Dnevno@RSE: Obeležavanje godišnjice genocida u Srebrenici; Crna Gora zabranila emitovanje 20 ruskih medija

Oproštaj od žrtava genocida u Srebrenici koje će biti pokopane u Potočarima, 10. jul 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • U Memorijalnom centru Potočari će u četvrtak na 29. godišnjicu genocida u Srebrenici biti ukopani posmrtni ostaci 14 žrtava. Generalna skupština UN je u maju usvojila rezoluciju kojom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici.
  • SAD će koristiti sva sredstva kojima raspolaže protiv onih koji posluju sa entitetima pod američkim sankcijama, naveo je portparol Stejt departmenta pošto je RSE utvrdio da najmanje dve crnogorske državne kompanije sarađuju sa firmama iz BiH, kojima su u junu uvedene američke sankcije zbog povezanosti sa porodicom predsednika Republike Srpske Milorada Dodika. Ministarstvo energetike Crne Gore je potom tražilo od državne kompanije raskid ugovora s firmom iz BiH koja je pod sankcijama SAD zbog povezanosti s Dodikom.
  • Šefovi država članica NATO-a su na samitu u Vašingtonu najavili dodatnu vojnu pomoć Ukrajini od najmanje 40 milijardi evra da bi joj pomogli da se bori protiv agresije Rusije. Takođe su se obavezali da podrže Ukrajinu na putu ka evroatlantskim integracijama koje podrazumevaju i članstvo u NATO-u, a pozivnica za pridruženje Kijevu biće poslata kada se članice oko toga saglase i kada se steknu uslovi.

Godišnjica genocida u Srebrenici

Tabuti sa posmrtnim ostacima 14 žrtava srebreničkog genocida izneseni su u sredu uveče iz kruga bivše Fabrike akumulatora u Potočarima do prostora Musale u Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari. Tabute s posmrtnim ostacima srebreničkih žrtava na rukama su preneli članovi porodica i građani koji su došli da odaju počast. U Potočare su u sredu stigli i učesnici Marša mira koji su u ponedeljak krenuli iz Nezuka, pored Tuzle, na stotinu kilometara dug put ka Srebrenici, kako bi odali počast žrtvama genocida počinjenog 1995. u zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija UN.

Pogledajte video prilog Samo nišan svjedoči da je čovjek bio živ o Berizu Mujiću, najmlađoj žrtvi genocida koja će biti ukopana ove godine.

U Dokumentovani genocid u Srebrenici poslušajte o dokumentima i presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju koji pokazuju razmere najgoreg zločina počinjenog na evropskom tlu nakon Drugog svetskog rata.

Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit poručio je na konferenciji "Osnaživanje kroz sjećanje - Održavanje međugeneracijske odgovornosti" u Potočarima da mlade generacije moraju znati šta se dogodilo u julu 1995. godine u Srebrenici.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Žozep Borelj i evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji pozvali su lidere BiH da odbace retoriku podela i deluju istinom, pravdom, poverenjem i dijalogom. "Među nama nema mesta za one koji negiraju genocid, pokušavaju da prekrajaju istoriju i veličaju ratne zločince", poručili su Borelj i Varhelji.

Američki ambasador u BiH Majkl Marfi u nekadašnjoj Fabrici akumulatora u Potočarima poklonio se žrtvama srebreničkog genocida i izjavio da je važno da svi prihvate istinu o onome što se desilo tu i da se ukaže počast žrtvama u vreme kada se dešava poricanje genocida u sve ružnijim oblicima.

Vlada Kosova proglasila je 11. jul Danom sećanja na genocid u Srebrenici, na osnovu Rezolucije Generalne skupštine UN.

Mirovno udruženje "Žene u crnom" je uoči 29. godišnjice genocida u Srebrenici pozvalo vlasti u Srbiji da prekinu sa negiranjem genocida i drugih ratnih zločina. Pogledajte video prilog o skupu aktivista.

Liga socijaldemokrata Vojvodine– Vojvođani tražila je da bude zabranjen skup ekstremnih desničara, koji su najavili da će na Međunarodni dan sećanja na genocid u Srebrenici, 11. jul, na centralnom novosadskom Trgu slobode organizovati "obeležavanje dana oslobođenja Srebrenice".

Balkan na RSE

Crnogorske vlasti zabranile su emitovanje sadržaja 20 ruskih medija, među kojima i balkanski servis RT i Sputnjik. Ovom odlukom Podgorica nastavlja usaglašavanje sa spoljnom politikom Evropske unije u praćenju mera prema Rusiji, zbog invazije na Ukrajinu. Dok je Delegacija EU pozdravila usaglašavanje sa spoljnom politikom EU, portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je potez Podgorice okarakterisala neprijateljskim i najavila odgovor.

Vođena potrebom da diversifikuje energetski sektor i da napravi otklon od jeftinog ruskog gasa, Srbija bi mogla da okonča decenijama staru politiku zemlje koja zabranjuje izgradnju nuklearnih elektrana na svojoj teritoriji. Javna debata o mogućnostima korišćenja nuklearne energije otvorena je 10. jula nakon što je pet ministarstava u Vladi Srbije potpisalo Memorandum o razumevanju sa 20 naučnih instituta i institucija u vezi sa nuklearnom energijom. Međutim, odluka o izboru partnera za saradnju u nuklearnoj energiji – Kina, Rusija ili Zapad – mogla bi da bude najava kuda predsednik Aleksandar Vučić želi da povede Srbiju.

Iako je multietničnost jedan od glavnih principa na kojima se zasniva Ustav Kosova, u praksi suživot Albanaca i Srba neretko nailazi na "otpor" ili govor mržnje u javnom prostoru. Pojedini sagovornici RSE su se u prethodnom periodu suočavali sa pretnjama jer su za komšiju ili poznanika iz druge etničke zajednice imali reči hvale. Tu su i slučajevi kada pojedinci oklevaju da javno govore o dobrim međuetničkim odnosima, jer se plaše osude iz svoje zajednice. Ministar za zajednice i povratak Nenad Rašić je na sednici Vlade Kosova pokrenuo pitanje suživota, uz ocenu da bi tako nešto trebalo da bude sasvim normalna pojava u multietničkom društvu. On je pozvao sve građane Kosova da se ne obaziru na izjave političara već da istinski prihvate svoje sugrađane iz redova drugih zajednica. Na to se premijer Kosova Aljbin Kurti zahvalio i priveo kraju sednicu Vlade.

Objavu entitetskog Izbornog zakona u Službenom glasniku Republike Srpske, analitičari i ambasada SAD ocenili su kao "protivustavno delovanje". S druge strane, i predstavnici opozicije u RS i analitičari ocenjuju da je zakon prekasno objavljen da bi se primenio u ovoj godini.

SAD su spremne da odgovore na antidejtonsko, secesionističko delovanje lokalnih aktera, kao i da daju podršku delovanju visokog predstavnika da napravi isto, navela je američka ambasada dan pošto je u Službenom glasniku RS objavljen Izborni zakon RS.

Prazne podgoričke ulice, trgovi, bašte kafića, slika je Podgorice, glavnog grada Crne Gore, koji je na udaru toplotnog talasa s temperaturama preko 40 stepeni. Hidrometeorološki zavod je upozorio da će se takvo vreme zadržati i tokom naredne sedmice, odnosno da će temperature u nekim delovima Crne Gore svakodnevno prelaziti 40 stepeni.

Rat u Ukrajini

Preko posrednika i netransparentno, u najkraćem je odgovor na pitanje kako vojno naoružanje proizvedeno u Srbiji stiže do Ukrajine. Predsednik Aleksandar Vučić insistira da Srbija ne izvozi municiju i oružje ni Ukrajini ni Rusiji i kaže da država ima ugovore s brojnim zapadnim zemljama i da ne zna "šta oni s tim rade na kraju". Međutim država Srbija trebalo bi da zna "šta oni s tim rade" na kraju. Bar tako nalaže zakon.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da američki lideri moraju biti "snažni" i "beskompromisni" u pomaganju u odbrani demokratije njegove zemlje od agresije ruskog predsednika Vladimira Putina i pozvao američke zakonodavce da ne odlažu odluke zbog predstojećih predsedničkih izbora.

Rusija je u sredu napala infrastrukturne ciljeve u ukrajinskoj crnomorskoj luci Odesa i još sedam ukrajinskih regiona, saopštile su ukrajinske vazduhoplovne snage.

Norveška će donirati Ukrajini šest borbenih aviona F-16 kako bi pomogla toj zemlji da se odbrani od ruskih zračnih napada, saopštila je norveška vlada.

Svet

I nakon što je Rusija izdala nalog za hapšenje Julije Navaljnaje odredivši joj pritvor zbog toga što je učestvovala u "ekstremističkoj" grupi, udovice žestokog kritičara Kremlja i opozicionog političara Alekseja Navaljnog nastavila je kritikuje Kremlj i poručila da je ruski predsednik Vladimir Putin "ubica i ratni zločinac", pišu svetski mediji.

Indijski premijer Narendra Modi završio je u utorak veoma važnu posetu Moskvi – prvu Rusiji od 2019. – koja je još jednom naglasila tanku liniju kojom Nju Delhi ide jačajući odnose sa Rusijom dok istovremeno nastoji da zadrži bliske veze sa Zapadom.

Ahmad Batebi bio je jedan od hiljada reformistički orijentisanih iranskih studenata čije je otvoreno prkošenje klerikalnom establišmentu ugušeno brutalnom silom 1999. Batebi, koji je nesvesno postao lice protesta, kaže da sistem u Iranu ne dozvoljava prostor za stvarne reforme, ali i da je represija danas gora nego pre 25 godina.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!