Europolova hapšenja na 'Balkanskoj ruti'

Na najvećoj kopnenoj ulaznoj tački u Evropi - bugarskom kontrolnom punktu Kapitan Andreevo na granici s Turskom (na fotografiji: avgust 2022.) - svaki dan u EU ulazi oko 1.500 kamiona s različitom robom. On predstavlja jedan od važnijih logističkih čvorišta "Balkanske rute".

Međunarodna akcija EMPACT-a (Evropska multidisciplinarna platforma za borbu protiv kriminalnih prijetnji) protiv trgovine drogom i oružjem, krijumčarenja migranata i trgovine ljudima sprovedena u 28 evropskih zemalja rezultirala je sa 382 hapšenja i 130 novih istraga, saopštio je Europol.

Operativne aktivnosti sprovedene su dominantno na Balkanu i Jugoistočnoj Evropi, u posljednjoj nedjelji oktobra 2022.

Takozvana Balkanska ruta je odranije poznata u raznim kriminalnim aktivnostima uključujući krijumčarenje migranata i trgovinu vatrenim oružjem i drogom.

'Upitno povjerenje u domaću policiju'

"Ovakve akcije su veoma važne. Zbog velike korupcije međunarodne službe se često ne mogu osloniti na nacionalne policije na Balkanu jer najčešće svi veliki gangovi (kriminalne grupe) imaju dobre veze u policiji, tužilaštvu, sudovima i politici", kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) član Svjetske asocijacije šefova policije, Marko Nicović.

Nicović: Balkan je problem za sve velike policije u svijetu (foto: oktobar 2011.)

On ukazuje da se zato sve češće akcije preduzimaju bez najavljivanja.

"I često su nacionalne policije na Balkanu isključene iz tih akcija dok se ne završi njihova realizacija da ne bi podaci otišli u podzemlje", ocjenjuje on.

Više sadržaja

'Balkanskom rutom' ka EU

Multinacionalne kriminalne grupe uglavnom iz zemalja Zapadnog Balkana nabavljaju vatreno oružje, koje se potom krijumčari u države Evropske unije (EU) - uglavnom u Belgiju, Francusku, Njemačku, Španiju i Holandiju, navodi Europol.

Policajci na terenu su otkrili niz krivičnih djela u vezi sa omogućavanjem ilegalne imigracije i srodnim zakonskim kršenjima kao što je falsifikovanje dokumenata.

"Balkanska ruta" je i ključna ulazna tačka za trgovce heroinom, kokainom i kanabisom.

Više sadržaja

Oružje i droga često povezani

Trgovina drogom i ilegalna trgovina oružjem su usko povezane.

U nekim slučajevima kriminalne mreže razmjenjuju oružje za drogu.

Vatreno oružje prisutno na crnom tržištu se kreće od starog do novog vojnog oružja.

Oružje se često krijumčari kao dio višestrukih pošiljki ili je skriveno u vozilima.

Ovo je, kako navodi Europol, slično načinu na koji se krijumčari droga, primjeri kokaina skrivenog u građevinskom materijalu ili pošiljkama voća, ili heroina u skrivenim odjeljcima u vozilima.

Trgovci drogom i dalje koriste drevnu trgovačku mrežu puteva, "Put svile", kako bi doveli heroin na tržište EU.

Na toj ruti intenzivno je i krijumčarenja migranata.

Više sadržaja

Kao važno logističko čvorište, "Balkanska ruta" prepoznaje hiljade kamiona koji ulaze u EU sa različitom robom, uključujući hranu i građevinski materijal.

Primjer je najveća kopnena ulazna tačka u Evropi - bugarski kontrolni punkt Kapitan Andreevo na granici s Turskom - na kojem svaki dan u EU ulazi oko 1.500 kamiona s različitom robom.

Saradnja balkanskih kriminalnih grupa

Nicović ocjenjuje da je Balkan problem za sve velike policije u svijetu.

"Balkan je raskrsnica heroina iz Male Azije ka Evropi i kokaina koji dolazi iz Latinske Amerike preko luka u Albaniji, Crnoj Gori i Hrvatskoj, dok sa sjevera Evrope dolaze sintetičke droge. Znači, Balkan je postao raskrsnica svim mogućim krijumčarenjima posebno drogama, a one predstavljaju 70 odsto kriminala u svijetu", riječi su Nicovića.

On ukazuje na uvezanost balkanskih kriminalaca kao otežavajuću okolnost.

"Naši kriminalci sarađuju izuzetno dobro bez obzira na naciju, vjeru i politička ubjeđenja i oni se mnogo bolje slažu nego političari", dodaje on.

[Video objavljen 9. marta 2020.]

Vaš browser nepodržava HTML5

Kriminalne grupe ugrožavaju bezbjednost Crne Gore

Kako su kriminalne mreže izrazito međunarodne, njihov lanac snabdijevanja i tržišta utiču na više zemalja i predstavljaju prijetnju za EU u cjelini.

Akciju pomogli Interpol i Frontex

Tokom operacije, analitičar Europola bio je u operativnom centru u Crnoj Gori kako bi podržao terenske operativce. Njihovi stručnjaci bili su i u Bosni i Hercegovini, te Moldaviji.

Podrška je pružena u kontekstu agresorskog rata protiv Ukrajine kako bi se ublažile prijetnje trgovine oružjem u EU.

U akcijama na terenu, učestvovalo je skoro 16.000 policajaca, a koordinisale su ih Španija i Europol na osnovu obavještajnih podataka.

Osim Europola, u akcijama su pomogli Frontex, INTERPOL, SELEC (Centar za sprovođenje zakona u jugoistočnoj Evropi) i drugi.

Više sadržaja

Osim 17 država članica EU u akciji su učestvovale i Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Moldavija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija, Švajcarska, Turska, Ukrajina i Ujedinjeno Kraljevstvo.