Evropska unija (EU) dodala je 28 Belorusa na svoju listu sankcija zbog njihove uloge u "tekućoj unutrašnjoj represiji i kršenju ljudskih prava" u zemlji.
Na listi su "razni članovi pravosuđa, odnosno tužioci i brojne sudije koji su izrekli politički motivisane kazne građanima koji su protestovali zbog neregularnih predsedničkih izbora 2020, ili koji su jednostavno izneli svoje mišljenje" protiv režima autoritarnog vladara Aleksandra Lukašenka.
To je naveo Evropski savet u saopštenju 5. avgusta.
Na listi su se našla i dva zamenika načelnika Glavnog odeljenja za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije (HUBAZiK) Ministarstva unutrašnjih poslova.
HUBAZiK je jedno od glavnih tela odgovornih za politički progon u Belorusiji, "uključujući proizvoljna i nezakonita hapšenja i zlostavljanje, kao i turturu nad aktivistima i članovima civilnog društva", dodaje se u saopštenju.
Grupe za ljudska prava kažu da je desetine hiljada Belorusa bilo podvrgnuto "političkoj represiji" otkako je Lukašenko proglasio pobedu na predsedničkim izborima 2020. godine, za koje su Zapad i opozicioni političari rekli da su namešteni.
Lukašenko, koji je gvozdenom rukom vladao zemljom od 1994. godine, odbio je da pregovara sa opozicijom, čiji su lideri uglavnom hapšeni ili bili primorani da napuste zemlju.
Evropski savet je u svom saopštenju naveo da je grupa "dugogodišnjih pristalica" Lukašenka koji su "profitirali" od režima takođe na meti poslednje runde sankcija, koje se sada primenjuju na 261 pojedinca i 37 entiteta.
Na listu su stavljeni generalni direktor najveće državne novinske agencije Beloruske telegrafske agencije (BelTA) Irina Akulovič, kao i bivši direktor Dzmitrij Žuk, kao i voditelj televizijskog programa Senata na Kanalu STV i predsednik Saveta za mlade pri Narodnoj skupštini Belorusije Mikita Račilovski.
"Ovi režimski propagandisti su dobrovoljno davali beloruskoj javnosti lažne informacije o represiji koju vrše državni organi, širili dezinformacije i beloruske i ruske vlasti i promovisali mržnju prema demokratskoj opoziciji i civilnom društvu", navodi se u saopštenju.
Oni koji se nalaze na listi sankcija podležu zamrzavanju imovine u EU, dok je građanima i kompanijama bloka zabranjeno da im stave sredstva na raspolaganje. Pojedinci takođe podležu zabrani putovanja, što im onemogućava ulazak ili tranzit kroz članice EU.