Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Džo Bajden (Joe Biden) potpisao je u utorak, 13. decembra, Zakon o poštovanju braka na proslavi na kojoj je američka pevačica Sindi Loper izvela pesmu "True Colors" pred hiljadama pristalica ispred Bele kuće.
Novi zakon predviđa savezno priznanje istopolnih brakova. Do zakona je došlo zbog straha da bi Vrhovni sud mogao da poništi pravnu podršku takvim vezama.
Bajdenovo potpisivanje zakona pratile su ovacije iz publike, navodi agencija Rojters.
"Brak je jednostavan predlog. Koga volite? I da li ćete biti odani toj osobi koju volite? Nije komplikovanije od toga. Zakon priznaje da svako treba da ima pravo da sam sebi odgovori na ta pitanja", rekao je Bajden i dodao: "Danas je dobar dan."
Na događaju su nastupili pop ikone Sindi Loper i britanski pevač Sem Smit.
„Pa, ovog puta ljubav pobeđuje“, rekla je Loper pre nego što je počela da peva.
Rekla je da je taj čin pružio mir porodicama poput nje i Amerikancima širom zemlje.
„Večeras možemo biti mirni jer su naše porodice priznate i zato što nam je sada dozvoljeno da volimo onoga koga želimo, što zvuči čudno, ali Amerikanci sada mogu da vole koga žele“, rekla je Loper, aktivistkinja za LGBT prava koja je udata za glumca Dejvida Torntona od 1991. godine.
Obraćajući se okupljenima pre potpisivanja, predsednica
Predstavničkog doma Nensi Pelosi rekla je da zakon promoviše jednakost. „Svako zaslužuje da uživa u magičnom blagoslovu izgradnje zajednice sa osobom koju voli“, rekla je ona.
Lider većine u Senatu Čak Šumer, čija ćerka i njena supruga čekaju dete, nazvao je to "danom slavlja".
Novi zakon, poznat kao Zakon o poštovanju braka, ne obavezuje države da legalizuju istopolne brakove, ali zahteva od njih da priznaju brak sve dok je važio u državi u kojoj je sklopljen, piše agencija Frans pres (AFP).
Njime se ukida prethodni zakon koji je definisao brak kao zajednicu između muškarca i žene, a takođe štiti međurasne parove tako što zahteva od država da priznaju legalne brakove bez obzira na „pol, rasu, etničku pripadnost ili nacionalno poreklo“.
U Predstavničkom domu, 39 republikanaca pridružilo se ujedinjenoj demokratskoj većini u podršci predlogu zakona, dok je 169 republikanaca glasalo protiv. Ranije je Zakon usvojen u ravnopravno podeljenom Senatu sa 61 glasom za i 36 protiv.