Studente koji su peške došli iz raznih krajeva Srbije na protest u Beograd u petak uveče su dočekale hiljade građana u centru glavnog grada.
Prvi su stigli studenti iz Niša, s juga Srbije, koji su prepešačili i najdužu rutu od preko 150 kilometara.
Po njihovom dolasku na Terazijama u centru Beograda, gde je organizovan dočeka s crvenim tepihom, zapaljene su baklje.
Studenti u blokadi pozvali su na veliki protest u subotu 15. marta u Beograda zahtevajući krivičnu i političku odgovornost za smrt 15 osoba u padu betonske nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024. Oni duže od tri meseca blokiraju fakultete širom Srbije.
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije saopštilo je da je na vrhuncu okupljanja na svim lokacijama u Beogradu, ukupan broj okupljenih iz drugih delova Srbije i onih iz Beograda koji su ih dočekali, po procenama policije bio oko 31.000.

Baklje zapaljene na dočeku studenata.
Pre studenata su stigli biciklisti iz Kragujevca, iz centralne Srbije, posle kojih i bajkeri.
Potom su stigli studenti koji su peške došli iz Vršsca, Novog Sada, Kragujevca i drugih krajeva Srbije

Doček uz zagrljaj za studente koji su pešice došli do Beograda.
Trasa na kojoj Beograđani dočekali studente bila duga više od jednog kilometara. Uprkos kiši, hiljade građana su bile na ulicama.
Građani na Terazijama su aplauzima i suzama dočekali Dijanu Hrku, majku Stefana Hrke koji je jedna od žrtava pada nadstrešnice. Ona je javno podržala studentske proteste.
Uz transparente "Studenti, Beograd je vaš", studentima koji su došli u Beograd bile su namenjene medalje i cveće.
Među onima koji su došli na protest su i poljoprivrednici s traktorima.
Dok su građani išli ka Terazijama zaustavljali su se kod kampa "studenata koji žele da uče".
Uz negodovanje, pištaljke i trube, okupljenima u kampu pored ostalog uzvikivali su "ćaci", što je pogrdan naziv za njih, kao i "pumpaj", što je jedna od parola studentskih protesta.
Studentski redari pozvali su građane da ne prilaze ogradi ka Pionirskom parku, kaoi traktorima koji su parkirani na prostoru između Predsedništva Srbije i Skupštine Srbije gde su okupljeni "studenti koji hoće da uče".
Na gotovo svim traktorima, koji su od jutra parkirani oko parka, izbušene su gume, dok su na nekim izlepljeni simboli krvavih šaka, s pozivom na protest 15. marta.
MUP je naveo da je tokom neprijavljenog okupljanja studenata u Beogradu, bilo više incidenata koji su uglavnom bili usmereni ka učesnicima skupa u Pionirskom parku.
Dve osobe su uhapšene zbog narušavanja javnog reda i mira, dok je veliki broj traktora u zoni Pionirskog parka oštećen - izbušene su gume, posečena creva, otkinuta vrata, razlupane kabine i stakla, a jedan traktor je prevrnut i jedan je izguran na ulicu, naveo je MUP.
Posle dočeka studenata, deo građana se okupio kod kampa "studenata koji hoće da uče" i skandirao.
Velika većina traktora koji okružuju Pionirski park u kojem je kamp je uništena ili oštećena.
Oštećeni traktori kod kampa "studenata koji hoće da uče".
U Pionirskom parku su jake snage policijske snage, u opremi za razbijanje demonstracija.
Desetak dana uoči protesta, grupa "Studenti 2.0" ulogorila se u Pionirskom parku, u neposrednoj blizini Skupštine Srbije, gde bi trebalo da se održi protest studenata u blokadi i građana. Oni sebe nazivaju "studentima koji žele da uče" i traže obustavu blokada.
Pročitajte i ovo: Ne planiramo uvođenje vanrednog stanja, poručio VučićPodršku su im do sada pružili veterani kontroverzne Jedinice za specijalne operacije, osuđeni ratni zločinac Vladimir Lazarević, te bivši komandant Žandarmerije Goran Radosavljević Guri dovođen je u vezu sa ubistvom braće Bitići zbog čega mu je Stejt department zabranio ulazak u SAD.
Deo javnosti, optužio je vladajuću Srpsku naprednu stranku da stoji iza organizacije tog protesta, što okupljeni u parku demantuju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će država "preduzeti sve mere" da obezbedi mir i najavio hapšenja onih koji budu izazivali incidente.
Vlast je ranije optužila opoziciju za pripremu nasilja, dok su studenti odbacili optužbe.
Protest u Beogradu smatra se kulminacijom višemesečnih demonstracija širom Srbije koje predvode studenti u blokadi.