Dnevno@RSE: Nove eksplozije u Libanu; Šefica Evropske komisije sastaje se s liderima Zapadnog Balkana; Novina na lokalnim izborima u BiH

Radnici hitne pomoći ispred radnje mobilnih telefona i komunikacione opreme iz koje izlazi dim, Sidon, Liban, 18. septembar 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Eksplozije komunikacionih uređaja u Libanu

Najmanje 14 ljudi ubijeno je u sredu u eksplozijama voki-toki uređaja u Libanu, dok je više od 450 ranjeno, saopštilo libansko Ministarstvo zdravlja. Nove eksplozije su se usledile dan pošto je u eksplozijama pejdžera u Libanu ubijeno najmanje 12 ljudi, a njih oko 2.800 ranjeno. Za mnoge od njih se veruje da su borci Hezbolaha, militantne oružane grupe koju podržava Iran.

Napad na elektronske uređaje koje koriste pripadnici Hezbolaha, za koji se sumnjiči Izrael, izgleda da označava novu fazu u eskalaciji neprijateljstava između dugogodišnjih neprijatelja. Stručnjaci kažu da koordinisani napadi u utorak i sredu predstavlja značajnu eskalaciju zbog koje bi rat punih razmera između Izraela i Hezbolaha mogao biti neizbežan.

Eksplozije su se dogodile u vreme povećanih zabrinutosti zbog tenzija između Izraela i Hezbolaha, koji su bili uključeni u prekogranično ratovanje od izbijanja sukoba u Gazi prošlog oktobra. Nesigurna situacija duž severne granice Izraela s Libanom podstakla je strah od regionalnog sukoba koji bi mogao uvući SAD i Iran, pišu svetski mediji.

Za hiljade pejdžera koje su nosili pripadnici militantne grupe Hezbolah u Libanu i Siriji i eksplodirali u seriji tokom jednog sata, sumnja se da su bili napunjeni eksplozivom i da je njihov proizvođač mađarska kompanija BAC Consulting. BAC Consulting je zvanično izuzetno uspešna konsultantska kompanija, ali mnoge njene karakteristike snažno upućuju da to nije ono što je zapravo radila.

Balkan na RSE

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen organizuje u četvrtak radni ručak s liderima Zapadnog Balkana, na kojem će se razgovarati o reformskim agendama u okviru Plana rasta Evropske unije za region. Prema rečima portparolke Evropske komisije Ane Pisonero, to će biti prilika da se sagledaju odnosi sa zemljama regiona i saradnja u kontekstu Plana rasta za Zapadni Balkan. Pisonero je potvrdila da Evropska komisija radi na proceni reformskih agendi koje su sve zemlje, osim BiH, blagovremeno predale Evropskoj komisiji. Usvajanje reformskih agendi je preduslov za početak isplate finansijske pomoći iz EU. Evropska komisija i dalje nema tačan datum kada bi mogle da počnu prve isplate iz ovog finansijskog paketa, mada postoje očekivanja da bi to moglo biti tokom jeseni.

Pročitajte zašto će glasanje na lokalnim izborima u Bosni i Hercegovini 6. oktobra biti drugačije.

Specijalno tužilaštvo Kosova u optužnici u slučaju Banjska tereti biznismena sa severa Radula Stevića za pranje novca, odnosno da je u periodu od 1. januara 2017. do 24. septembra 2023. preko svoje kompanije RAD DOO pomagao Milanu Radoičiću da sakrije poreklo novca. Prema optužnici, koju je protiv 45 lica Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo 11. septembra i u koju je RSE imao uvid, navodi se da je Stević svesno preko svojih privrednih subjekata i ekonomskih aktivnosti pomagao Radoičiću da opere novac tako što je nepokretnu i pokretnu imovinu prenosio na treća lica, sa ciljem da se prikrije poreklo imovine.

Vlasti u Srbiji najavile su vraćanje obaveznog vojnog roka bez navođenja relevantnih istraživanja o potrebi za takvom merom, dok se u razgovoru sa pojedinim građanima teško primećuje jednoglasna radost u vezi s pozivom vlasti na služenje u vojsci.

Crnogorski ministar odbrane Dragan Krapović eksplicitno je zabranio zaposlenima u Ministarstvu odbrane da bez njegovog odobrenja komuniciraju sa službenicima kabineta predsednika države Jakova Milatovića, Skupštine Andrije Mandića i Vlade Milojka Spajića. Politički analitičar Boris Marić kaže da je naredba odraz nepoverenja između različitih grana vlasti i u resoru odbrane. Bivši ministar odbrane Predrag Bošković, koji je bio ministar u poslednjoj vladi Demokratske partije socijalista ocenjuje da Krapovićev potez svedoči o urušavanju institucija i oslikava stanje u aktuelnoj političkoj većini.

Buduće majke u Severnoj Makedoniji šokirane su podatkom da je svaki deveti smrtni slučaj novorođenčadi u toj zemlji posledica zagađenog vazduha. Godinama je Severna Makedonija u evropskom vrhu po zagađenom vazduhu, ali se samo 0,8 odsto budžeta izdvaja za životnu sredinu. Skoplje je bilo među deset najzagađenijih gradova na svetu, a jedina mera je besplatan javni prevoz kada je vazduh najzagađeniji.

Rat u Ukrajini

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je u sredu da je Kijev "u potpunosti pripremio" svoj "plan pobede" za okončanje rata s Rusijom i da je sada najvažnija odlučnost da ga sprovede. Rano u sredu u Rusiji je pogođeno skladište oružja posle čega je došlo do niza eksplozija koje su izazvale požar širok šest kilometara. Skladište oružja se nalazi u ruskoj Tverskoj oblasti koja je navodno napadnuta s više od 100 dronova.

Ministri odbrane istočnog krila NATO-a pozvali su na kolektivni odgovor na ugrožavanje njihovog vazdušnog prostora od strane ruskih dronova i projektila usmerenih na Ukrajinu. Od početka invazije u februaru 2022, Moskva je izvodila skoro svakodnevne napade dronovima i raketama na Ukrajinu, uključujući gađanje područja blizu zapadnih granica Ukrajine sa članicama Evropske unije i NATO-a. Rumunija i Letonija saopštile su ranije ovog meseca da su ruski dronovi i projektili leteli kroz njihov vazdušni prostor tokom napada na Ukrajinu.

Svet

Najviši islamski lider u Tadžikistanu nije viđen u javnosti od prošlonedeljnog napada nožem u kojem je, kažu svedoci, zadobio ranu na čelu. Čini se da policija umanjuje značaj napada 11. septembra na Saidmukarama Abdulkodirzodu, koji je na čelu Saveta uleme Islamskog, najvišeg islamskog autoriteta u pretežno muslimanskoj zemlji, opisujući ga kao čin "huliganizma" Međutim, neki kritičari kažu da je napad na muftiju možda povezan s njegovom ulogom u pomaganju državi u "kršenju verskih sloboda".

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!