Oporavak berzi i pad cena nafte uprkos ratu u Ukrajini

Volstrit

Turbulentna sedmica trgovanja akcijama na Volstritu završena je u petak njihovim rastom, bez obzira na žestoke sukobe u Ukrajini. Cena nafte je pala, a investitori su se okrenuli od zlata i drugih tradicionalnih utočišta koje favorizuju kada je veliki strah i neizvesnost, prenosi AP.

S&P 500 je u plusu za 2,2 odsto zabeleživši prvi nedeljni rast u tri sedmice. Berze su se ustalasale zbog neizvesnosti koliko će ruska invazija podstaći inflaciju, posebno cene nafte i prirodnog gasa, i usporiti globalnu ekonomiju.

Pročitajte i ovo: Cijena nafte premašila 100 dolara po barelu, pad na berzama

Ovako velike turbulencije će se verovatno nastaviti, sa neizvesnošću ne samo u vezi sa Ukrajinom već i oko kamatnih stopa. Federalne rezerve su se našle u delikatnoj situaciji jer moraju da podignu kamatne stope dovoljno da obuzdaju visoku inflaciju, ali ne toliko da izazovu recesiju.

U petak je bar raspoloženje bilo mirnije. Vrednost zlata je pala za 2 odsto nakon što je nedeljama rasla zbog zabrinutosti oko Ukrajine. Prinosi na državne hartije od vrednosti su bili relativno stabilni, što je signaliziralo da se investitori ne bore za sigurnost kao što su to činili neposredno nakon ruske invazije.

„Tržište reaguje emocionalno kada se te stvari dogode jer je tako teško projektovati trendove“, rekao je Mark Hackett, šef investicionog istraživanja u Nationwide.

Izveštaj američke vlade pokazao je da je inflacija prošlog meseca bila otprilike u skladu sa očekivanjima ekonomista, iako je i dalje visoka. Takođe je pokazao da je glavni motor američke ekonomije, potrošnja, ojačana više nego što su ekonomisti očekivali.

„Izgubljena u velikom fokusu na Rusiju, Federalne rezerve i inflaciju - jeste činjenica da je ekonomija u prilično jakoj poziciji“, rekao je Hackett.

Ekonomski izveštaji mogli bi biti dovoljni da ubede Federalne rezerve (Fed) da odustanu od podizanja kratkoročnih stopa sledećeg meseca za duplo više od uobičajenog povećanja, barem za sada, rekao je Brajan Džejkobsen, viši investicioni strateg u Allspring Global Investments. To je nešto što su neki zvaničnici Fed-a predložili, i to je nešto čega se investitori obično plaše jer više stope vrše pritisak na sve vrste investicija. Bez obzira na veličinu, povećanje stope bi bilo prvo od 2018.

Obnovljeno zatišje na globalnim finansijskim tržištima dešava se, međutim, u trenutku kada Rusija u petak pojačava invaziju na Ukrajinu do predgrađa glavnog grada Kijeva nakon što je izvršila vazdušne napade na gradove i vojne baze i poslala trupe i tenkove sa tri strane što je najveći kopneni sukob u Evropi od Drugog svetskog rata.

Ipak, investitori su možda ohrabreni analizirajući kako su prethodne geopolitičke krize, uključujući ratove, uticale na berzu. Generalno, akcije su u početku pod pritiskom pre izbijanja sukoba, ali onda imaju tendenciju da se oporave između tri i šest meseci kasnije, rekao je Zakari Hil, šef upravljanja portfoliom u Horizon Investments.

On smatra da je do prekretnica za tržište ove nedelje došlo kada su investitori procenili da su američke sankcije Rusiji manje ozbiljne nego što se očekivalo.

„Sankcije nisu bile tako loše kao što se očekivalo“, rekao je on.

Cene svega, od akcija do bitkoina, naglo su se kretale zbog neizvesnosti u vezi sa Rusijom i Ukrajinom, ali najjači fokus tržišta su možda bili nafta i prirodni gas. Rusija je jedan od najvećih svetskih proizvođača nafte i gasa, a evropski potrošači se posebno oslanjaju na nju.

Cene nafte pale su sa obe strane Atlantika, dan nakon što su nakratko prešle 100 dolara po barelu zbog zabrinutosti da bi sukob i predstojeće sankcije mogle da poremete snabdevanje. Cena referentne američke sirove nafte pala je za 1,3 odsto na 91,59 dolara po barelu, a tipa Brent za 1,2 odsto na 97,93 dolara.

Investitori možda kalkulišu da bi kriza mogla da uspori poteze centralnih banaka za hlađenje inflacije podizanjem kamatnih stopa i odustajanje od drugih vrsta podrški ekonomijama opterećenim pandemijom, rekao je Ipek Ozkardeskaja iz Svisskuote Bank SA.

„Ali u stvarnosti, radi se o turbulentnosti, koja je rezultat okruženja visokog napona“, napisala je Ozkardeskaja u komentaru. „Nemoguće je reći u kom pravcu će se tržište kretati u narednih pet minuta,“ dodala je.