Kancelarija Ambasade Rusije otvorena je u utorak u Banjaluci, političkom i finansijskom centru bh. entiteta Republika Srpska.
Zgrada u kojoj će se nalaziti kancelarija, smještena u blizini zgrade Vlade Republike Srpske u centru Banjaluke. Međutim, njena lokacija je bila obavijena velom tajne do posljednjeg dana pred otvaranje kada su predstavnici medija iz Vlade informisani o tome koji objekat će dobiti novu namjenu.
Kancelariju, čije je otvaranje odobrilo Ministarstvo vanjskih poslova BiH godinu dana prije nego što je Rusija napala Ukrajinu, su otvorili proruski predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i ambasador Rusije u BiH Igor Kalabuhov.
Ovim potezom Bosna i Hercegovina (BiH) postala je jedina zemlja Zapadnog Balkana u kojoj je omogućeno širenje diplomatske misije Rusije nakon što je ta zemlja započela agresiju na Ukrajinu 2022. godine.
Lavrov govorio na otvaranju
U video obraćanju tokom otvaranja kancelarije šef diplomatije Segrej Lavrov je poručio da veze "Rusije i Republike Srpske doživljavaju veliki uspon".
"Kontakti na najvišem nivou postali su redovni, održava se intenzivan i povjerljiv politički dijalog, uključujući i na parlamentarnom nivou", poručio je Lavrov.
Lavrov je istakao i kako u RS "posluju veliki ruski privredni subjekti", te da su uspostavljene "značajne veze" u oblasti nauke, kulture, obrazovanja i sporta.
Podsjetimo, Rusija je peta na listi investitora u RS, iza susjedne Srbije, Italije, Austrije, te Velike Britanije, podaci su Agencije za unapređenje stranih investicija.
"Prioritetnu pažnju ćemo posvećivati izgradnji rusko-srpskog hrama kao duhovnog i kulturnog centra u Banjaluci", rekao je Lavrov, osvrćući se tako na rusko-srpski hram koji je svoj kamen temeljac u Banjaluci dobio još 2018. godine, ali do danas nije završen.
Lavrov je takođe zahvalio mitropolitu Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Banjaluci Jefremu, jer je, kako se izrazio "pružio ovako divnu zgradu za smještaj ruske diplomatske misije".
Iz Ambasade Rusije, Vlade RS-a, ili SPC-a, do ovog trenutka, nema zvanične potvrde da je SPC prepustila objekat u nadležnost Rusije.
Lideri Republike Srpske, predvođeni predsjednikom entiteta Miloradom Dodikom, spadaju među one evropske političke elite koje se nisu udaljile od Moskve nakon što ju je Evropska unija izložila sankcijama zbog njene invazije na Ukrajinu. Sam Dodik, koji je zbog opstrukcije države BiH pod sankcijama SAD i Velike Britanije, susreo se četiri puta sa ruskim liderom Vladimirom Putinom u Rusiji, nakon februara 2022. godine.
Šta je prethodilo?
Otvaranje ruskog predstavništva dogovoreno je još 2021. godine, prije početka invazije ove zemlje na Ukrajinu, sa bivšom ministricom vanjskih poslova BiH Biserom Turković.
Da bi se konzulat mogao otvoriti ove godine, još je u februaru najavio predsjednik RS Milorad Dodik, a to je dodatno potvrđeno iz Predstavništva RS u Moskvi.
U ukazu od 25. maja, 2022. godine, koji je potpisao predsjednik ruske Vlade, Mihail Mišustin, navodi se da tamošnja Vlada prihvata prijedlog Ministarstva vanjskih poslova Rusije o osnivanju Kancelarije.
Prema dostupnim diplomatskim listama iz marta i juna ove godine, za kancelariju u Banjaluci koja je definisana kao politička kancelarija, akreditovan je Maksim Piskarev kao prvi sekretar.
Pročitajte i ovo: Dodik zahvalio Putinu na ruskom glasanju protiv Rezolucije o Srebrenici u UNKakav je odnos Rusije prema BiH?
BiH je preko svoje misije u Briselu podržala nekoliko paketa sankcija koje je Evropska unija uvela Rusiji, ali te akcije nisu "zaživjele" u praksi, zbog blokade koju provode stranke iz RS na čelu sa Dodikovim Savezom nezavisnih socijaldemokrata.
Rusija se od 2011. godine redovno suprotstavlja izvještajima visokog predstavnika u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija, ističuću da ovu funkciju treba ukinuti.
Trenutnog visokog predstavnika, Kristijana Šmita (Christian Schmidt), Moskva ne priznaje jer smatra da "nema potreban mandat Savjeta bezbjednosti UN".
Ambasador Rusije u BiH, Igor Kalabuhov, u martu 2022. je upozoravao Bosnu i Hercegovinu da će Rusija reagovati ukoliko zemlja odluči da bude članica NATO-a.