Dnevno@RSE:Osmani: Otvaranje mosta u Mitrovici u koordinaciji s NATO;'Tuga i bes' ekoloških aktivista zbog policijskog saslušavanja u Srbiji

Predsednica Kosova Vjosa Osmani, Priština 19. avgust 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Državni inspektorat Hrvatske saopštio je da je zabranio investitoru "Pipra" izvođenje radova na izgradnji mini hidroelektrane u blizini izvorišta reke Une. Na gradnju mini hidroelektrane su krajem jula upozorili predstavnici ekoloških udruženja iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
  • Izveštaj Evropske kancelarije za borbu protiv prevara (OLAF) pokazuje da su operacije ove institucije u 2023. godini rezultirale zapljenom 616 miliona ilegalnih cigareta širom sveta. Od toga je 333 miliona cigareta zaplenjeno na spoljnjim granicama Evropske unije. Preko petine od toga, 62 miliona ilegalnih cigareta je došlo iz Crne Gore.
  • Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da policija prati oko 100 pripadnika vehabijskog pokreta za koje se procenjuje da bi mogli da budu opasni. Dačić je za Televiziju Pink rekao da se pripadnici vehabijskog pokreta prate "jer postoji mogućnost da budu opasni, odnosno da učestvuju u nekim terorističkim aktivnostima", rekao je Dačić.

RSE intervju

Predsjednica Kosova Vjosa Osmani izjavila je da Kosovo neće ponovo razgovarati o otvaranju mosta u Mitrovici u okviru dijaloga sa Srbijom, kako su tražili Evropska unija i KFOR. Vlada Kosova saopštila je da, uprkos protivljenju zemalja Kvinte i NATO-a, namerava da za saobraćaj vozila otvori most preko Ibra, koji razdvaja Južnu Mitrovicu sa većinskim albanskim stanovništvom i Severnu Mitrovicu sa većinskim srpskim stanovništvom.

Na pitanje o trenutnoj bezbednosnoj proceni situacije u vezi sa otvaranjem mosta, Osmani je rekla da postoji stalna pretnja od snaga koje su finansirane, podstaknute, politički podržane i vojno obučene od strane Srbije.

Govoreći o nacrtu statuta Zajednice opština sa srpskom većinom, kojeg Vlada Kosova odbija da prosledi na razmatranje Ustavnom sudu Kosova, Osmani je rekla da postoji oklevanje "u vezi s jednostranom primenom Osnovnog sporazuma, kada se Srbija jasno, i na osnovu međunarodnog prava, povukla iz njega."

Balkan na RSE

Protesti protiv iskopavanja litijuma u Srbiji nastavljeni su skupovima u ponedeljak uveče u Valjevu, Ivanjici i Prijepolju na zapadu zemlje. Glumica Bojana Novaković izjavila je na protestu u Valjevu da se ne plaše hapšenja, ali da se ona plaši "devastacije prirode i životne sredine".

Posle velikog protesta u Beogradu zbog planova za iskopavanje litijuma, u policiji je saslušano više aktivista zbog sumnje da su pozivali na nasilno rušenje ustavnog poretka. Milena Vasić, pravnica i programska direktorka Komiteta pravnika za ljudska prava YUKOM, ocenjuje da hapšenja ekoloških aktivista za krivično delo pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja predstavljaju veliki napad na slobodu udruživanja, izražavanja i okupljanja. "Ovo krivično delo se sve češće koristi da bi se aktivisti zastrašili i odvratili od bavljenja aktivizmom", smatra Vasić.

Viši sud u Podgorici odredio je ekstradicioni pritvor poljskom državljaninu Romanu Zimianu, kojeg je crnogorska policija u nedelju uhapsila po poternicama Poljske i Južne Koreje. On je osumnjičen da je zajedno s partnerom, nemačkim državljaninom Stefanom Morgenšternom, oštetio veći broj građana Poljske i Južne Koreje za oko 21 milion dolara. Njih dvojica su osnivači i vlasnici FutureNet, u čijoj je delatnosti je, između ostalog, i trgovina kriptovalutama. Zimian je pred sudom u ponedeljak negirao učešće u krivičnim delima koja mu se poternicama stavljaju na teret, kazao je njegov branilac Branislav Lutovac. Poljski državljanin je, prema rečima Lutovca, kazao da se bavi legalnim poslovima i da nikada nije bio u Južnoj Koreji.

Civilno društvo i pojedini pripadnici srpske zajednice na severu Kosova tvrde da se u četiri opštine – Severnoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku – policija koristi za uspostavljanje vlasti "na silu" i kontrolu građana kroz neki vid "represije". Pojedinci tvrde i da policija ima "diskriminatorni tretman" prema pripadnicima srpske zajednice, te da se u pojedinim slučajevima koristi prekomerna upotreba sile, o čemu je nevladina organizacija Aktiv izvestila i u svom izveštaju "Stanje ljudskih prava na severu Kosova". S druge strane, iz Policijskog inspektorata Kosova potvrđuju da je u poslednje četiri godine iz opština na severu podneto ukupno 180 žalbi i anonimnih informacija, te da ima slučajeva koji su nakon razmatranja prosleđeni na disciplinski postupak ili tužiocu. Poređenja radi, na nivou celog Kosova je u prvih šest meseci podneto više od 900 žalbi na policijske zvaničnike.

Visoke temperature u Srbiji razbuktale su deponije od Sjenice, preko Užica, Kraljeva, Smedereva, pa da Novog Sada i Subotice. Iako neke od njih tinjaju već mesecima, vreli talas dodatno je pogoršao situaciju. Direktorka nevladinog Centra za ekologiju i održivi razvoj Nataša Đereg ocenila je da je neadekvatno upravljanje komunalnim otpadom i deponijama u Srbiji glavni uzrok čestih požara. "Mi uopšte ne razdvajamo otpad, i spontani požari su posledica toga", kaže ona. "Da smo to razdvojili, kako bi i trebalo po direktivi o deponijama, manje bi bilo zapaljenja", ističe Đereg.

Gašenje požar na deponiji u Kraljevu u Srbiji.

Roditelji s troje i više dece u Federaciji BiH kažu da se, osim nedovoljne finansijske podrške, trenutno suočavaju s brojnim problemima u zdravstvu, školstvu i na tržištu rada. Višečlane porodice uprkos padu nataliteta nisu dovoljno priznate i prepoznate u pronatalitetnoj politici vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Pogledajte i video prilog o Tanji Stanojević iz Podgorice koja pet godina ide na hemodijalizu. S grupom pacijenata nedavno je uspela da se izbori za mogućnost transplantacije bubrega, o trošku države, u Belorusiji.

Rat u Ukrajini

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da ukrajinske snage postižu svoje ciljeve upadom u Kursku oblast, dok Moskva s druge strane priznaje da je oštećen treći most koji je ključan za kretanje ruske vojske. Zelenski je ponovo tražio dozvolu od saveznika da ukrajinska vojska koristi oružje dugog dometa za gađanje meta duboko u teritoriji Rusiji. "Ukrajinu od zaustavljanja napredovanja ruske armije na frontu deli samo jedna odluka koju očekujemo od naših partnera: odluka o dalekometnim kapacitetima", rekao je Zelenski u govoru ukrajinskim ambasadorima.

Posle više od dve i po godine rata u Ukrajini Iran se, prema jednom izveštaju, priprema za izvoz Fath-360 i Ababil balističkih raketa kratkog dometa (CRBM) u Rusiju. Kakve bi koristi Iran imao od izvoza balističkih raketa u Rusiju? Međunarodni status te dve zemlje se pogoršao poslednjih godina. Ipak, dok obe zemlje nastoje da pojačaju svoj vojni i diplomatski uticaj, Afrika im izgleda kao zemlja mogućnosti.

Svet

Priča o učenici iz grada Kizilordi u Kazahstanu, koju su njene drugarice iz razreda prodale u višemesečnu prostituciju zaprepastila je stanovnike ove centralnoazijske države. Policija je uhapsila četiri maloletnika, ali aktivisti kažu da je problem mnogo dublji od toga.

Kombinujući britansku eleganciju više klase s primesom modnih trendova, video na Instagramu prikazuje plavušu koja izlazi iz vile sa stubovima od crvene cigle dok je prati melodija britanske reperke, ubacuje kofer u srebrnu Bentli limuzinu i odvozi se u sumrak pored svetlucave fontane. To je višemilionsko okruženje "mojim domom" naziva Olga Saveljeva, supruga člana gornjeg doma ruskog parlamenta Dmitrija Saveljeva, nedavno uhapšenog zbog sumnje da je angažovao potencijalnog ubicu da ubije bivšeg poslovnog partnera.

Pogledajte fotogaleriju o poplavama izazvanim monsunskim kišama koje su potopile su ulice na jugu Pakistana i blokirale ključni autoput na severu zemlje. Od jula je više od 200 ljudi u Pakistanu poginulo u poplavama, dok je prema podacima iznetim u ponedeljak, nastradalo još najmanje 14 ljudi.

Pogledajte i infografiku koje su zemlje najbolje za žene.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!