Dnevno@RSE: 'Istorijski pad' Srbije u izveštaju Fridom hausa; 'Monumentalna presuda' Evropskog suda za ljudska prava o klimatskim promenama

Centralna bajramska svečanost u Bosni i Hercegovini u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu, 10. april 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Muslimani širom sveta u sredu su obeležili prvi dan Ramazanskog bajrama, jednog od najvećih praznika za vernike islamske veroispovijesti. Centralna bajramska svečanost u BiH održana je u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu, a Bajram namaz predvodio je reisu-l- ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović.
  • Nacrt rezolucije kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici biće predstavljen 17. aprila na zatvorenom sastanku u Ujedinjenim narodima. O konačnoj rezoluciji, na kojoj se još radi i koja je podložna promenama, članice UN mogle bi da se izjasne na sednici Generalne skupštine UN početkom maja.
  • Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić obavestila je na sastanku u Beogradu Ijana Borga, predsedavajućeg OEBS-a, da je sve parlamentarne stranke pozvala da u četvrtak dođu na još jednu rundu razgovora o primeni preporuka OEBS-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR).
  • Ambasadori zemalja Kvinte i šef kancelarije Evropske unije na Kosovu su u zajedničkom saopštenju izrazili žaljenje što se Srpska lista – najveća stranka Srba na Kosovu – i neki drugi politički predstavnici Srba, povlače iz procesa glasanja za smenu albanskih gradonačelnika u opštinama na severu. Oni su pozvali sve koji su pozvali na bojkot da preispitaju svoje stavove i iskoriste raspoloživa demokratska sredstva.

Balkan na RSE

Srbija je država koja je najviše nazadovala u ovogodišnjem izveštaju Fridom hausa zbog nepoštenih izbora, zarobljenih medija, oslabljenih opštinskih vlasti i višegodišnjeg podrivanja nezavisnosti pravosuđa. U izveštaju "Države u tranzciji", koji obuhvata 29 zemalja, navodi se da je region Zapadnog Balkana odgovoran za mnoge zabrinjavajuće događaje, kao i da je regionalna bezbednost mnogim političkim čelnicima izgovor za potkopavanje demokratskih institucija i zanemarivanje demokratskih normi.

Ako Srbija nastavi trenutnom putanjom, približiće se kategoriji polukonsolidovanog autoritarnog režima, izjavio je za RSE Majkl Smelcer, koautor izveštaja Fridom hausa u kojem je navedeno da Srbija beleži "istorijski pad" demokratije.

Crnogorske parlamentarne partije su prošle godine prihodovale oko 14 miliona evra, pokazuju finansijski izveštaji koje su dostavile Agenciji za sprečavanje korupcije. Od tih 14 miliona, šest partija je uspelo da "uštedi" i po više od 100.000 evra.

Hiljade građana Srbije za popunjavaju kućni budžet doznakama iz inostranstva od rodbine i prijatelja. Prema podacima Narodne banke Srbije, vrednost tih doznaka je u 2023. premašila ukupnu vrednost stranih investicija. Štaviše, doznake iz inostranstva, kako navodi NBS, čine oko osam odsto bruto domaćeg proizvoda. Za ekonomistu i urednika publikacije Strateo Sašu Đogovića, to je "izuzetno visok udeo". "Od svega što mi proizvedemo u našoj zemlji osam odsto dolazi negde spolja, znači onoga što mi nismo proizveli, nego nam je došlo kao poklon, iz onih zemalja u kojima su naši ljudi, rodbina, prijatelji", objašnjava Đogović.

RSE intervju

Možda smo svedoci početka kraja režima turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdoana jer je njegova Partija pravde i razvoja već iskusila trend opadanja glasova u poslednjih deset godina, kaže Berk Esen, profesor Univerziteta Sabandži u Istanbulu. "Sve ove godine Erdoana je na vlasti održavala ne nužno vitalnost i izborna snaga njegove vladajuće stranke, već pre fragmentacija i podele unutar opozicionog tabora. Sada kada je glavna opoziciona stranka ostvarila tako čistu pobedu, mislim da će te podele u velikoj meri pripadati prošlosti", ističe Esen.

Rat u Ukrajini

U ruskom raketnom napadu na Odesku oblast u sredu su poginule četiri osobe, uključujući jedno dete, rekao je regionalni guverner, dok je u granatiranju drugog po veličini ukrajinskog grada Harkiva, ubijena devojčica, a ranjene dve osobe. Guverner Odeske oblasti Oleh Kiper rekao je da dostupne informacije ukazuju da su ruske snage u napadu koristile balističke rakete Iskander-M, koje su oštetile i transportnu infrastrukturu. U ruskoj oblasti Kursk, tamošnji guverner Roman Starovojt je rekao da je ukrajinski dron ispalio raketu na civilni automobil, ubivši tri osobe, uključujući dvoje dece. Starovojt rekao je da je granatirano nekoliko naselja u dva okruga Kurske oblasti, koja se graniči s Ukrajinom, i da su oštećeni dalekovodi. Ukrajinsko vazduhoplovstvo je prethodno u sredu saopštilo da su njegovi odbrambeni sistemi oborili 14 od 17 dronova koje je Rusija lansirala u oblastima Odesa i Nikolajev, dodajući da su u Odesi takođe uništene dve ruske krstareće rakete.

Svet

Najviši evropski sud utvrdio je da je Švajcarska prekršila ljudska prava time što nije usporila uticaj globalnog zagrijavanja. To je značajna presuda koju su pozdravili klimatski aktivisti iako je sud odbacio druga dva slučaja za koje su se aktivisti nadali da bi mogla prisiliti vlade da zaštite svoje građane od uticaja klimatskih promena. Stručnjaci kažu da je ovo prvi put da je međunarodni sud utvrdio da su vlade zakonski obavezne da ispune svoje klimatske ciljeve u skladu sa zakonima o zaštiti ljudskih prava, pišu svetski mediji.

Zabrinjavajući broj mladih iranskih doktora izvršava samoubistvo što je dovelo u pitanje budućnost celog zdravstvenog sistema. Zatrpani poslom, potplaćeni i "ponižavani" od strane šefova, mnogi mladi doktori stažisti, koji su završili medicinski fakultet i na praksi su, imaju suicidne misli ili razmišljaju da se isele u inostranstvo

Dok muslimani širom sveta obeležava Ramazanski bajram, raseljeni Palestinci koji žive u šatorskom kampu Rafa u Pojasu Gaze, imaju malo razloga za proslavu – veliki deo od 2,3 miliona stanovnika u toj enklavi su ostali bez kuća dok mnogim stanovnicima preti glad.

Šta ima?

U današnjem potcastu Šta ima? poslušajte o predlogu zakona poznatog kao zakon o "stranim agentima" koji je Vlada Republike Srpske uputila u parlamentarnu proceduru.

Šta ima još…

Za kraj pogledajte video prilog o pljočkanju, narodnoj igri nastaloj prilikom čuvanja stoke. Igra, koja je dobila po pljočki – kamenu veličine dlana, u krajevima u BiH gde je očuvana kao deo tradicionalnog nasleđa poslednjih se godina razvija kao sport.

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!