Dnevno@RSE: Nastavlja se potraga za žrtvama poplava u BiH; Samit Brdo-Brioni u Tivtu; Roba iz Srbije počela da ulazi na Kosovo

Čišćenje terena i potraga za nestalima u Donjoj Jablanici, 8. oktobar 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Nastavlja se potraga za žrtvama poplava u BiH

Spasilačke ekipe, među kojima su i timovi iz zemalja regiona, nastavljaju potragu za nestalima. Zvaničnici su potvrdili da je u Jablaničkom jezeru u utorak pronađeno telo još jedne žrtve stradale u poplavama i klizištima, čime je, prema zvaničnim podacima, u prošlonedeljnoj katastrofi poginulo 22 ljudi. Nove informacije o potrazi za žrtvama i posledicama poplava možete pratiti na našem blogu uživo.

Pogledajte foto galeriju o potrazi za žrtvama u Donjoj Jablanici, kao i video prilog o Dženanu Imamoviću iz tog mesta koji kaže da je čitav njegov komšiluk stradao.

Zbog poplava i klizišta prekinut je železnički i putni saobraćaj na jugu BiH koja predstavlja ekonomsku žilu kucavicu zemlje, pošto povezuje BiH s Evropom i svetom preko Luke Ploče. Železnički saobraćaj prekinut je kod Jablanice u dužini od 17 kilometara, a na nekim delovima pruga visi u zraku, nakon što je klizište odnelo ceo nasip na koji su bile položene. Još nema ni naznaka kada bi saobraćaj ponovo mogao biti uspostavljen, rekao je direktor Željeznica Federacije BiH Enis Džafić.

Pročitajte i šta znače meteoalarm upozorenja.

Balkan na RSE

Evropska unija nije celovita bez država Zapadnog Balkana, zajednička je poruka predsednika država regiona sa samita Brdo-Brioni koji je održan u Tivtu. Pogledajte video prilog o skupu u okviru slovenačko-hrvatska inicijativa pokrenute 2010. u cilju jačanja poverenja i pomoći zemljama Zapadnog Balkana na putu ka Evropskoj uniji.

Na graničnom prelazu Merdare počela je primena nove odluke Vlade Kosova, kojom se dozvoljava uvoz robe iz Srbije uz pojačanu kontrolu. Ova odluka se trenutno sprovodi samo na prelazu Merdare, dok će na ostalim to biti moguće kada se obezbede neophodni skeneri za kontrolu. Privrednici južno od Ibra pozdravljaju odluku Vlade Kosova da se zabrana uvoza robe iz Srbije zameni pojačanom kontrolom na prelazu Merdare, navodeći da su potrošači navikli na srpske proizvode koji su godinama bili među dominantnim na tržištu Kosova. Međutim, izražavaju zabrinutost što je samo prelaz Merdare otvoren za uvoz robe iz Srbije.

Vlada Severne Makedonije u julu 2021. godine, kada je počela priprema terena oko nekadašnje fabrike i bivšeg hemijskog giganta OHIS-a za uklanjanje toksičnog otpada, najavila je da će taj proces biti završen u roku od godinu dana. Posle više od tri godine, ne samo da mala deponija nije očišćena, već se ne zna ni kada će proces biti završen. Vlasti Severne Makedonije navode da je za završetak čišćenja potrebno još oko sedam miliona evra kojih trenutno nema.

Uprkos smanjenju broja ljudi u pokretu koji prolaze kroz Srbiju u pokušaju da stignu do država Evropske unije, ruta je i dalje aktivna. Kreću se daleko od očiju javnosti, u rukama krijumčara, rizičnim putevima koje prate sve češći izveštaji o stradanjima. Fronteks navodi da je broj pokušaja prelaska granica EU na Balkanskoj ruti smanjen za 77 odsto u odnosu na 2023. Ipak, izveštaji međunarodnih organizacija upozoravaju da iza ovakve statistike stoje prakse nasilnih proterivanja na svim granicama.

Rat u Ukrajini

U ruskom napadu na industrijsko postrojenje u drugom po veličini ukrajinskom gradu Harkivu poginule su najmanje dve osobe, a povređeno više od 30, saopštili su u utorak lokalni zvaničnici, dok je novi šef NATO-a upozorio da bi Ukrajina mogla da se suoči sa najtežom zimom od kada je Moskva pokrenula invaziju u februaru 2022. Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da su sistemi protivvazdušne odbrane odbili ukrajinski napad dronom rano u utorak, oborivši 16 bespilotnih letelica.

Pogledajte foto galeriju sa slikama iz Pokrovsku na istoku Ukrajine kojem se približavaju ruske snage.

U Pokrovsku u kojem je pre rata živelo oko 60.000 ljudi, sada ima oko 13.000 stanovnika. Na jednom od bilborda je naveden kontakt telefon za ljude koji žele da budu evakuisani.

Mađarski premijer Viktor Orban sugerisao je da Ukrajina ne može da dobije rat s Rusijom i ponovo se založio za pregovore. "Mi samo želimo da ubedimo evropske lidere da promene svoju strategiju (u vezi sa Ukrajinom) jer trenutna strategija ne funkcioniše", rekao je Orban novinarima u Strazburu.

Svet

Južnokorejski tehnološki gigant Samsung saopštio je da u trećem kvartalu očekuje profit lošiji od očekivanog i javno se izvinio investitorima zbog razočaravajućih rezultata. Retko izvinjenje ilustruje izazove s kojima se suočava kompanija, koja je već tri decenije najveći svetski proizvođač memorijskih čipova, ali se bori sa sve većom konkurencijom u isporuci vrhunskih čipova Nvidiji na rastućem tržištu veštačke inteligencije, pišu svetski mediji.

Pet zemalja Organizacije turkofonskih država prevazišlo je višegodišnje nesuglasice oko slova i dijakritičkih znakova kako bi se dogovorile o zajedničkom latiničnom pismu za svoje jezike koja se sastoje od 34 slova. Usvajanje standardnog pisma moglo bi se pokazati relativno lako za Azerbejdžan, Tursku i Uzbekistan, koji već koriste latinično pismo, kao i Kazahstan koji je u procesu prelaska s ćirilice. Ali to ostaje osetljiva tema u Kirgistanu, jedinom članu Organizacije turkofonskih država koji nije odlučio da pređe na latinično pismo.

Granica Estonije s Rusijom na nekim mestima je široka svega nekoliko metara. Iako su susedne zemlje, one imaju potpuno različite sisteme vrednosti. Pogledajte video prilog Estonija, zemlja gde se Rusija susreće sa Zapadom.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!