Dnevno@RSE: Fon der Lajen u Sarajevu; U Srbiji raspisani izbori; Porast antisemitizma u svetu

Osobe sa stranim pasošem na graničnom prelazu Rafa između Pojasa Gaze u Egipta kojima je omogućeno da izađu s blokirane palestinske teritorije u okviru ograničene evakuacije, 1. novembar 2023.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Bosna i Hercegovina treba da deluje jedinstveno i nastaviti rad na ispunjavanju 14 prioriteta, kako bi kao jedinstvena, suverena i nezavisna zemlja postala punopravna članica Evropske unije, izjavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen u Sarajevu. Pogledajte i video prilog o porukama šefice Evropske komisije u Sarajevu.
  • Viši sud iz Bijelog Polja pustio je iz pritvora srpskog državljanina Živka Vuksanovića, čije je izručenje tražilo Kosovo radi vođenja sudskog postupka zbog krivičnog dela ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Iako je Viši sud 27. oktobra odlučio da se Vuksanović izruči Kosovu, tog dana je bivši ministar pravde Marko Kovač odbio molbu za njegovo izručenje. Kovača je takođe 26. oktobra odbio da Kosovu izruči Momčila Vukotića koji se sumnjiči za ratni zločin na teritoriji Peći 1999.
  • Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić raspisali su vanredne parlamentarne izbore, kao i izbore u više gradova i opština, uključujući i glavni grad, Beograd.

Rat Izraela i Hamasa

Dok izraelske snage nastavljaju napade na Pojas Gaze u odgovoru na upad militanata Hamasa na jug Izraela 7. oktobra, u sredu je počela ograničena evakuacija s blokirane palestinske teritorije u Egipat manjeg broja teško ranjenih Palestinaca i ljudi sa stranim pasošima. Nove vesti o ratu Izraela i Hamasa pratite na našem blogu uživo.

Pogledajte video prilog o novom izraelskom udaru na izbeglički kamp u Pojasu Gaze i ograničenoj evakuaciji.

Od napada Hamasa na jug Izraela 7. oktobra, vlasti i pojedine nevladine organizacije u mnogim zemljama izvestile su o porastu antisemitizma dok je veliki broj civilnih žrtava u Gazi izazvan odgovorom Izraela dodatno podigao tenzije, pišu svetski mediji.

Rat Izraela i Hamasa iskoristili su i srpski ultradesničari za napade na Jevreje s recikliranjem starih teorija zavera. Masakr koji su Hamasovi militanti počinili 7. oktobra prikazuje se kao borba za slobodu i primer koji treba da slede Srbi na Kosovu. Istog dana kada su Hamasovi ekstremisti ubili najmanje 1.400 Izraelaca, grupa "Srbska akcija" podelila je na svom Telegram kanalu tekst u kojem navodi da podržava Palestinu. "Zašto? Pa zato što svojim otporom judeo-cionističkoj okupaciji Svete zemlje, Palestinci odlažu (usporavaju) zacarenje Antihrista", navodi se u tekstu.

Balkan na RSE

Četiri i po meseca nakon izbora, Crna Gora je u 24 sata dobila premijera i predsednika parlamenta. Prema dogovoru u vladi jedan od lidera raspuštenog proruskog Demokratskog fronta (DF), Andrija Mandić je predsednik Skupštine, dok će do kraja sledeće godine stranke iz DF-a dobiti četiri ministarstva. Kad je reč o očekivanjima od nove vlade, direktor Centra za monitoring i istraživanje, Zlatko Vujović, i predavač na Fakultetu političkih nauka, Marko Savić, upozoravaju da će se preko stranaka DF-a, čija je snaga sada institucionalna, povećati uticaj Srbije, Rusije i Kine.

Poslednjih dana s više evropskih adresa se čulo da se od Srbije očekuje de facto priznanje Kosova. To su prvo poručili lideri Nemačke, Francuske i Italije, a potom i predsednica Evropske komisije. Tobi Vogel iz međunarodnog nevladinog Saveta za politiku demokratizacije ocenio je da je to zaoštravanje rečnika u izjavama iz Evropske unije. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen u Beogradu je objasnila da de facto priznanje Kosova znači sprovođenje Ohridskog sporazuma. U tom sporazumu se ne pominje priznanje Kosova, ali dogovor predviđa da Srbija prizna državne simbole Kosova, ne prigovara članstvu Kosova u međunarodnim organizacijama, te da strane uzajamno poštuju teritorijalni integritet i suverenitet.

Zasad Srbija izgleda ne želi da sarađuje s Kosovom ni kada je reč o kriminalcima za kojima ona traga. Ove godine na Kosovu su uhapšena četiri državljana Srbije s poternica Interpola. Dvojica su već puštena, pošto su u pritvoru proveli 40 dana – koliko predviđa Zakon o međunarodnoj pravnoj saradnji Kosova – a Kosovo od Srbije nije dobilo nikakav zahtev za njihovo izručenje. "Srpska strana neće da sarađuje čak ni za lica za kojima je sama raspisala poternice", kaže direktor Odeljenja za međunarodnu pravnu saradnju u Ministarstvu pravde Kosova Gazmend Čitaku.

Sedam dana nakon što su blokirane i izgubljene u internet prostoru, sajtovi Vlade Republike Srpske dostupne su na domenu susedne Srbije. Stranica predsjednikrs.net takođe nije bila dostupna nekoliko dana, da bi se pojavila na domenu predsjednikrs.rs. Tokom problema s nefunkcionisanjem web stranica premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da će to biti rešeno u "narednih dva-tri dana". "Iako imamo sve uplaćeno do februara 2025, brutalno smo isključeni zbog sankcija koje su Sjedinjene Države uvele predsjedniku Republike Srpske (Milorad Dodiku)", odgovorio je Višković na pitanje novinara.

Rat u Ukrajini

Više od 260 civila je ubijeno u Ukrajini nakon što su stali na nagazne mine ili druge eksplozive od početka ruske invazije, saopštila je ukrajinska vojska. Kijev procenjuje da je 174.000 kvadratnih kilometara zemlje, odnosno oko trećina teritorije, potencijalno posuta minama.

Ukrajina je u sredu saopštila da je Rusija granatirala više od 100 naselja u poslednja 24 sata, što je više nego u bilo kom danu ove godine.

Svet

U seoskoj školi nadomak Jerevana nastavni plan i program uključuje životne lekcije o prodaji hrane koja je uzgojena i prerađena na licu mesta. Sve je počelo početkom 2012. kada je direktor škole Zohrab Maghakian nazvao je dom jednog učenika da bi saznao zašto nije bio u školi. Roditelji navodno nestalog učenika poverili su mu se da nisu mogli da priušte da sinu kupe uniformu pa je zato ostao kod kuće. Ubrzo posle, mladi direktor je odlučio da transformiše školu u poduhvat koja bi mogao da pomaže najugroženije učenike, podučavajući ih pritom lekcijama seoske poljoprivrede.

Tražimo odgovore

U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, pročitajte zašto žene počinju ozbiljnije da shvataju pretnje nasilja u porodici.

Šta ima?

U potcastu poslušajte o obraćanju predsedavajućeg Predsedništva BiH Željka Komšića na Savetu bezbednosti UN, ročištu za žalbu na presudu u slučaju "Novalić i drugi" i dokazima tužilaštva i MUP-a Tuzlanskog kantona o masakru u Gradačcu.

Šta ima još…

Pozdrav uz karikaturu Predraga Korakića Koraksa

Pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!