Dnevno@RSE:Bez dogovora vlasti i opozicije u Srbiji o izbornim uslovima;Šta propušteno upozorenje o terorizmu govori o odnosima Rusije i SAD

Novinarka RSE Alsu Kurmaševa na sudu u Kazanju, 1. april 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Predstavnici opozicije saopštili su da s predstavnicima vlasti u Skupštini Srbije nije postignut dogovor o izbornim uslovima. Oni su naveli da su vlastima dali rok do srede da se izjasne da li će prihvatiti uslove za, kako su naveli, fer izbore. Opozicione stranke traže formiranje nezavisne komisije koja bi izvršila reviziju biračkog spiska pre novih izbora, da javni servis bude dostupan svim učesnicima izbora i da beogradski izbori budu održani istog dana sa lokalnim. Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić rekla je da zahtev opozicije o raspisivanju beogradskih i ostalih lokalnih izbora u jednom danu nije moguć, i da se nada da će odustati od tog zahteva.
  • U istragu povodom nestanka dvogodišnje Danke Ilić iz Srbije uključila se austrijska policija, nakon što se pojavio snimak iz Beča na kojem su vide dve žene i dete koje podseća na nestalu devojčicu.
  • Predlog zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, u javnosti poznat kao zakon o "stranim agentima" upućen je u proceduru Narodnoj Skupštini Republike Srpske 28. marta, potvrđeno je za RSE u toj instituciji.
  • Sud u Rusiji produžio je istražni pritvor novinarki RSE Alsu Kurmaševoj do 5. juna. Kurmaševa, koja ima dvojno rusko-američko državljanstvo, nalazi se u ruskom pritvoru od sredine oktobra prošle godine pod optužbom da je prekršila propise zakona o "stranim agentima", a takođe je optužena za distribuciju "lažnih" vesti o ruskim oružanim snagama. Kurmaševa je pre odluke suda novinarima rekla da "se fizički ne oseća dobro" i da su joj životni uslovi u pritvoru "veoma loši".

Balkan na RSE

Zbog dugogodišnjeg problema u BiH koji se odnosi na to da se preminuli nalaze na biračkim spiskovima, nevladina organizacija Pod lupom, koja nadgleda izbore, šest meseci uoči održavanja lokalnih izbora u oktobru počela je provere nepravilnosti koje se odnose na biračke spiskove. Prema njenoj evidenciji, od početka ove godine, odnosno za protekla tri meseca, pronađeno je 'novih' hiljadu osoba koje su preminule, a koje bi mogle da se nalaze na biračkim spiskovima.

Iako su prošla dva meseca otkako su Evropska komisija i Evropska služba za spoljno delovanje (EEAS) uputili predlog izmene uslova iz poglavlja 35 pregovaračkog okvira u procesu pregovora o članstvu sa Srbijom, u Savetu EU još nije postignut potreban konsenzus za odobrenje ovih promena. RSE saznaje da i dalje postoje razlike u stavovima između članica, dok belgijsko predsedavanje EU ulaže napore da te razlike prevaziđe. Prema navodima tih izvora, prvi predlog Evropske komisije za ove izmene neke države nisu prihvatile, posle čega su pojedine članice iznele svoje predloge o kojima se raspravljalo u radnim grupama Saveta koje se bave Zapadnim Balkanom i procesom proširenja. Svrha izmene tog okvira je da se sprovođenje Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa s Kosovom, postignutog prošlog februara, uvrsti u poglavlje 35 pregovora o članstvu, kao poseban uslov za Srbiju.

Proleće je u Crnoj Gori počelo gotovo letnjim temperaturama s redovnim dnevnim temperaturama na kraju marta i početkom aprila iznad 25 stepeni Celzijusa. I dok lepo vreme jednima donosi bolje raspoloženje, drugima, a posebno kardiovaskularnim pacijentima, utiče na zdravlje.

Otkad je u avgustu Nermin Sulejmanović u Gradačcu ubio partnerku Nizamu Hećimović uz prenos na Instagramu, u BiH se dogodilo još nekoliko ubistava koji su stanovnicima doneli strah za bezbednost i nepoverenje u sistem. Pravdu i odgovornost za ugašene živote tražili su članovi njihovih porodica. Tražili su je i građani na protestima. Koliko su građani sigurni? Da li nadležni organi preuzimaju odgovornost? Šta se dešava s bosanskohercegovačkom svakodnevnicom? Odgovore smo potražili u podcastu Mozaik života.

Pročitajte zapise iz Lukomira, najvišeg sela u BiH. Na skoro 1.500 metara nadmorske visine, u selu koje je proglašeno nacionalnim spomenikom u kategoriji kulturni krajolik, jedan bračni par ovih dana ponovo je otvorio vrata svoje kuće.

Selo Lukomir u Bosni i Hercegovini, 25. mart 2024.

Rat u Ukrajini

Rusija je od početka godine upotrebila pet svojih novih hipersoničnih projektila "Cirkon" za napade na Kijev, saopštila je vojna uprava ukrajinske prestonice. Oni su među više od 180 ruskih napada raketama i dronovima napada na Kijev u prva tri meseca ove godine, saopštila je kijevska vojna uprava na mreži Telegram.

U eksploziji automobila bombe u istočnom ukrajinskom regionu Lugansk, teritoriji koju kontroliše Rusija, poginulo je vladin zvaničnik kojeg je imenovala Moskva. Ogranak ruskog Istražnog komiteta saopštio je da je zvaničnik ubijen kada je u ponedeljak popodne "neidentifikovana naprava detonirala u automobilu".

Svet

Nakon raspada Sovjetskog Saveza, Moskva i Vašington su preduzeli korake za razmenu obaveštajnih podataka i terorističkih upozorenja, što je pojačano nakon terorističkog napada na SAD 11. septembra 2001. Međutim, nekim ruskim zvaničnicima i oficirima, naročito na tvrdoj liniji u bezbednosnom i vojnom establišmentu, bilo je teško da se reše starih navika. To uključuje i Vladimira Putina, 16-godišnjeg veterana KGB-a koji je bio na čelu Federalne službe bezbednosti (FSB) pre nego što je postao predsednik.

Upozorenje Rusiji na mogućnosti velike "terorističke operacije" na njenom tlu uoči masakra u koncertnoj dvorani u blizini Moskve stiglo je i iz Irana, navodi Rojters, pozivajući se na tri izvora.

FSB je saopštila je da su u ruskoj Republici Dagestan uhapšene četiri osobe koje su navodno obezbedile novac i oružje za prošlomesečni napad na moskovsku koncertnu dvoranu.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu suočava se sa sve većim pritiskom, kako u inostranstvu tako i kod kuće gde ga mnogi pozivaju da podnese ostavku. Bliski saveznici poput SAD kritikovali su veliki broj poginulih civila u ratu u Gazi i pozvali Izrael da dozvoli više pomoći enklavi. Istovremeno, protesti porodica izraelskih talaca koje je uzeo Hamas tokom napada na jug Izraela 7. oktobra postaju sve žešći, usled frustracija zbog nepostojanja sporazuma o prekidu vatre koji bi mogao osloboditi preostale taoce. Netanjahu se takođe suočava sa sporom oko predloga zakona o produženju izuzeća ultraortodoksnih Jevreja od obavezne vojne službe, što bi moglo poremetiti odnose unutar njegove desničarske vladajuće koalicije, pišu svetski mediji.

Ministarstvo zdravlja u Pojasu Gaze pod kontrolom Hamasa, kojeg SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom, saopštilo je u ponedeljak da je izraelska vojska povukla tenkove i vozila iz Al Šife, najveće bolnice na priobalnoj palestinskoj teritoriji, gde je pre dve nedelje pokrenula vojnu operaciju. Pogledajte fotogaleriju kako izgleda bolnica Al Šifa posle povlačenja izraelskih snaga.

Šta ima?

U potcastu poslušajte najavu učešća ministra spoljnih poslova BiH Elmedina Konakovića na ministarskoj konferenciji "Pravda za Ukrajinu" u Hagu, dok će Predstavnički dom Parlamenta BiH razmatrati Predlog zakona o Vrhovnom sudu BiH.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!