Dnevno@RSE: Moldavija na referendumu ipak za EU; Umro Fetulah Gulen; Vučić ne ide na samit BRIKS-a

Predsednica Moldavije Maja Sandu na konferenciji dan posle izbora i referenduma o EU, 21. oktobar 2024.

Na početku svakog radnog dana, Dnevno@RSE vam donosi pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. 

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Referendum o integraciji Moldavije u Evropsku uniju prošao je s vrlo tesnom razlikom, usred navoda o ruskom mešanju kako se to ne bi dogodilo, dok će se proevropska predsednica Maja Sandu, posle najviše osvojenih glasova u prvom krugu predsedničkih izbora, u drugom suočiti s proruskim rivalom početkom sledećeg meseca.

Parlamentarna komisija za nadzor rada nad Obavještajno-sigurnosnom agencijom BiH je neformalno informisana o podacima koje ta agencija ima o grupi osoba koje su u proteklih 90 dana boravile u BiH, a za koje moldavska policija navodi da su povezane s obukama mladih da izazivaju nerede u Moldaviji, potvrdilo je troje članova Komisije.

Turski verski vođa Fethulah Gulen, nekada saveznik turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdoana, kasnije optužen da je organizovao neuspeli pokušaj državnog udara 2016. godine, preminuo je u egzilu u SAD, u 83. godini. Pročitajte ko je bio Gulen i pogledajte kakve su njegove veze s Balkanom.

Balkan na RSE

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da neće prisustvovati samitu BRIKS-a, čiji je domaćin ruski predsednik Vladimir Putin, ali da će Srbiju na tom događaju predstavljati četvoročlana delegacija. Vučić je rekao da je predsedniku Rusije u telefonskom razgovoru rekao da će u tom periodu imati sastanak s nizom evropskih zvaničnika. Vučiću je ipak trebalo mesec i po dana od kada je dobio poziv za samit, da se javno izjasni da li će mu prisustvovati. Tobi Vogel iz međunarodnog nevladinog Centra za politiku demokratizacije iz Brisela, kaže da Vučić "drži svoje opcije otvorenim onoliko dugo koliko smatra da je korisno" i da poručuje "svojim glavnim partnerima na Zapadu – SAD, EU, Berlinu, Parizu – da moraju još više da ga podrže, jer bi inače mogao biti prinuđen da preusmeri savezništvo ka Rusiji". S druge strane, bivši diplomata Srećko Đukić ističe da "politika ne može biti mnogograna i mnogovektorna kad je u pitanju jedna mala zemlja" već da se mora koncentrisati na svoje strateške prioritete.

Dve nedelje nakon što je Kosovo delimično ukinulo zabranu uvoza robe iz Srbije, kilometarska kolona sa srpske strane graničnog prelaza Merdare se ne smanjuje. U ovoj koloni po nekoliko dana čekaju i prevoznici koji su samo u tranzitu kroz Kosovo ili prevoze robu koja nije poreklom iz Srbije. Vlada Kosova je odluku o zabrani uvoza robe poreklom iz Srbije zamenila novom merom koja omogućava uvoz ali isključivo preko prelaza Merdare uz detaljnu bezbednosnu proveru. Na ostalim prelazima će uvoz biti dozvoljen kada se obezbede skeneri koji će Carini Kosova pomoći u kontroli robe bez fizičke intervencije.

Kamioni sa srpske strane granice s Kosovom, 14. oktobar 2024.

Maloletnici koji su slali niz lažnih pretnji bombama u školama treba da budu osuđeni za terorizam i zatvoreni, smatraju sarajevski roditelji i nastavnici s kojima je RSE razgovarao. Ipak, sudeći po zakonima i dosadašnjoj sudskoj praksi u BiH, ti procesi bi mogli završiti vaspitnim merama i pojačanim nadzorom socijalnih i drugih službi.

Tri meseca od pojave Kju (Q) groznice, Crna Gora nema adekvatno rešenje za uništavanje usmrćenih goveda. Odgovornost je preneta na lokalne uprave. Nikšićka opština je odredila Ljeskove Dole za mesto ukopa, međutim meštani protestuju, tvrdeći da su im ugroženi zdravlje, imovina, pa i ljudska prava.

Svet

Tesna pobeda tabora "da" na referendumu u Moldaviji o EU nije baš rezultat kojem se nadala proevropska predsednica Maja Sandu. Raspisujući na referendum, Sandu se nadala da će iskoristiti podršku i velikodušnost EU, kao i politički zamah od toga što je savladala inflaciju koja je delimično izazvana energetskom diversifikacijom i distanciranjem od Rusije. Međutim, Sandu i njeni saveznici su uspeli da izvuku pobedu iz ralja poraza s poslednjim prebrojanim glasovima, uprkos doslednoj većinskoj podršci integraciji u EU koja je dostigla 63 odsto u anketi samo pre nekoliko nedelja.

Dok se sve više zemalja sprema da se pridruže BRIKS-u, kineski lider Si Đinping nastoji da iskoristi samit te organizacije da prikaže alternativni svetski poredak, a ruski predsednik Vladimir Putin želi da pokaže da nije diplomatski izolovan usled sankcija koje mu je Zapad uveo zbog invazije na Ukrajinu. Pored sastanaka s liderima zemalja BRIKS-a, Putin na marginama samita, poslednjeg dana tog skupa planira da se sastane i s generalnim sekretarom UN Antoniom Guterešom.

RSE intervju

Bivši gruzijski predsednik Mihail Sakašvili, koji je trenutno u zatvoru, upozorio je na strašne posledice ako vladajuća stranka Gruzijski san pobedi na predstojećim parlamentarnim izborima.

"Očekujem provokacije u narednim danima, uključujući tokom izbora i neposredno nakon njih", rekao je Sakašvili iz zatvora u pisanom odgovoru na pitanja koja mu je uputio Gruzijski servis RSE.

Rat u Ukrajini

Američki ministar odbrane Lojd Ostin rekao je ukrajinskim zvaničnicima da će SAD poslati Kijevu "ono što mu treba" za borbu protiv ruskih snaga, dok je Rusija izvela novu rundu napada na ukrajinske gradove i infrastrukturu. Ostin je predstavio paket pomoći od 400 miliona dolara za koji je rekao da će ukrajinskim snagama obezbediti dodatnu municiju, oklopna vozila i protivtenkovsko oružje iz vojnih rezervi SAD, što je prethodno najavila Bela kuća, preneo je Ukrajinski servis Radija Slobodna Evropa.

Rusija je drugu noć zaredom napala ukrajinski glavni grad Kijev u nekoliko talasa dronova, oštetivši stambene zgrade i ranivši najmanje jednog civila, saopštili su u ponedeljak ukrajinski zvaničnici. Ukrajinska vojska saopštila je da je protivvazdušna odbrana oborila 59 od 116 ruskih dronova lansiranih preko noći.

Rusija nije vratila telo ukrajinske novinarke Viktorije Rošćine u njenu domovinu, uprkos tome što je obećala da će to učiniti, navodi grupa za ljudska prava. Rošćina je umrla dok je bila u ruskom zarobljeništvu.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!