Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Izraelska vlada odobrila je dogovor o privremenom prekidu vatre s Hamasom koji uključuje oslobađanje talaca koje drže militanti u Pojasu Gaze i puštanje Palestinaca zatvorenih u izraelskim zatvorima. Prema sporazumu, Hamas će osloboditi 50 od oko 240 talaca koje drži u Pojasu Gaze u periodu od četiri dana, saopštila je izraelska vlada rano u sredu, dodajući da će produžiti prekid vatre na jedan dan za svakih deset oslobođenih talaca. Izraelska vlada je obećala da će "nastaviti rat" kada istekne prekid vatre. Nove vesti o ratu Izraela i Hamasa pratite na našem blogu uživo.
- Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je u Beogradu da počinioci napada u Banjskoj moraju biti privedeni pravdi. Stoltenberg je posle sastanka s predsednikom Aleksandrom Vučićem pozdravio spremnost Srbija da sarađuje, navodeći i da "gomilanje snaga Vojske Srbije u blizini administrativne granične linije ne bi pomoglo smirivanju situacije". Stoltenberg je posle Beograda posetio Skoplje gde je rekao da NATO pomno prati šta Rusija radi na Zapadnom Balkanu, ali da ne vidi nikakvu vojnu pretnju Rusije bilo kojoj članici NATO-a ili regionu.
- Stranke opozicije i predstavnici manjina u Crnoj Gori potpisali su Sporazum o uslovima održavanja popisa s premijerom Milojkom Spajićem, u kojem se ne navodi datum njegovog sprovođenja. Opozicija na čelu s Demokratskom partijom socijalista se protivila određivanju datuma dok se ne vidi li će njeni zahtevi, koji se tiču kontrole, biti ispunjeni
Balkan na RSE
Gotovo tri decenije nakon rata mladi u Bosni i Hercegovini nose teret stradanja i dubokih etničkih podela koje su im nametnute. Brojna istraživanja pokazuju da generacije mladih odrastaju u etnički homogenim zajednicama, izolovani i s malo znanja o "drugima". No, i u takvom ambijentu prijateljstva se grade, a mladi s kojima je razgovarao RSE tvrde da ruše nametnute imaginarne granice.
Neki bosanskohercegovački političari izrazili su zadovoljstvo novim izveštajem Evropske komisije o napretku zemlje. Međutim, da li imaju razlog za zadovoljstvo, šta je BiH učinila, a šta nije, kako stoji u odnosu na druge države i ko je dobio najveći šamar, pogledajte u analizi urednika RSE-a za pitanja Evropske unije.
Američki predsednik Džo Bajden uputio je čestitku građanima BiH povodom Dana državnosti uz poruku da SAD ostaju čvrsto predane suverenitetu, teritorijalnom integritetu i multietničkom karakteru zemlje.
Ministar spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman izjavio je da je ta država, kao recipročnu meru, proglasila diplomatu iz Srbije personom non grata. Dan ranije je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije proglasilo prvog sekretara u Ambasadi Hrvatske u Beogradu Hrvoja Šnajdera personom non grata jer je "grubo izašao iz okvira diplomatskih normi". Diplomatske odnose Hrvatske i Srbije, opterećene ratnim nasleđem i nerešenim pitanjima, i pre poslednjeg slučaja proterivanja diplomata iz Beograda i Zagreba, obeležilo je razmenjivanje više protestnih nota. Pročitajte šta su jedno drugom zamerali Beograd i Zagreb.
Najava Vlade Crne Gore da će početkom godine povećati samo minimalne penzije, sa sadašnjih 300 na 450 evra, izazvala je podele među penzionerima. Jedni su ogorčeni i tvrde da ih Vlada diskriminiše jer povećanje nije linearno za sve penzionere. Navode i da to nije pravično, jer degradira one koji su radili duže i ulagali više u penzioni fond. Drugi smatraju da je pravedno da povećanje najpre dobiju najugroženiji, ali nakon toga i ostali penzioneri.
Rat u Ukrajini
Nemačka je obećala dodatnih 1,3 milijarde evra vojne pomoći Ukrajini koja će uključivati još četiri sistema protivvazdušne odbrane IRIS-T, kao i artiljerijsku municiju, saopštio je ministar odbrane Boris Pistorius tokom posete Kijevu.
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel posetio je Kijev u znak podrške dok Ukrajina obeležava desetu godišnjicu od masovnih protesta tokom kojih je svrgnut proruski predsednik.
Svet
U najvećem suđenju mafiji u Italiji u poslednje tri decenije, sud u južnom regionu Kalabrija proglasio je krivim više od 200 ljudi za krivična dela povezana s organizovanim kriminalom, uključujući krijumčarenje droge, pranje novca, iznudu i podmićivanje. Među okrivljenima su i bivši policijski službenici, političari i biznismeni kojima je na teret stavljeno da su sarađivali ili bili deo 'Ndranghete, jedne od najmoćnijih kriminalnih organizacija koja ima gotovo monopol nad evropskom trgovinom kokainom, pišu svetski mediji.
Novinarka RSE-a Alsu Kurmaševa provela je više od mesec dana u ruskom zatvoru zbog sumnje da se nije dobrovoljno registrovala prema zakonima o "stranim agentima". U svojim prvim porukama iz zatvora, Kurmaševa opisuje svoje stanje i izražava zahvalnost za podršku koju je dobila.
Šta ima?
U potcastu poslušajte o sporazumima koji potpisuju Ministar finansija i trezora BiH i šef kancelarije Svetske banke za BiH i Crnu Goru o zdravstvu u entitetima i za bolji kvalitet vazduha u Federaciji BiH. Takođe Akademija nauka i umjetnosti BiH obeležava 80. godišnjicu Prvog zasedanja ZAVNOBiH-a i Drugog zasedanja AVNOJ-a.
Šta ima još…
- Na BBC listi 100 uticajnih žena, dve sa Zapadnog Balkana
- Sud BiH odložio ročište u predmetu protiv Dodika, novo najavljeno za decembar
- Vlada Srbije: Poljoprivrednici prekidaju blokade puteva
- Dojava o bombi u RTS-u bila lažna
- Italija kaže da migrantski dogovor sa Albanijom nije uporediv sa planom Britanije i Ruande
- Ulični umetnik Banksy otkrio svoje ime u starom intervjuu za BBC
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!