor Zapada.
SAD šalje dodatne snage u Europu
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden šalje oko 2.000 američkih vojnika u Poljsku i Njemačku i premješta 1.000 vojnika iz Njemačke u Rumunjsku kao demonstraciju američke privrženosti saveznicima na istočnom krilu NATO-a, usred straha od moguće ruske vojne invazije na Ukrajinu, priopćio je Pentagon u srijedu, 2. februara.
Objavljujući te poteze, glasnogovornik Pentagona John Kirby rekao je da američke snage neće ući u Ukrajinu i da će se u narednim danima preseliti na svoje nove položaje pod američkim zapovjedništvom.
"Ovo nisu trajni potezi", rekao je, naglašavajući da je svrha uvjeriti saveznike u vrijeme pojačane napetosti zbog neobičnog gomilanja vojnih snaga Rusije duž ukrajinske granice.
Pročitajte i ovo: Praćenje naprednog ruskog naoružanja u zoni sukoba u UkrajiniKirby je rekao da se rusko gomilanje nastavilo, čak i u posljednja 24 sata.
"Ove trupe se neće boriti u Ukrajini", rekao je Kirby, misleći na vojnike koji su poslani iz Sjedinjenih Država u Njemačku i Poljsku, a oni koji su prebačeni iz Njemačke u Rumunjsku.
Poljski ministar obrane Mariusz Blaszczak napisao je na Twitteru da je raspoređivanje SAD-a u njegovoj zemlji "snažan signal solidarnosti kao odgovor na situaciju u Ukrajini".
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba rekao je da Rusija još nije prikupila dovoljno snaga za invaziju punog razmjera i da diplomatija pomaže u otklanjanju prijetnje ruskog napada.
"Signal Putinu"
"Važno je da pošaljemo snažan signal gospodinu Putinu i svijetu o predanosti SAD-a NATO-u", rekao je Kirby.
Pročitajte i ovo: SAD spremne da razgovaraju sa Rusijom oko Ukrajine, piše španski El PaisGlasnogovornik je rekao da je i Francuska odlučila da će poslati pojačanje u Rumunjsku pod zapovjedništvom NATO-a, te je istaknuo da brojne druge europske zemlje NATO-a razmatraju dodavanje snaga na istočnom krilu Saveza.
NATO od kraja prošle godine pojačava svoju odbranu oko saveznika u istočnoj Europi.
Danska je, primjerice, rekla da šalje fregatu i ratne zrakoplove F-16 u Litvu, a Španjolska šalje četiri borbena zrakoplova u Bugarsku i tri broda u Crno more kako bi se pridružili pomorskim snagama NATO-a.
Nizozemska planira poslati dva borbena zrakoplova F-35 u Bugarsku u travnju i stavlja brod i kopnene jedinice u pripravnost za NATO-ove snage za odgovor.
Pročitajte i ovo: Ukrajinski vojnici i civili na liniji frontaBiden je rekao da neće staviti američke trupe u Ukrajinu da se bore protiv bilo kakvog ruskog upada, iako Sjedinjene Države opskrbljuju Ukrajinu oružjem za odbranu i nastoje uvjeriti saveznike u istočnoj Europi da će Washington ispuniti svoju ugovornu obvezu da ih brani u slučaju oni su napadnuti.
Ukrajina nije članica NATO-a i stoga SAD nema ugovornu obavezu da stane u njezinu odbranu.
Vojni potezi dolaze usred zaustavljenih pregovora s Rusijom o jačanju vojske na ukrajinskim granicama. I naglašavaju rastući strah diljem Europe da je ruski predsjednik Vladimir Putin spreman za invaziju na Ukrajinu, piše agencija AP.
Manje zemlje NATO-a na istočnom krilu saveza zabrinute su da bi mogle biti sljedeće, iako je Rusija rekla da nema namjeru pokretati sukob i da je spremna nastaviti diplomatske napore.
Pročitajte i ovo: Putin: Sigurnosni zahtjevi Moskve 'zanemareni'Biden je nedavno rekao da namjerava pružiti dodatne američke snage saveznicima NATO-a u istočnoj Europi kao jamstvo američke predanosti saveznicima iz sporazuma.
Pentagon je također stavio oko 8.500 američkih vojnika u stanje pripravnosti za moguće raspoređivanje u Europu kao dodatno uvjeravanje saveznicima, a dužnosnici su ukazali na mogućnost da bi se dodatne jedinice uskoro mogle staviti u stanje više pripravnosti.
Sjedinjene Države već ima između 75.000 i 80.000 vojnika u Europi kao stalno stacionirane snage i kao dio redovitih rotacija u mjestima kao što je Poljska.