Dnevno@RSE: Šef CIA u Sarajevu razgovarao o Dodikovom secesionizmu; Epidemija morbila u Budvi

Direktor CIA-e Vilijam Berns (u sredini) s članovima Predsedništva BiH Željkom Komšićem (skroz desno), Željkom Cvijanović (desno) i Denisom Bećirovićem (levo) i američkim ambasadorom u Sarajevu Majklom Marfijem (skroz levo), Sarajevo 20. avgust 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Direktor američke Centralne obaveštajne agencije (CIA) Vilijam Berns u Sarajevu je s visokim zvaničnicima BiH razgovarao, između ostalog, o zabrinjavajućoj secesionističkoj retorici i delovanju predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i Vlade RS-a, rekao je zvaničnik Vlade SAD. "Održani su sastanci s kolegama iz obaveštajne zajednice, članovima Predsedništva i ministrom spoljnih poslova. Razgovarali su o pitanjima od zajedničkog interesa, što uključuje teritorijalni integritet i suverenitet BiH", rekao je američki zvaničnik koji je tražio da ne bude imenovan.
  • Berns će posle posete Sarajevu doputovati u Beograd, saznaje RSE.
  • Zvaničnici EU su ponovo odlučno odbacili tvrdnju predsednika Srbije Aleksandra Vučića da iza nedavnih protesta protiv planova njegove vlade za iskopavanje litijuma stoje zapadne zemlje.

Balkan na RSE

U Budvi, najposećenijem turističkom gradu u Crnoj Gori, usred sezone prijavljena je epidemija morbila, malih boginja. Vest koja se našla na naslovnicama domaćih i regionalnih medija za Milka Joksimovića, epidemiologa Instituta za javno zdravlje Crne Gore nije iznenađenje. U Budvi je, prema njegovim rečima, vakcinisano svega 42 odsto predškolske dece, što je najmanji procenat u Crnoj Gori. Prosek na nivou države je 59,4 odsto. Kako je za sticanje kolektivnog imuniteta potrebno najmanje 95 odsto vakcinisane populacije, Jokimović upozorava na mogućnost širenja epidemije. "Imamo sve uslove za epidemiološki 'veliki požar'. Strahujemo da bi se mogao rasplamsati lokalno, a onda i na nivou države", kaže epidemiolog.

Kiša ili komšijske letelice – tako izgledaju rešenja domaćih vlasti na koje se mogu osloniti u letnjem periodu kada se beleži najviše požara, jer BiH nema letelica za gašenje požara. A moglo ih je biti – da je bilo političke volje. U budžetu za 2022. godinu, bivša Vlada Federacije Bosne i Hercegovine planirala je i odobrila 30 miliona maraka za nabavku letelica. Dve godine kasnije nema ni letelica, ni novca. Novac je Vlada, na čelu s bivšim premijerom Fadilom Novalićem koji je zbog korupcije u zatvoru, preraspodelila u druge svrhe. Saglasnost za preraspodelu sredstava dala je i Federalna uprava civilne zaštite, koja je bila i nadležna za nabavku letelica.

Pogledajte video prilog zašto bele rode, strogo zaštićene ptice, stradaju u BiH tokom migracije ka jugu.

Rat u Ukrajini

Ukrajina nastavlja da vrši pritisak tokom upada u rusku pograničnu Kursku oblast i sada kontroliše stotine kvadratnih kilometara teritorije, ali akcija Kijeva ima za cilj da stvori tampon zonu, a ne da preuzme ili okupira rusku zemlju, saopštilo je ukrajinsko rukovodstvo. Pomoćnik ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog izjavio je da Ukrajina pomaže civilima u delovima Kurske oblasti pod kontrolom ukrajinskih snaga gde vlada nestašice hrane, dok ne rade bolnice i prodavnice. Pogledajte video.

SAD su navodno kazale da su "otvorene" za snabdevanje Ukrajine krstarećim raketama većeg dometa koje bi mogle da značajno utiču na rat sa Rusijom. Međutim, stručnjaci ističu da visoka cena projektila JASSM može ograničiti njihovu upotrebu na ukrajinskom ratištu.

Raketa AGM-158 raketa vazduh-zemlja, koja se češće naziva JASSM.

Ogroman požar u utorak je besneo treći dan u skladištu nafte, u južnom ruskom regionu Rostov, koje je bilo na meti napada ukrajinskih dronova.

Parlament Ukrajine usvojio je zakon o zabrani verskih organizacija povezanih sa Ruskom pravoslavnom crkvom. Prema tom zakonu, aktivnosti Ukrajinske pravoslavne crkve koja je lojalna Moskovskoj patrijaršiji, mogu biti obustavljene.

Svet

Više od jedne decenije, italijanski biznismen Lanfranko Čirilo je poznat kao "Putinov arhitekta" zahvaljujući tome što je bio dizajner tajnovitog i raskošnog imanja u ruskom crnomorskom letovalištu Gelendžiku za koje se veruje da je izgrađeno za ruskog predsednika Vladimira Putina. Međutim, istraživačka jedinica Ruskog servisa RSE, Sistema, otkrila je da je Čirilo, čija je imovina bila na meti italijanskih poreskih vlasti 2022. godine, takođe povezan s firmom uključenom u izgradnju luksuzne rezidencije za Putina na ukrajinskom poluostrvu Krim pod ruskom okupacijom. Ta firma je sada suočena s potraživanjima ruskih poreznika od više miliona dolara u vezi s projektom.

Tražimo odgovore

U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, pročitajte zašto Grci eksperimentišu sa usevima tropskog voća.

Šta ima još…

Američka glumica Meg Rajan na crvenom tepihu na Sarajevo Film Festivalu, 20. avgust 2024.

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!