Dnevno@RSE: Udovica Navaljnog poručila da nastavlja njegovu borbu za slobodnu Rusiju; Japan pravi prvi drveni satelit

Udovica Alekseja Navaljnog Julija i visoki predstavnik EU Žozep Borelj na sastanku s ministrima spoljnih poslova EU, Brisel, 19. februar 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Julija Navaljnaja, udovica čelnika ruske opozicije Alekseja Navaljnog, u ponedeljak je u videoporuci poručila da će nastaviti delo svog supruga i boriti se za slobodnu Rusiju. "Želim da živim u slobodnoj Rusiji, želim da izgradim slobodnu Rusiju", rekla je Navaljnaja u poruci pod nazivom "Nastaviću rad Alekseja Navalnog".
  • Pomoćnik državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja Džejms O’Brajen rekao je u Podgorici posle sastanka s premijerom Milojkom Spajićem da je Crna Gora "jak NATO partner" i poručio da postoji šansa da se krene u dublju evropsku i transatlantsku integraciju.
  • Na konstitutivnoj sednici Skupštine Beograda u ponedeljak nije bilo kvoruma, pa je odložena za 1. mart. U Skupštini grada se nisu pojavili odbornici Srpske napredne stranke (SNS) koja je na izborima dobila najviše glasova, kao ni odbornici Socijalističke partije Srbije, ni proruske desničarske liste "Mi glas iz naroda". Predstavnici opozicione koalicije "Srbija protiv nasilja" Dobrica Veselinović i Vladimir Obradović ocenili su da je odlaganje sednice "velika pobeda opozicije" i da je to dokaz da SNS "nema većinu" u Skupštini grada Beograda. Pogledajte video o odlaganju konstitutivne sednice Skupštine Beograda.

Opozicioni poslanici u Skupštini Beograda pošto je odložena konstitutivna sednica, 19. februar 2024.

Balkan na RSE

Beloruski novinar, reditelj i opozicioni aktivista Andrej Gnjot rekao je pred sudom u Beogradu da će mu život biti uništen ako bude izručen u Belorusiju koja ga tereti za utaju porez. Viši sud u Beogradu odlučio je u decembru da su ispunjeni uslovi za izručenje Gnjota koji je uhapšen na beogradskom aerodromu po zahtevu Belorusije, posle čega su njegovi advokati podneli žalbu. "Pre tri dana je u zatvoru je umro Navaljni. On se isto kao i ja borio protiv užasnog režima u njegovoj zemlji i ne bih da delim njegovu sudbinu. Kao i njega, i mene režim krivi za privredne prestupe. Preti mi progon i mučenje", rekao je Gnjot u sudnici.

Na odluku vlasti u Srbiji žalbu je podnela i ruska državljanka Elena Koposova, kojoj su nadležni otkazali gostoprimstvo početkom februara. Koposova je 2. februara dobila rešenje policije kojim se odbija njen zahtev za stalno nastanjenje i nalaže da u roku od 30 dana napusti Srbiju, pod obrazloženjem da predstavlja "neprihvatljiv bezbednosni rizik". Kopsova, koja boravi u Srbiji četiri godine, rekla je da ne zna šta je razlog odluke vlasti, ali da pretpostavlja da je dovode u vezu s aktivistom i jednim od osnivača Ruskog demokratskog društva Peterom Nikitinom, koji je bio inicijator javnog antiratnog pisma. Ona kaže da nije politički aktivna, ali da "nije mogla, a da ne stavi" svoj potpis na tekst kojim se poziva na prekid ruske agresije.

S predsednikom Belorusije Aleksandrom Lukašenkom koji je pod sankcijama EU, u Minsku se sastao predsednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorad Dodik, koji je na listi sankcija SAD i Velike Britanije. Lukašenko je rekao da Belorusija pomno prati situaciju na Balkanu. "Mislim da se vi tu čvrsto držite zastupajući interese pravoslavnog naroda i naroda koji vam veruje. Mi smo u tom pogledu na vašoj strani", kazao je Lukašenko. Dodik je rekao da Lukašenka doživljava "kao brata".

Podrška Lukašenku došla je i od ultradesničarske organizacije "Konzervativni pokret Naši" iz Srbije koja je po Beogradu lepila plakate podrške autoritarnom beloruskom lideru. Plakati "Srbija je uz Lukašenka" su izlepljeni nekoliko dana pre parlamentarnih izbora u Belorusiji, zakazanih za 25. februar. "Konzervativni pokret Naši" je neregistrovana organizacija koja otvoreno podržava rusku invaziju na Ukrajinu, protivi se evropskim integracijama Srbije i zastupa antimigrantske i anti-LGBT stavove.

Prosvetni radnici iz 160 škola, od ukupno 214 koliko ih ima u Crnoj Gori, počeli su štrajk u ponedeljak, nakon što se Sindikat prosvete i Vlada nisu dogovorili oko povećanja zarada. Štrajk u više od 70 odsto škola je počeo jer nije ispunjen Granski kolektivni ugovor potpisan s prethodnom Vladom decembra 2022. kojim je predviđeno da od 1. januara ove godine zaposlenima plate budu veće za deset odsto.

Na pitanje gde izlaze i šta rade u slobodno vreme, mladi u Srebrenici odgovaraju da nema ni bioskopa, ni kafića, pa ni šetališta na koje bi izlazili. Mladi Srebreničani ističu i da nisu samo kafići, šetalište ili bioskop to što im nedostaje. Nedavno je zatvorena autobuska stanica i ne postoji autobuski prevoz, osim školskog autobusa koji prevozi đake. U Srebrenici takođe nema mesare i pekare.

RSE intervju

Ideja o postavljanju ruskog antisatelitskog nuklearnog oružja nije nova, već seže još u 1960-te, kaže Bleldin Boven, profesor Univerziteta u Lesteru povodom izjave američkog kongresmena Majka Tarnera da Rusija razvija takvo oružje. "To je stara ideja u novom ruku. Možete da detonirate nuklearne bombe u svemiru bez njihovog postavljanja u svemir. To je strateški prilično besmisleno raditi i gubiti mnogo novca. To Rusiji ništa ne bi pomoglo u ratu u Ukrajini", ističe Boven. Po njegovim rečima, u slučaju upotrebe antisatelitskog nuklearnog oružja, štetu bi pretrpela i zemlja koja je povukla taj potez, pošto nije moguće da ne ošteti i sopstvenu svemirsku infrastrukturu.

Smrt Alekseja Navaljnog

Julija Navaljnaja je u videu u kojem je obećala da će nastaviti rad supruga Alekseja, optužila ruske vlasti da odlažu predaju njegovog tela sve dok ne nestanu tragovi otrova Novičok.

Porodica i pristalice Navaljnog nastavili su da zahtevaju da se omogući pristup njegovom telu, dok su ruske vlasti nastavile da privode ljude koji polažu cveće na improvizirane spomenike ruskom opozicionaru. Kremlj je u ponedeljak prekinuo ćutanje o smrti Navaljnog navodeći da je istraga u toku.

Tim Navaljnog naveo je u ponedeljak da će istražitelji sprovoditi "veštačenje" njegovih posmrtnih ostataka najmanje 14 dana pre nego što telo predaju porodici. "Istražitelji su rekli Aleksejevim advokatima i majci da neće vratiti njegovo telo, na kojem će se vršiti takozvana hemijska veštačenja tokom 14 dana", napisala je njegova saradnica Kira Jarmiš na mreži X.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Botelj je posle sastanka s udovicom Navaljnog rekao da će ruski predsednik Vladimir Putin morati da odgovara za smrt opozicionog lidera u zatvoru.

Pogledajte video snimak do kojeg je došao ruski portal Mediazona koji pokazuje konvoj policijskih vozila u noći nakon smrti Navaljnog u zatvoru.

Položeno cveće i zapaljene sveće za ruskog opozicionog lidera Alekseja Navaljnog na trgu pored Ekonomskog fakulteta u centru Sarajeva, 19. februar 2023.

Rat u Ukrajini

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski posetio je severoistočni sektor prve linije fronta gde se susreo sa vojnicima koji se bore protiv ruskih snaga, saopštila je njegova kancelarija. Zelenski je posetio komandno mesto brigade koja brani Kupjansk, grad koji je meta intenziviranih ruskih napada od sredine jeseni. Grad su oslobodile ukrajinske snage 2022. nakon početne okupacije ruskih trupa posle početka invazije 24. februara te godine.

Japan je potpisao više od 50 sporazuma s Ukrajinom, uključujući sporazume o saradnji u poljoprivredi i energetici, u sklopu nastojanja Tokija da pruži dodatnu dugoročnu pomoć toj ratom razorenoj zemlji.

Gruzijska predsednica Salome Zurabišvili upozorila je na opasnost od ruske agresije na druge evropske zemlje ako Ukrajina izgubi rat. "To je priroda Rusije, da ne prestaje ako nije zaustavljena", rekla je ona u intervjuu za DPA na marginama Minhenske bezbednosne konferencije.

Rat Izraela i Hamasa

SAD su predložile nacrt rezolucije Saveta bezbednosti UN u kojoj se naglašava podrška tog tela "za privremeno primirje u Gazi čim to bude moguće", prenosi agencija Rojters koja je imala uvid u tekst. Vašington je do sada izbegavao da koristi reč primirje u bilo kojim potezima UN o ratu Izraela i Hamasa, ali se u nacrtu nove rezolucije ponavljaju izrazi koje je predsednik Džo Bajden koristio prošle nedelje tokom razgovora sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom.

Palestinski ministar spoljnih poslova Rijad al-Maliki tražio je trenutni prekid izraelske okupacije palestinskih teritorija na početku saslušanja o pravnom statusu sporne zemlje na najvišem sudu Ujedinjenih nacija. Više od 50 država izne će argumente pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu do 26. februara, posle zahteva Generalne skupštine UN 2022. za savetodavno ili neobavezujuće mišljenje o okupaciji.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu ponovo je odbacio pozive da se zaustavi vojna ofanziva u Pojasu Gaze, obećavajući da će "dovršiti posao", dok je član vlade Beni Ganc, koji se iz opozicije pridružio kabinetu posle početka rata s Hamasom, zapretio okupacijom grad Rafa na jugu Pojasa Gaze ako preostali izraelski taoci koje drži Hamas ne budu oslobođeni do početka meseca ramazana.

Svet

U pokušaju smanjenja zagađenja svemira metalnim otpadom, japanski naučnici su odlučili da naprave prvi drveni satelit na svetu. Satelit veličine kuhinjske šoljice bi po povratku u atmosferu, prema tvrdnjama naučnika, trebalo da izgori u biorazgradivi pepeo i time ne bi oštetio druge letelice ili ozonski omotač. Ekološki prihvatljiva sonda LignoSat, koja bi trebalo da bude postavljena u orbitu ovog leta, kreirana je za borbu protiv štetnih čestica aluminija i mogla bi pokazati da je ono što je održivo i za jednokratnu upotrebu na Zemlji jednako dobro i za svemirsko okruženje, pišu svetski mediji.

Stanovnici zapadne turkmenistanske pokrajine Balkan mogu biti uhapšeni ako napuste svoje domove posle devet uveče, pošto je početkom februara uveden nezvanični noćni policijski čas. Najnovije ograničenje u Turkmenistanu, autoritarnoj centralnoazijskoj državi u kojoj je vlada ozbiljno suzbila individualna prava i slobode, pokrajinska vlada nije obrazložila. Ipak, policijski službenik u priobalnom gradu Turkmenbašiju rekao je za RSE da je cilj tog poteza da se sačuvaju "mir i tišinu" kao i da se omogući ljudima da "mirno odmaraju noću".

Šta ima?

U potcastu poslušajte o dvosatnom štrajku upozorenja i protestna šetnja Koordinacije sindikata budžetskih korisnika, Svetskom danu socijalne pravde i drugim temama iz BiH i sveta.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!