Vlada bh. eniteta Republika Srpska imenovala je u četvrtak, 3. februara, Darijanu Kecman za vršiteljicu dužnosti (v.d.) direktorice Doma za djecu i omladinu bez roditeljskog staranja "Rada Vranješević" u Banjaluci, te je razriješila Upravni odbor ove ustanove.
Prethodno je entitetska Vlada prihvatila ostavku dosadašnjeg direktora ovog banjalučkog doma Vladimira Kajkuta, potvrdio je na konferenciji za novinare entitetski ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić.
Šeranić je naveo da je Komisija za vanredni stručni nadzor u Domu "Rada Vranješević" završila kontrolu, ističući da su najvažniji djeca i njihovo zdravlje.
Kontrola rada, ostavka direktora i smjena Upravnog odbora u domu "Rada Vranješević" uslijedili su nakon prijava o zlostavljanju dvije djevojčičce koje su smještene u ovoj ustanovi u Banjaluci.
"U Domu rade stručni ljudi, krivični organi treba da rade svoj posao, urade istražne radnje i kazne prekršioce zakona", rekao je Šeranić.
Pročitajte i ovo: Zbog prijava o zlostavljanju djece specijalni nadzor nad domom u Banjoj LuciŠeranić je dodao da je banjalučki dom od 24 preporuke Ministarstva do sada proveo 21.
Naveo je da je iz izvještaja Komisije za vanredni stručni nadzor evidentno da su u okviru postupanja po prijavi direktor Doma i stručni radnici odreagovali adekvatno.
On je naglasio da se određeni propusti, prema izvještaju Komisije, mogu identifikovati u postupanju disciplinske komisije po prijavi zlostavljanja od decembra prošle godine vezanoj za portira Doma, koji je nakon izricanja disciplinske mjere vraćen na posao, a potom uhapšen.
"Komisija smatra da je trebalo opreznije i cjelishodnije posmatrati taj slučaj s obzirom na određene navode koji su se pojavljivali prethodno po pitanju tog lica", istakao je Šeranić.
Šeranić je dodao da je Ministarstvo formiralo i drugu komisiju za stručni nadzor koja će provjeravati zakonitost rada Doma "Rada Vranješević".
Trinaestogodišnja štićenica Doma "Rada Vranješević" u decembru prošle godine prijavila je vaspitaču da je bila žrtva napastvovanja 42-godišnjeg portira.
Nakon prijave, obavještena je policija i pokrenut disciplinski postupak. Radnik je bio suspendovan do 31. decembra, a plaća mu je umanjena za 20 posto. No, potom je vraćen na posao, gdje je bio sve do 28. januara kada je uhapšen.
Okružni sud u Banjaluci ovom radniku je 30. januara odredio jednomjesečni pritvor zbog sumnje da je obljubio štićenicu Doma.
Druga prijava zlostavljanja uslijedila je u januaru, kada je još jedna štićenica Doma prijavila radnika zbog obljube.
Pročitajte i ovo: Ostavka direktora doma u Banjoj Luci nakon prijave o zloupotrebi djeceUprava Doma je i o ovom slučaju obavijestila policiju koja je prije tri dana podnijela prijavu Okružnom javnom tužilaštvu Banja Luka zbog sumnje na krivično djelo spolne zloupotrebe djeteta starijeg od 15 godina.
"U oba slučaja prijavljeni su portiri u toj ustanovi", potvrio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) bivši direktor Doma Vladimir Kajkut.
Kajkut će zbog svih dešavanja u ovoj ustanovi 2. februara podnio ostavku, uz obrazloženje da mu je "žao kao odgovornom čovjeku da se takve stvari dešavaju".
Zaštita porodice i socijalna zaštita djece nije u nadležnosti BiH, te ne postoje propisi na državnom nivou. Za ovu oblast zaduženi eniteti Republika Srpska i Federacija BiH, a te je nadležnost podijeljena s deset kantona i Brčko distriktom.
Kazna zatvora u Republici Srpskoj za kaznena djela seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece je od dvije do deset godina, dok je u entitetu Federacija BiH predviđena zakonska kazna od jedne do osam godina.