Dnevno@RSE: Skupština Srbije konstituisana uz zvižduke opozicije; Visoka cena protesta poljoprivrednika u EU

Poslanici opozicije na konstitutivnoj sednici Skupštine Srbije, 6. februar 2024.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Ministar odbrane Nemačke Boris Pistorius izjavio je u Sarajevu da treba sprečiti uticaj Rusije u BiH. U glavnom gradu BiH boravila je i izvršna direktorka za Evropu u Evropskoj službi za spoljne poslove Angelina Ajnhorst koja je tražila napredak u reformama i istakla da treba iskoristiti trenutni povoljan trenutak za dobijanje početka pristupnih pregovora.
  • Vanredna sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o stanju na Kosovu biće na zahtev Srbije održana u četvrtak, prenela je Radio-televizija Srbije pozivajući se na ministra spoljnih poslova Ivicu Dačića.
  • Kosovski premijer Aljbin Kurti priznao je da je način, na koji je vršena komunikacija o odluci Centralne banke Kosova o regulaciji plaćanja isključivo u evrima, kojom se zabranjuje korišćenje dinara, "mogao biti jasniji kako bi se izbegla konfuzija". Kurti je rekao da "razumemo da je period tranzicije potreban" i da je isti već počeo.

Balkan na RSE

Konstitutivna sednica Skupštine Srbije na kojoj su potvrđeni mandati poslanika novog skupštinskog saziva protekla je uz zvižduke opozicije i bez izbora predsednika parlamenta. Deo opozicije je napustio salu tokom polaganja zakletve. Pogledajte video prilog kako su poslanici Skupštine Srbije položili zakletvu – jedni u sali, drugi u holu.

Britanski list Gardijan odbacio je optužbe predsednika Srbije Aleksandra Vučića da vodi kampanju protiv njega. U odgovoru na upit RSE-a portparol Gardijana naveo je da taj list "snažno odbacuje te (Vučićeve) komentare o Gardijanu, koje su apsolutno neosnovane". Vučić je izjavio da je Gardijan "kriminalni list i dno", dodajući da se protiv njega vodi kampanja u takvim listovima. On je, osim Gardijana, kao medij koji vodi kampanju protiv njega, označio i nemački Frankfurter algemajne cajtung, koji je takođe odbacio optužbe. Vučić je na TV Hepi izjavio je da sve što neko iz inostranstva govori i radi, a "navodno je u vezi sa izborima i stanjem demokratije u Srbiji" u stvari za cilj ima slabljenje pozicije Srbije u pregovorima o Kosovu.

Dosadašnji epilog istrage ubistava novinara, kritičara vlasti, tokom devedesetih i ranih 2000-ih godina u Srbiji je nijedan rešen slučaj. Ubistvo novinara Slavka Ćuruvije iz 1999. je 25 godina kasnije rezultiralo oslobađajućom presudom nekadašnjim pripadnicima Državne bezbednosti. Za ubistvo novinara Milana Pantića 2001. nema optužnice, a smrt novinarke Dade Vujasinović je i nakon 30 godina u predistražnoj fazi u tužilaštvu. Da pomogne u rasvetljavanju ovih slučajeva zadatak je Komisije za istraživanje ubistava novinara koju je formirala Vlada Srbije pre više od deset godina po dolasku na vlast Srpske napredne stranke predsednika Srbije Aleksandara Vučića. Odgovarajući na kritike koje dolaze iz dela struke da je osnivanjem Komisije vlast htela da ostvari "privid" da želi da rasvetli ubistva novinara, njen predsednik Veran Matić kaže da "dok Komisija nije osnovana, nije bilo nikakvih pomaka u istragama ubistava novinara".

Kada je ratni zločinac Ratko Mladić ušetao s vojskom Republike Srpske 11. jula 1995. u Srebrenicu, prolazeći kroz centar grada rekao je nekom od vojnika: "Skini ovu tablu, ulica Selmanagić Reuf - Crni. Skinite to!" Tabla je skinuta, pre nego što su vojnici kojima je komandovao Mladić, zajedno s njim, počinili genocid i ubili više od 8.000 uglavnom muškaraca, Bošnjaka. Umesto po Selmanagiću, borcu Narodnooslobodilačke borbe, ulica je 1996. preimenovana u ulicu Grčkog prijateljstva. Nekoliko godina kasnije, ponovno je nazvana po Selmanagiću, a sad bi Odlukom Skupštine Opštine Srebrenica krajem februara mogla dobiti novo ime. Mladen Grujičić, načelnik Opštine Srebrenica, kaže da ne zna "napamet" kojim ulicama će biti promenjen naziv, ali smatra da bi jedno ime moglo izazvati negodovanje. "Zaboravio sam te nazive ulica, jer ih ima zaista dosta. Ali, ono što bi eventualno moglo nekom da smeta... to je ulica Republike Srpske. Tako bi se zvala glavna ulica koja se u ovom trenutku zove Ulica Maršala Tita", rekao je za RSE.

Novoimenovanoj ambasadorki Švedske u BiH Heleni Lagerlof "uskraćena je dobrodošlica u Memorijalnom centru Srebrenica", zbog odluke da se u istom danu, kada je trebalo da oda počast žrtvama genocida, sastane sa načelnikom Srebrenice Mladenom Grujičićem. Ovaj centar zamera ambasadorki susret sa srebreničkim načelnikom zbog, kako navodi, "njegovog javnog negiranja genocida".

Političkim zatvorenicima u Rusiji je u protekla tri meseca iz Crne Gore poslato oko hiljadu pisama. Pišu ih Rusi, antiratni aktivisti, koji borave u Budvi i Herceg Novom. "To je mentalni bijeg iz zatvora za osobu koja je u četiri zida samo zbog svog antiratnog stava i slobode govora, i to je razlog što im pišem", kaže za Aljoša, jedan od aktivista. A sve je počelo nakon što je u Budvi krajem oktobra prošle godine onemogućena izložba "Lica ruskog otpora", koju je proruska lokalna vlast prekinula nakon otvaranja.

Gde su sve aktivisti slali pisma iz Crne Gore političkim zatvorenicima u Rusiji, 1. februar 2024.

Pogledajte prilog o izumima bosanskohercegovačkog inovatora Husnije Kapića koji osim medalja na međunarodnim izložbama osvajaju i međunarodno tržište.

Rat u Ukrajini

Istraživačka jedinica Ruskog servisa RSE otkrila je detalje o tome kako ruska vojska koristi regrutovane osuđenike kao jurišne trupe u borbama u nekim od najbrutalnijih sukoba na prvim linijama fronta u Ukrajini.

Najmanje pet ukrajinskih civila ubijeno je u utorak u ruskom granatiranju Hersona i severoistočnog regiona Sumi, kazali su lokalni zvaničnici dodajući da je Moskva značajno povećala intenzitet granatiranja civilnih područja. Guverner Harkivske oblasti Oleh Sinjehubov rekao je da je dvomesečna beba ubijena u ruskom raketnom napadu na naselje Zoločiv.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel posetio je Kijev s ciljem, prema njegovim rečima, da naglasi "nepokolebljivu podršku" Ukrajini dok rat ulazi u treću godinu.

Rat Izraela i Hamasa

Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je da SAD razmatraju odgovor Hamasa, kojeg uz Evropsku uniju smatraju za terorističku organizaciju, na okvir dogovora za oslobađanje taoca u sklopu produžene pauze u borbama u Pojasu Gaze.

Premijer Katara šeik Mohamed bin Abdulrahman al Tani rekao je da je Hamas dao "uglavnom pozitivan" odgovor na najnoviji predlog za primirje u Pojasu Gaze.

S druge strane, ministar odbrane Izraela Joav Galant izjavio je da se vodstvo Hamasa, uključujući njihovog glavnog zvaničnika u Pojasu Gaze, nalazi "u bekstvu" dok izraelska vojska nastavlja da se probija na jugu palestinske enklave.

Svet

Evropski poljoprivrednici protestuju mesecima, dok se demonstracije šire starim kontinentom. Poslednji su se priključili španski poljoprivrednici, a do sada su Austrija, Danska, Finska i Švedska jedine članice EU u kojima poljoprivrednici nisu izašli na ulice. Poljoprivrednici se žale da je teže nego ikad zaraditi za pristojan život, jer troškovi energenata i gnojiva rastu zbog rata u Ukrajini dok u blok ulaze poljoprivredni proizvodi iz jeftinog uvoza, a suše, poplave i požari podstaknuti klimatskim promenama uništavaju useve. Protesti imaju potencijal, ne samo da znatno ugroze ekonomiju u pojedinim državama, već i na nivou EU, pišu svetski mediji.

Nemački poljoprivrednici na protestima sa transparentom "nema ratara, nema hrane, nema budućnosti", Frankfurt, 3. februar 2024.

Antiratna predsednička nada Rusije Boris Nadeždin, čiju registraciju kao kandidata za predsedničke izbore ruske vlasti dovode u pitanje, izjavio je za RSE da Rusija treba da se drži svog ustava i da se ponaša kao prava federacija dajući više slobode svojim regionima i etničkim republikama. Iako se ne očekuje da će Nadeždin, ako mu bude dozvoljeno da se kandiduje, ozbiljno ugroziti predsednika Vladimira Putina, 60-godišnji akademik rođen u Uzbekistanu privukao je pažnju biračkog tela svojim kritikama invazije na Ukrajini i politika Kremlja koje ograničavaju slobode i prava.

Ruski opozicioni političar Aleksej Navaljni ponovo je, iz nepoznatih razloga, smešten u zatvorsku samicu, rekla je njegova portparolka Kira Jarmiš. To je 26. put da Navaljni smešten u samicu otkako je zatvoren pre više od tri godine.

Tražimo odgovore

U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, saznajte zašto je nezapamćena suša zahvatila Amazoniju.

Šta ima?

Poslušajte šta će se dešavati u BiH pored otvaranja Međunarodnog festivala Sarajevska zima.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!