Vučić odbio da se sastane sa Tačijem zbog Gazivoda

Federica Mogherini sastala se prvo odvojeno sa predsednicima Srbije i Kosova

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u petak se u Briselu odbio sastati sa predsednikom Kosova Hašimom Tačijem, u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa dve zemlje, te napustio Brisel. Šefica evropske diplomatije Federica Mogherini izjavila je kako ipak veruje u posvećenost razgovorima, te najavila narednu rundu dijaloga.

"Održala sam nekoliko rundi razgovora sa obojicom predsednika u bilateralnom formatu o svim pitanjima koja su se našla na stolu. Teškoće ostaju. Verujem u punu posvećenost oba predsednika da nastave proces i u narednim mesecima postignu pravno obavezujući sporazum o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa, u skladu s međunarodnim pravom. Sledeću sednicu na visokom nivou o dijalogu sazvaću u Briselu pred ministarsku nedelju u Generalnoj skupštini UN-a (koja zaseda od 18. septembra, op.a), kako bi doveli obe strane zajedno da unaprede rad na sadržaju sporazuma", saopštila je Mogherini.

Odluku da predsednik Srbije neće danas u Briselu razgovarati s kosovskim predsednikom Hašimom Tačijem saopštio je novinarima direktor kancelarije Vlade Srbije za Kosovo Marko Đurić, nakon Vučićevog razgovora sa Mogherini.

Mogherini ipak veruje da će dijalog biti nastavljen (Foto: susret Mogherini i Vučića u Briselu 7. septembra 2018)

"Zbog svih laži, pokvarenosti, prevara i odvratnog pristupa koji su prema Srbima, srpskoj strani, predstavnici Prištine pokazali prethodnih dana, vređajući, obmanjujući, preteći, preteći čak i predsednikovoj šesnaestogodišnjoj ćerki, zbog svega što su uradili prethodnih dana predsednik Vučić neće danas razgovarati sa predstavnicimaa Prištine ovde u Briselu i pitanje je kako i kada, da li ćemo sa ovima ili sa nekim ljudima u budućnosti koji budu razumniji, moći da nastavimo ove razgovore koji su u prethodnom periodu započeti", izjavio je Đurić u Briselu.

Vaš browser nepodržava HTML5

Đurić: Predstavnici Prištine pretili Vučićevoj ćerki

On je vlasti u Prištini optužio za pokušaje "da se Vučiću zabrani da poseti jezero Gazivode, da poseti Sever Kosova", a kosovskog predsednika Hašima Tačija da je u medijima prezentovao "kako se tobože razgovara o Medveđi, Bujanovcu", a onda pokazivao "teritoriju koja je veća od celog Kosova i Metohije, na području naše južne Srbije, kao predmet razgovora".

"Želim da sasvim jasno i otvoreno kažem: jedino pitanje koje je nerešeno ovde, jedino pitanje teritorije oko kojeg se razgovara i spori, to je pitanje Kosova i Metohije. To je jedino o čemu se razgovara. Sve ovo drugo ne služi ni za šta drugo nego da ruši ceo taj proces", izjavio je Đurić.

Proces dijaloga, kako je kazao, ruši sa jedne strane "nespremnost i loša volja Prištine", a sa druge strane, Evropska unija, podsetio je, "je ustvari trebalo i da obezbedi normalne uslove za ove razgovore, da se ovi razgovori ne vode u uslovima ucena, pretnji pritisaka".

Vučić je odbio da se sastane sa Tačijem ubrzo nakon što je u Beogradu u petak ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović potvrdio nezvanične informacije državne televizije da je Vučić odlučio da se prekine komunikacija sa kosovskom policijom i Kforom.

"Predsednik je odlučio da prekinemo komunikaciju sa KPS i Kforom", rekao je Stefanović za televiziju Prva, bez objašnjenja razloga te odluke. O tome da li će Vučić ići u planiranu posetu Kosovu za vikend, Stefanović je rekao da će razgovarati kada Vučić vrati iz Brisela.

"Ako predsednik odluči da ide na Kosovo i Metohiju, njega tamo niko neće hapsiti. Dobro poznajem i njega i one koji idu s njim", rekao je Stefanović.

Beogradski mediji su preneli u četvrtak uveče da je Vučić otkazao posetu Kosovu, pošto su mu kosovske vlasti, navodno, zabranile da obiđe jezero Gazivode. Predsednik kosovske skupštine Kadri Veselji je u četvrtak u toku dana najavio mogućnost da se Vučiću zabrani ulazak na Kosovo.

Vučić je o svojoj odluci da se ne susretne sa Tačijem informisao prethodno šeficu diplomatije EU Federicu Mogherini, tokom bilateralnog susreta u Briselu, nakon čega je otputovao za Beograd.

Mogherini je pre Vučića razgovarala i sa predsednikom Kosova Hašimom Tačijem koji je ocenio da je neuspeh susreta dvojice predsednika posledica posteškoća koje rastu u pregovaračkom procesu.

"Stvari postaju još teže zato što nesuglasice se produbljuju a razlike se pojavljuju. Danas smo razgovarali samo preko gospođe Moghehrini i, naravno, te velike razlike su razlog zašto smo sada u fazi razmišljanja o nastavku. Ovo su veoma teški i napeti susureti, sa teoretskim šansama da se postigne ikakav sporazum. Međutim, smatramo da pregovori trebaju biti nastavljeni. Poteškoće i prepreke su veoma velike, a razlike su duboke, međutim dijalog za mir i stabilnost, kao i dobsosusedski odnos, nema alternativu", izjavio je predsednik Kosova.

On je, pak, pre nego što je Vučić otkazao susret sa njim, izjavio da dijalog nema smisla ako sporazum neće obuhvatiti međusobno priznanje, kao i članstvo Kosova u UN i ostalim međunarodnim organizacijama. O najavljenoj Vučićevoj poseti Kosovu, Tači je naglasio da poštuje "legitimno interesovanje predstavnika Srbije da razgovaraju sa predstavnicima srpske zajednice na Kosovu, kako bi i njima objasnili da nije potreban strah i panika".

"Nadam da će (tokom posete) biti poslate poruke mira, dobrosusedskih odnosa, zajedničkog života i neophodnosti za postizanje konačnog sporazuma između Kosova i Srbije", izjavio je Tači.

Vaš browser nepodržava HTML5

Tači: Legitimno interesovanje predstavnika Srbije da razgovaraju sa kosovskim Srbima

Pregovarački proces je sada u završnoj fazi i predsednici intenzivno razmatraju sve opcije u cilju pronalaženja pravno obavezujućeg sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa.

Ova runda je trebalo da bude posebno važna jer je od poslednjeg susreta, u julu, nastao preokret u retorici oko toga kako pronaći najbolje rešenje za normalizaciju odnosa. Iz Prištine, odnosno Beograda, se počelo govoriti o promeni granica kao mogućem rešenju. Evropska unija, koja ima ulogu "pomagača" u procesu, nije do sada bila krajnje jasna da li podržava ovu ideju.

Uoči nove runde, zaoštrena je atmosfera na relaciji Beograd - Priština, a povod za to je najavljena poseta Vučića Kosovu, zakazana za 8. i 9. septembar.

Pročitajte i ovo: Tena Prelec: Ideja o podeli Kosova dobila političku podršku u Austriji

Susreti na nivou predsednika se održavaju u cilju pronalaženja zajedničke osnove za konačni sporazum. Brisel tvrdi da je na stranama da razmotre sve opcije da bi došlo do dogovora, ali je u međuvremenu dodato niz novih kriterijuma kako bi sporazum bio održiv i prihvaćen.

Novinarima je u sedištu EU objašnjeno da između ostalog, sporazum mora da ima "pristanak dve strane; mora biti u skladu sa međunarodnim pravom te mora imati imati podršku međunarodne zajednice (uključujući i Savet Bezbednosti UN) kao i regiona".

Pročitajte i ovo: Ker Lindzi: Ključni trenutak u pregovorima Srbije i Kosova

Federica Mogherini i dalje smatra da je sporazum moguć do početka naredne godine. Prema njenoj oceni, u 2019. godini se obeležava 20 godina od rata na Kosovu, stoga je ovo dobar trenutak da se "konačno okonča ovaj konflikt".

Susreti na najvišem političkom nivou između Srbije i Kosova se održavaju od oktobra 2012. godine. Pravno obavezujući sporazum između Srbije i Kosova i njegova adekvatna implementacija su uslov za napredak kako Prištine, tako i Beograda prema strukturama EU.