Državna televizija Belorusije emitovala treću propagandnu emisiju usmerenu na novinare RSE

Ihar Karnej, septembar 2018.

Beloruska državna televizija emitovao je u četvrtak treći deo svog propagandnog serijala "Sloboda govora", o novinarima Radija Slobodna Evropa koje režim autoritarnog lidera Aleksandra Lukašenka optužuje da pokušavaju da "zapale Belorusiju".

Nova dvadesetominutna emisija na televiziji ONT fokusirala se na Ihara Karneja, bivšeg novinara Beloruskog servisa RSE (koji se u toj zemlji zove Radio Svaboda) koji je uhapšen 2023. i osuđen na tri godine zatvora pod optužbom za "ekstremizam".

Prikazano je kako mršavog, pognutog i očigledno iscrpljenog Karneja vode na razgovor sa lisicama na rukama koje su mu skinute dok je bio pritisnut uza zid. Snimljen je u dvorištu zatvorske ustanove KGB s crnom zatvorskom jaknom i pletenom kapom, dok je njegov dah bio vidljiv u ledenom vazduhu, preneo je Beloruski servis RSE.

Intervju je vodio propagandista Andrej Aleksandaru (zvani Kozel), koji je postao čuven po tome što je pratio snage bezbednosti tokom politički motivisanih hapšenja.

RSE ima politiku da ne citira izjave zatvorenika date pod prinudom.

Emisija je završena najavom sledeće epizode s opozicionim aktivistom i advokatom Jurasom Zjankovičem, koji ima dvojno državljanstvo Belorusije i SAD. On je zatvoren u takozvanom "zavereničkom slučaju".

Pročitajte i ovo: Beloruska državna televizija u propagandnoj emisiji prikazala zatvorenog novinara RSE Ihara Losika

U Belorusiji se 26. januara održavaju predsednički izbori. Očekuje se da će Lukašenko, koji je na vlasti od 1994. godine, osvojiti sedmi mandat.

ONT je u utorak počeo serijal "Sloboda govora" epizodom s novinarom RSE Andrejem Kuznječikom. Sledećeg dana je prikazao emisiju s novinarom RSE, Iharom Losikom, ilustrujući kontinuirani progon nezavisnih medija i opozicije u Belorusiji.

Karnej je u martu 2024. zbog navodnog učešća u "ekstremističkoj grupi" osuđen na tri godine zatvora. U zatvoru mu je produžena kazna za osam meseci zbog "kršenja unutrašnjeg reda zavoda".

Losik je uhapšen u junu 2020. i osuđen u decembru 2021. na 15 godina zatvora zbog "organizovanja masovnih nereda, učešća u masovnim neredima, izazivanja društvene mržnje" i drugih manje jasno navedenih tačaka optužnice. On je više puta bio u samici, štrajkovao je glađu i naneo je sebi povrede iz protesta zbog njegovog zatvaranja.

Kuznječik je priveden u novembru 2021. i osuđen u junu 2022. na šest godina zbog navodnog formiranja "ekstremističke formacije". On poriče optužbe.

Hapšenja su usledila posle masovnih protesta 2020. godine kada su desetine hiljada ljudi izašle na ulice da osporavaju zvanične rezultate predsedničkih izbora koji se smatraju nameštenim. Snaga bezbednosti su odgovorile nasiljem u kojem je uhapšeno više od 30.000 ljudi, od kojih su mnogi prijavili mučenje i zlostavljanje u pritvoru.

Represija je primorala većinu opozicionih političara da pobegnu iz zemlje radi sopstvene bezbednosti.

Mnoge zapadne vlade i dalje odbijaju da priznaju ishod izbora 2020. ili Lukašenka kao predsednika Belorusije.

Od avgusta 2020. beloruske vlasti sistematski gase nezavisne medije. Sajt Radio Svabode je blokiran, njegova kancelarija u Minsku je bila predmet pretresa, dok su novinarima oduzete akreditacije. U decembru 2021. režim je označio sadržaj Radija Svoboda "ekstremističkim" i kriminalizovao njegove operacije.

Trenutno su u zatvoru 42 predstavnika nezavisnih medija u Belorusiji, koja se nalazi na 167. mestu od 180 zemalja u Svetskom indeksu slobode štampe Reportera bez granica.