Sa transparentom "Most ostaje" aktivisti i građani ponovo su 4. decembra blokirali na dva sata saobraćaj u beogradskom naselju "Beograd na vodi", protestujući protiv uklanjanja Starog savskog mosta.
U blokadi raskrsnice ulica Vudroa Vilsona i Nikolaja Kravcova u sredu uveče učestovalo je par stotina građana.
Sporadično je dolazilo do koškanja i verbalne rasprave, a grupa muškaraca, od kojih su pojedini nosili maske, negodovala je zbog blokade i raspravljala se sa demonstrantima, javili su reporteri RSE.
Vozila su povremeno pokušavala da prođu kroz ulice Vudro Vilsona i Nikolaja Kravcova, dok su vozači koji su ostali blokirani u kolonama pre raskrsnice trubili.
Stvorile su se kolone vozile duge više stotina metara u obe ulice koje su bile blokirane.
Okupljeni su nosili i transparent “Nećeš rušiti, budi Zarić”, sa likom učitelja Miladina Zarića koji je sprečio naciste da sruše most 1944.
Prisutni su bili i pojedini opozicioni političari.
Blokadu su obezbeđuju redari inicijative "Most ostaje", dok je bila prisutna i policija u civilu.
Šta o blokadi kaže predsednik Srbije?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da "nije vredno" da komentariše blokadu saobraćaja u Beogradu na vodi na poziv inicijative "Most ostaje".
"Stvarno mislite da je vredno da komentarišem skup od 100 ili 200 ljudi", rekao je Vučić u obraćanju novinarima srpskih medija u Cirihu, posle razgovora sa švajcarskim zvaničnicima.
Protest je organizovala inicijativa "Most ostaje", tačno nedelju dana od protesta na istom mestu, kada je demonstrante napala veća grupa muškaraca, među kojima su bili i opštinski i stranački funkcioneri iz redova vladajuće Srpske napredne stranke (SNS).
Zašto se protestuje?
Aktivista inicijative "Most ostaje" i pisac Dejan Atanacković izjavio je da će u četvrtak podneti krivične prijave protiv 25 identifikovanih osoba koje su učestvovale u napadima na građane tokom prethodnog protesta 27. novembra.
Atanacković je na konferenciji za novinare kazao da imaju sva imena, registarske tablice vozila, lica i dokaze koje će priložiti.
Udruženje kojem pripada će, kako je rekao Atanacković, podneti prijavu i protiv gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića zbog podstrekivanja nasilničkog ponašanja.
Građani koji se protive rušenju Starog savskog mosta u Beogradu blokirali su 27. novembra naselje na obali Save i zaustavili saobraćaj u blizini mosta, na raskrsnici Bulevara Vudroa Vilsona i Nikolaja Kravcova.
Nekoliko minuta nakon početka protesta grupa muškaraca napala je okupljene. Neki od njih bili su maskirani. Prema svedočenju pojedinih demonstranata, neki od napadača bili su naoružani noževima.
Gotovo pola sata nakon prvih incidenata na lice mesta je došla policija, posle čega se situacija smirila.
Vaš browser nepodržava HTML5
U grupi napadača i opštinski funkcioneri
RSE je među ljudima koji su napali demonstrane identifikovao sedam osoba, među kojima su predsednik Gradske opštine Zemun Gavrilo Kovačević, kao i njegov pomoćnih Predrag Jevremović.
Takođe, na skupu su bili primećeni i članovi veća opštine Barajevo Goran Cvijetić i Aleksandar Delić. Funkcioner SNS Dejan Paunović i bivši odbornik SNS-a u Skupštini grada Beograda Aleksandar Čavić takođe su viđeni na blokadi prometne raskrsnice.
Pročitajte i ovo: Funkcioneri vladajuće stranke u grupi koja je napala aktiviste u BeograduGradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić rekao je da ne vidi ništa sporno u tome što su predsednici beogradskih opština i funkcioneri gradskih preduzeća bili prisutni u naselju "Beograd na vodi" u vreme kada su aktivisti inicijative "Most ostaje" organizovali blokadu saobraćaja, posle čega su usledili incidenti.
"Pa šta ako je predsednik opštine, da li mu je zabranjeno da bude tamo? Što da se ne pojavljuju?", izjavio je gradonačelnik na konferenciji za medije.
Zašto protestuju aktivisti?
Aktivisti danima kampuju na prilazima Starom savskom mostu u pokušaju da spreče njegovo rušenje, što je plan gradske vlasti.
Tokom protesta, koji je održan 23. novembra, došlo je do verbalnog sukoba i koškanja sa pojedinim vozačima koji su negodovali zbog blokiranja jedne od prometnijih raskrsnica u tom delu grada.
Policija je tokom protesta na Starom savskom mostu 20. novembra privela lidera opozicionog pokreta Kreni-promeni Sava Manojlovića i gradskog odbornika tog pokreta Aleksandara Jovanovića. Oni su kasnije bili pušteni.
Istog dana počeli su radovi na demontaži tog mosta, zbog toga su aktivisti protesta na sat vremena blokirali obližnji Brankov most, koji spaja stari i novi deo grada.
Vaš browser nepodržava HTML5
Gradska vlast tvrdi da je most nebezbedan i da će na njegovom mestu biti izgrađena moderna saobraćajnica.
Sa druge strane, protivnici rušenja Starog savskog mosta ističu da se radi o netransparentnom projektu, te da most ima istorijski značaj za grad. Oni smatraju da Stari savski most treba da bude rekonstruisan.
Jedan od predloga je da on bude namenjen samo javnom gradskom prevozu, biciklistima i pešacima.
Gradske vlasti su četiri puta do sada najavljivale zatvaranje Starog savskog mosta i njegovu demontažu, ali su aktivisti, uz proteste i podršku dela građana, to odlagali.